Nový kabát pro váš dům

Datum: 28.4.2017
obrázek
Ceny energií každým rokem rostou a majitelé domů jsou nuceni hledat způsob jak uspořit náklady na vytápění. Zateplení nejen fasády domu je jeden z možných způsobů, jak ušetřit. Navíc bude mít váš dům nový kabát a prodlouží se i jeho celková životnost.

Jaký je první krok?

Pro kvalitní provedení zásadní rekonstrukce jakou zateplení objektu je, je velmi důležité v prvním kroku posoudit, co váš objekt potřebuje. K první konzultaci si přizvěte odborníka, který posoudí stav nemovitosti, případně provede termo-kamerou měření úniku tepla. K obálce objektu je důležité přistoupit komplexně. Máte-li stará dřevěná okna, kterými do domu táhne, je rozhodně čas je vyměnit za kvalitní nová plastová či dřevěné výplně. Dalším důležitým aspektem je stav fasády a lodžií. Namáhané části pláště, čílka lodžiových stěn nebo podlah často vykazují velké množství trhlin a pokročilé degradace. Před samotným zateplením je třeba tyto narušené části odborně opravit - sanovat. Představa, že se tyto vady „schovají pod polystyren“ je mylná.

Výběr vhodného materiálu

Nejčastější dotaz u zateplení fasád je, zda použít vatu nebo polystyren. Oba materiály mají bezesporu své výhody. Výhody polystyrenu – velice nízká hmotnost a lehká manipulace, cenová dostupnost, nízká nasákavost i v místech, kde by mohl být vystaven vlhku a vodě. Je vhodný na fasády, ploché střechy s opačnou skladbou a pro realizaci zateplení šikmých střech. Nevýhody tohoto materiálu jsou nižší zvuková izolace, částečně menší prodyšnost stěn budovy způsobená vyšším difúzním odporem a nižší požární odolnost.

Minerální vatu lze rozdělit na dva základní typy dle orientace vlákna, a to s podélným a kolmým vláknem. Vata s podélným vláknem bývá levnější, s kolmým vláknem má nepatrně vyšší cenu, ale zároveň i lepší tepelně-izolační vlastnosti. Mezi výhodami minerální vaty stojí zmínit lepší zvukovou izolaci, lepší prodyšnost a tedy nižší difúzní odpor, maximální živostnost (někteří výrobci uvádějí, že při správné aplikaci není živostnost vaty nijak omezena, z praxe můžeme vysokou životnost potvrdit) a asi nejvýznamnější plus je výrazně vyšší požární odolnost. Nevýhodou je vyšší hmotnost, tedy zatížení konstrukce, náročnější aplikace a značná nasákavost (při aplikaci na střešním plášti při zatečení často nutná úplná výměna).

Výběr správného výrobce a typu materiálu patří mezi nejsložitější rozhodnutí, která vás čekají. Trh nabízí mnoho produktů v různých cenách i kvalitě.

Realizace a záruka na provedené dílo

Provedení zateplení bytového nebo panelového domu společně s výměnou zábradlí, oken nebo rekonstrukcí střešního pláště není žádná maličkost. Prováděcí firmy garantují záruku od 60 měsíců. Na takovéto dílo jsou ale standardně poskytovány záruky 72, 84, ale i 120 měsíců, v některých případech i více. Investor by v takovém případě měl zvážit, zda je nejen navržené řešení a nejnižší nabídková cena, ale i společně se slibovanou zárukou realizační společnost opravdu po celou dobu schopna garantovat.

Kontakt: www.belstav.cz; email: belstav@belstav.cz; tel: 800 223 225

Text: Veronika Poulová

Foto: archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne