Nadčasové a funkční základy do budoucna

Datum: 15.3.2017
obrázek
Na to, co se skrývá v útrobách starých panelů, se opravdu nemůžeme spoléhat. Několik desetiletí pamatující rozvody je jistější vyměnit, aby vám radost z nové podlahy nebo kuchyňské linky nic nezkazilo. Za zamyšlení stojí i praktické umístění svítidel, vypínačů a zásuvek, hlavně v kuchyni, v níž bývá většinou několik elektrospotřebičů, by měly být zásuvky ve správném počtu a na správných místech.

I takovýmto směrem je nutné uvažovat. Efekt stojí a padá na detailech. Chcete-li dosáhnout jednoduše a čistě působícího interiéru, je důležité už při jeho plánování pamatovat na množství detailů. Pokud máte ambici absolvovat rekonstrukci s co nejnižšími náklady, je nutné plánovat o to precizněji, abyste se vyhnuli zbytečným činnostem, či dokonce předělávání již hotového.

Dopis čtenářky

Dobrý den paní Mlejnková,

Vaše jméno jsem našla na stránkách časopisu Panel Plus. Hledáme bytové architekty nebo designéry, kteří by nám poradili s rekonstrukcí našeho bytu v panelovém domě. Nevím, jak jste na tom s časovým vytížením, přesto Vás ale zkouším kontaktovat. Pokud byste nám mohla pomoci, prosím kontaktujte nás. Případně uvítám jakýkoliv kontakt na jakéhokoliv Vašeho schopného kolegu nebo kolegyni. Děkuji a přeji pěkný den. Hana Mračková, Neratovice

Požadavky na rekonstrukci bytu

V bytě v současné době žije pět osob (dva dospělí a tři děti – sedm, pět a dva roky). Byt je v původním stavu, nová jsou pouze plastová okna. Jeho velikost je 78,78 m2. Bytové jádro v tomto panelovém bytě se skládá z odděleného WC a koupelny s vanou. Koupelna má společnou stěnu s kuchyňskou linkou, respektive linka je zavěšena na této stěně. Je tedy nutné provést současně rekonstrukci hygienického zázemí a kuchyně. V úvahu ještě připadá, zda by nebylo vhodné změnit dispozici předsíně, kde je umístěna zděná šatna a vestavěná skříň anebo se raději zaměřit na celý byt, což se nakonec stalo.

S ohledem na praktičnost a funkčnost

Koupelnu a WC ponechat oddělené. Na toaletu umístit malé umyvadlo a bidetovou spršku. V koupelně zachovat vanu, umístit velké umyvadlo, pračku, otopné těleso, zrcadlo a skříňky pro hygienické a kosmetické potřeby. V kuchyni umístit příslušné spotřebiče, to znamená mikrovlnku, elektrický sporák s troubou, lednici, myčku. Vytvořit více úložných prostor a pracovních ploch. Jídelní prostor koncipovat pro 5-6 osob a v chodbě umístit botník, věšák, zrcadlo a šatní skříň.

S ohledem na stav bytu a početnou rodinu, která jej obývá, jsem usoudila, že bude ideální navrhnout kompletní řešení úpravy celé dispozice bytu, aby byl maximálně využit prostor bytu s ohledem na praktičnost a funkčnost.

Zásadní změna dispozice

Zásadní změna dispozice spočívá v umístění koupelny a WC na zcela jiném místě, respektive jejich posunutí směrem k obýváku a vytvoření velkého obývacího prostoru s kuchyňskou linkou, který vznikl na místě původního obývacího pokoje a malého pokojíku. Dětský pokoj jsem umístila do největší ložnice a nynější ložnice je na místě malého pokojíku. Tam, kde se nyní nachází pracovna, byla dříve kuchyň.

Dětský pokoj a pracovna

Možností, jak dispozici upravit, je samozřejmě více, ale nakonec jsem se rozhodla pro jeden velký dětský pokoj pro všechny s tím, že v bytě bude existovat malý pokoj – pracovna, která bude sloužit všem členům rodiny. Nebude tedy nutné umisťovat pracovní stůl v obývacím prostoru, ložnici ani v dětském pokoji. Před ložnicí tak vznikne malý předpokoj – pracovna, ve kterém budou mít rodiče zároveň přehled o tom, co tam přítomné děti dělají. Další potomci, kteří se budou chtít zabývat jinou činností, mohou být ve velkém dětském pokoji. Ten jsem se snažila navrhnout tak, aby plně vyhovoval malým obyvatelům bytu. Umístila jsem tam všechno potřebné, to znamená tři postele, šatní skříně a skříňky na věci.

Velký sprchový kout v koupelně

Podle požadavků jsem zachovala oddělené WC od koupelny, která není příliš velká. Navrhla jsem v ní velký sprchový kout pro dvě až tři osoby. Umyvadlo a umyvadlová skříňka jsou dostatečně velké, aby se u něj mohly pohodlně umývat minimálně dvě osoby. Úložné prostory ani tady nechybí. Kvůli situační změně chodby, která je nyní do tvaru písmene L, jsem navrhla výklenky, kam jsem za skříňové dveře umístila pračku se sušičkou. Vedle této sestavy tu vzniklo ještě místo pro úklidové prostředky nebo obuv.

Kuchyně a relaxační prostor

Kuchyňská linka se skládá ze dvou protilehlých sestav. Ta velká pracovní se spotřebiči vykrývá celou čelní stěnu a před ní je ještě odkládací pult s úložným prostorem. Na něj navazuje velký jídelní stůl. Navrhla jsem k němu několik židlí, ale především dlouhou lavici, kam se vejdou tři děti. Lavice má ještě jednu úžasnou funkci. Děti na ní mohou stát nebo klečet a vařit s maminkou, která je tak má pod účinnou kontrolou. Vhodné je umístění jídelního stolu, který spolu s policí u vstupních dveří optimálně oddělují relaxační část místnosti, kde je pohovka, TV a vstup na balkon. V kuchyňském prostoru je ještě okno, které tam "zbylo" z původního malého pokoje. A nyní ideálně osvětluje jídelní stůl.

Příjemný charakter ložnice

Ložnice rodičů je sice maličká, ale je velmi důležité, že tam mají dospělí obyvatelé vlastní úložné prostory. Další předností ložnice je, že je umístěna v relativně klidné části bytu. Příjemný charakter tohoto intimního prostoru dotvářejí zajímavě řešená závěsná svítidla, robustní váza s květinou umístěná na komodě a obrazy.

Pracovna slouží všem

Pracovna je takovým pokojem pro všechny. Navrhla jsem stůl pro dvě až tři osoby a policový regál, kam si každý z rodiny může uložit například své učebnice, potřebné knihy ke studiu a další nezbytné materiály. V tomto tak zvaném pracovním prostoru jsem ještě navrhla velký výklenek pro další skříň, což znamená vznik dalších úložných prostor, kterých není nikdy dost, pro celou rodinu.

Jednoduché funkční linie

Barevně jsem se snažila vytvořit v bytě útulný dojem. Vše je tedy, alespoň podle mého názoru, jednoduché a čisté. Snažila jsem se propojit jednoduché funkční linie s dekorativními stylovými prvky, které prostor zútulní a udělají z něj originál. Světlým neutrálním tónům bílé barvy a světlému dřevu vytvářejí akcent výrazné dekorativní barvy jako například tyrkysová (dlaždičky a čalounění) nebo zemité odstíny hnědé a červené, přecházející do růžova anebo do světlé okrové barvy. Cílem bylo navrhnout prostor pro mladou rodinu, kde zůstanou nadčasové a funkční základy pro případnou další rekonstrukci.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem. km@interierykm.cz, www.interierykm.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne