Ve zmodernizovaných koupelnách použili staré české vzory

Několik variant půdorysného řešení
V přízemí byla původně prádelna s pračkou a dřezem, jenže noví majitelé si přáli plnohodnotnou druhou koupelnu se sprchovým koutem. Samozřejmě zde měla zůstat i pračka, sušička a prostor na úklidové prostředky. Tomáš Zima ze studia Kouba interier proto nejprve navrhl několik variant půdorysného řešení.
Sprchový kout proti vchodu
Nakonec zvítězila varianta s prostorným sprchovým koutem proti vchodu. Pračka se sušičkou je obestavěna bílou skříní na úklidové prostředky. Jako obklad si manželé vybrali Deco, atraktivní sérii od firmy RAKO.
Kombinace starých dekorů
Módní vzor patchworku vznikl kombinací starých dekorů, které tuzemská společnost vyráběla v období první republiky a designéři si je nedávno opět našli v archivech firmy. Výrazný dekor použil Tomáš Zima na podlahu sprchového koutu a za umyvadlo s bílou skříňkou.
Samozřejmostí je hlavová sprcha
Sprchový kout je bezbariérový, se zapuštěným odtokovým kanálkem. Kvůli tomuto řešení bylo zapotřebí vybourat původní betonovou podlahu v místnosti. „Samozřejmostí je už dnes i hlavová sprcha, v tomto případně o rozměrech 45x45 cm,“ doplňuje Ing. Tomáš Zima. V přízemí je ještě WC, kde byl také použit nový obklad s dekorem na zazdívce závěsného systému.
Horní koupelna větší změnou neprošla
Dispozice horní koupelny nakonec větší změnou neprošla, koupelna jen dostala nový design. „Zvolili jsme výrazný italský velkoformátový obklad o rozměrech 60x60 cm. Designové dlaždice jsou na podlaze, ale dekorují i stěnu vedle umyvadla. Základ pak tvoří jemně šedý obklad, také ve velkoformátovém provedení,“ popisuje architekt Tomáš Zima.
Baterie s "vodopádovým proudem"
Italské velkoformátové obklady a dlažba v módním dekoru si dobře rozumějí s bílým nábytkem i světlými obklady. Dominantu koupelny představuje velké dvojumyvadlo se šířkou 120 cm, které doplnily baterie s „vodopádovým proudem“ od firmy Ideal Standard. Vedle WC přibyla bidetová podomítková baterie se sprškou.
Zabudovaný LED pásek
Nová vana má úctyhodné rozměry, a to 180x80 cm. Volný prostor za ní je zazděný, mohla zde tak vzniknout nika na odkládání šamponů. „Niku jsme osvětlili zabudovaným LED páskem,“ poznamenává Tomáš Zima.
Minimální spára - jednodušší úklid
Samozřejmostí práce s velkoformátovými kalibrovanými obklady je minimální spára, což znamená pochopitelně daleko jednodušší úklid a řešení vnějších rohů obkladů takzvanými kamenickými rohy, což znamená seříznutí obkladů pod úhlem 45 stupňů. Roh je pak bez jakékoliv rohové lišty.
Text: Jan Chára
Foto a plánky: Kouba interier
Studio Kouba interier
Ing. Alena Koubová *1979
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce.
Ing. Martin Kouba *1979
Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnosti Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.
Ing. Tomáš Zima *1982
Absolvent Stavební fakulty ČVUT, pracoval v architektonickém ateliéru Cigler Marani Architects, kde se podílel na tvorbě řady významných administrativních, multifunkčních a bytových projektů. Své zkušenosti nyní zúročuje při vedení stavebních zakázek.