Nová podoba bytu v přírodních tónech

Datum: 8.4.2017
obrázek
Uživatelé bytu, tedy my, jej zpravidla vnímáme jako neměnný celek. Býváme sice schopni více, či méně úspěšně vyřešit jednotlivé části a místnosti bytu - stěny a celkové pojetí ale považujeme za neměnné. Právě tady přichází ke slovu architekt a jeho schopnost komplexně vnímat naše potřeby a hledat řešení, nesvázané obvyklými hranicemi.

Ačkoliv plocha bytu zůstává neměnná, správně navržené změny umožní podstatně účelnější využívání každé jeho části. Současně se náš domov bude moci prezentovat nesrovnatelně efektnějším vzhledem.

Nevzít zavděk kompromisem

Ke svému novému domovu vždy přistupujeme se značným očekáváním. Komfort bydlení odpovídá současným požadavkům, vybavení a řešení bytu je moderní a účelné. Bydlet budeme podle svých představ. Tolik obvyklá teorie. Asi na prstech jedné ruky bychom dokázali spočítat, v kolika procentech případů se nám naše představy zcela a bezezbytku naplní. Většinou jsme postaveni před jasnou otázku: Vezmeme zavděk kompromisem a zvykneme si, nebo začneme situaci řešit, abychom opravdu bydleli tak, jak chceme.

Chyby se odstraňují jen těžko

Pro mnohé z nás je plánovaná přestavba, či změna vybavení interiéru důvodem ke dlouhému zvažování. Ostatně, i my často nabádáme, vše si pečlivě rozmyslet, protože chyby se pak jen obtížně, nebo se zbytečnými výdaji odstraňují.

Mladý manželský pár z Prahy se rozhodl zrekonstruovat svůj dosavadní byt. Starou podobu bydlení si chtěli konečně upravit podle svých představ a požadavků. S bytem 4+kk, který má 90 m2 si ale neuměli sami poradit. Proto oslovili architektku Zuzanu Strouhalovou, kterou znali i z pořadu Jak se staví sen.

Plány a představy

Budoucí rozložení pokojů mělo zůstat plus mínus stejné, a to obývací pokoj s kuchyní, ložnice, pracovna a dětský pokoj. Koupelna a WC jsou samostatné a zůstanou samostatné. Před několika lety v bytě již jedna menší rekonstrukce proběhla, tehdy se měnilo staré elektrické vedení za nové. Také starou podlahu nahradila nová, tentokrát dřevěná.

V přírodních tónech

Požadavkem manželů bylo navrhnout bydlení v přírodních tónech – hnědá, béžová, okrová v kombinaci s dřevem a bílou barvou. A do toho všeho přimíchat trochu industriálního stylu. Největším problémem bylo, jak dispozičně vyřešit rozmístění nábytku v obývacím pokoji spojeném s kuchyní. Prostor byl sice velký s okny, která krásně prosvětlovala místnost, ale snižovala možnosti umístění bytového vybavení.

Rozdělení místnosti do dvou zón

Architektka pomyslně rozdělila místnost do dvou zón – kuchyně s jídelnou a obývací částí. Na kuchyňskou linku ve tvaru L navazuje barový pultík, k němuž je z druhé strany přisazen jídelní stůl. Kuchyňský kout uzavírá stěna, která z opačné strany slouží jako TV stěna obývací části. Tam je klasicky umístěná sedačka s konferenčním stolkem a knihovnou.

"V současné době je velkým trendem propojovat více účelových zón dohromady. Tyto návaznosti vyplývají z běžných nároků člověka. Nikdo nechce být od rodiny odtržen, když vaří, pracuje nebo relaxuje. Propojení by se mělo navrhovat s citem, aby nábytek z jednotlivých zón přecházel nenásilně a plynule. To se, myslím, v této realizaci podařilo a výsledek dokazuje, že i v běžných bytech můžeme být obklopeni kvalitním designem," konstatuje architektka Zuzana Strouhalová.

Světla v černobílé kombinaci

Barevnost místnosti je v základu laděna do okrové výmalby na stěnách. Kuchyně i TV stěna a doplňky jsou navrženy v bílé barvě a doplněny kontrastně tmavým dřevem – jako například deska za kuchyňskou linkou. Ze stejného materiálu je pak navržen i jídelní stůl a knihovna. Celkový design je doplněn o techničtější světla v černobílé kombinaci. Černobílá je i velkoformátová fotografie Brooklynského mostu, která je na zadní straně TV stěny.

Postel a noční stolky na míru

Okrová výmalba byla použita také v ložnici manželů, stejně tak i tmavší dřevo, ze kterého byla vyrobena postel a noční stolky na míru. Dominantou místnosti, která zde vytváří celkovou atmosféru, je velkoformátová fotografie pobřeží, jejíž autorkou je sama Zuzana Strouhalová. Celkový dojem dotvářejí zajímavě řešené lampy na nočních stolcích a béžová váza s proutím.

"S nábytkem je to do jisté míry jako s šaty člověka. Někomu sedne konfekce, jiný to příliš neřeší. Většinou ale chceme být oblečeni dobře, tak aby nám vše padlo, často navzdory postavě, jako ulité. Také máme svůj vkus, který se v mnoha případech s velkosériovou výrobou rozchází. Necháme si tedy oblečení ušít. Že to je zbytečně drahé? Divili byste se, ale v mnoha případech to neplatí. A s nábytkem to bývá podobné. Pomocí zakázkové výroby nábytku je možné maximálně využít prostor bytu. Jinými slovy, zakázková výroba nabízí interiér, jak často s oblibou říkáme, ušitý na míru. To platí nejen o rozměrech, nebo tvarech, ale také o barvách a materiálech," poznamenává architektka.

Koupelně dominuje bílý lesklý obklad

V koupelně si manželé přáli mít každý své umyvadlo. To jim také architektka splnila a i na malém prostoru zde má každý své umyvadlo se zrcadlem a skříňkou. Koupelně i toaletě dominuje bílý lesklý velkoformátový obklad, který je oživen šedočernou matnou mozaikou. Koupelnové "nezbytnosti" jsou vybrány se vkusem a vhodně doplňují celkový ráz koupelny.

Pracovna zatím slouží jako šatna

Pracovna je zařízena velmi jednoduše a zatím slouží také jako šatna. Dětský pokojík čeká na úplné zařízení, až přijde potomek do rodiny. Vstupní část a hala jsou prostorné a světlé, dokonce se zde našlo i šikovné místo na umístění pračky a sušičky, protože do koupelny ani kuchyně se nevešly.

Text: Jan Chára

Foto: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUSIng. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d’erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v ateliéru Mimolimit, v ateliéru de.fakto a od roku 2010 pracuje samostatně pod značkou deZu. Je autorkou mnoha soukromých i komerčních interiérů nebo například spolupracovala na návrhu luxusního viladomu Vila Verde. Vytváří též autorské šperky. Podílela se také na televizním cyklu Jak se staví sen.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne