Srí Lanka - země slonů, čaje a vanilky

Datum: 3.3.2017
obrázek
Srí Lanka je ostrovní stát., který je též často nazýván smaragdem Indického oceánu a to zejména kvůli všudypřítomné zeleni čajovníkových plantáží a nekonečných pralesů. Ve větších městech je stále velmi patrný vliv britské koruny z dob, kdy Srí Lanka, dříve Cejlon, patřila pod nadvládu britského Commonwealthu.

Příroda Srí Lanky Evropana doslova očaruje. Čajovníkové plantáže rozprostírající se v horách, šumící vodopády, pralesy a zelená údolí, kde můžete vidět majestátně kráčející slony na vlastní oči. Také vás okouzlí nekonečné písečné pláže, lemované palmami, omývané v pravidelném rytmu vlnami Indického oceánu.

Nejlépe s batohem

Cestovní kanceláře vám sice poskytnou průvodce a vy můžete autem procestovat celý ostrov, ale dobrodružnější povahy se mohou vydat na cestu napříč Srí Lankou s batohem. Obyvatelé Srí Lanky jsou velmi nábožensky založení. Žijí zde ve shodě budhisté, hinduisté, ale i muslimové a křesťané. Jednou ze zajímavostí ostrova je, že každý obyvatel alespoň jednou do roka navštíví vrchol hory Šrí Pada (2224 m. n. m.). A to proto, že ve skále je otištěno velké chodidlo. Křesťané a muslimové věří, že je to chodidlo Adama. Buddhisté věří, že je Buddhovo a hinduisté ho přiřazují k Šivovi.

Odpočinek v Negombu

Po dlouhém letu je Negombo nejlepší volbou pro odpočinek. Nejdříve relaxace na písečné pláži a pak návštěva pověstného rybího trhu. I když pro slabší povahy může být stresující. Tisíce ryb zde místní rybáři suší na plném slunci. Jejich prodej je pro ně jediným zdrojem příjmů. Další trhovci nabízejí místní zemědělské produkty, banány, cibuli, curry lístky, batáty, lusky a samozřejmě nepřeberné množství druhů koření a čajů.

 

Koloniální Kandy

Kandy, město ležící ve výšce 500 metrů nad mořem, je po Colombu druhým nejvýznamějším městem Srí Lanky. Jako jediné město odolalo holandským a portugalským kolonizátorům. Nakonec podlehlo až kolonizaci Britů.

Ve městě se nachází jedna z nejvýznamějších a nejkrásnějších památek na Srí Lance. Chrám Buddhova zubu, který ukrývá posvátnou relikvii – Buddhův zub. Tato relikvie má pro srílanské buddhisty neocenitelný význam. Jsou přesvědčeni, že sem musí alespoň jednou v životě podniknout poutní cestu. Večery v Kandy si můžete zpestřit návštěvou jednoho z mnoha místních krámků prodávajících starožitnosti, drahé kameny a batikové oblečení. Navštívit můžete i továrny, kde se brousí drahokamy, nebo také dílny, kde vzniká zajímavý dřevěný nábytek.

Zahrada koření

Chloubou města Kandy je Spice Garden. Na plantážích zahrady kmín kořenný ani kopr určitě růst neuvidíte. Zato však budete překvapeni, když spatříte keříčky pepře nebo květy vanilky. A ta vůně... V zahradě vám nabídnou ke koupi různé krémy, toniky, pasty, roztoky, mýdla a jiné přípravky s příměsí exotického koření, které jsou základem velmi populární ajurvedské medicíny.

Čajové plantáže

Tak jako je pro Česko stále důležité pěstování chmele, tak jsou pro Srí Lanku neodmyslitelné čajové plantáže, nacházející se ve všech horských oblastech ostrova. Nejvýznamnější a nejtypičtější jsou nekonečné čajové plantáže v okolí Nuwara Eliya. Pohled na rozlehlé lány čaje, které hrají všemi odstíny zelené, je fascinující. Čaj sklízejí stále stejným způsobem už několik století zejména tamilské ženy. V místních továrnách vznikají ty nejlepší čaje na světě. Na exkurzi vás zasvětí do tajů vzniku čaje - od jeho utržení na plantáži, přes kvalitativní selekci, sušení a balení. Čaj zde můžete také ochutnat a samozřejmě i zakoupit. Návštěva Grand Hotelu v Nuwara Eliya vaše putování za čajovou vůní završí typickým čajem o páté.

Sloní sirotčinec v Pinnawale

Po cestě z Negomba do Kandy stojí určitě za návštěvu místní sloní sirotčinec. Můžete se zde projet na slonech, umýt v řece slůně, ale i načerpat informace v místním muzeu, které je celé věnováno tomuto výjimečnému a na Srí Lance velmi oblíbenému chobotnatci. Sloní sirotčinec byl založen v roce 1975. Starají se tu o nemocná a opuštěná mláďata i dospělé handicapované slony. Připravují je k vypuštění do volné přírody.

Z vyhlídkových plošin s restauracemi a kavárnami můžete pozorovat slony při jejich běžných denních rituálech, například krmení, koupání a rochnění v bahně na březích řeky Maha Oya. Pozorováním těchto úžasných zvířat v exotickém prostředí můžete strávit pohodové odpoledne.

Malebná vesnička Ella

Ve vesničce Ella si můžete zapůjčit motorku, která se vám může hodit na projížďku exotickou krajinou. Cesty s minimálním provozem jsou o mnoho bezpečnější než ty, na kterých se setkáte s králi silnic – místními neomalenými řidiči autobusů. Vesnička Ella nabízí i zajímavou procházku k Ella rock - vyhlídku ze skály vysoko nad vesnicí. Vede sem cesta velmi krkolomná, nicméně stojí za to na skálu vystoupat. Nedaleko vesničky se nachází další unikát, devítiobloukový most, překlenující hluboké údolí, který byl postavený během britské kolonizace.

Nejzachovalejší koloniální město

V blízkosti historického města Galle, ležícího na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, se nacházejí nejznámější pláže tohoto ostrova. Není proto divu, že tato oblast nejvíce láká turisty. Toto město není zdaleka tak staré jako třeba starověká Anuradhapura či středověká Polonnaruwa, rozhodně tím však neztrácí na zajímavosti.

Galle je překrásnou ukázkou holandské koloniální architektury a je oprávněně považováno za nejkrásnější město své doby. Právem bylo zařazeno do seznamu UNESCO. Staré město v Galle je svou architekturou zcela odlišné od jiných měst na ostrově. Důvody jsou historické. Galle totiž založili evropští kolonizátoři – Portugalci. Přistáli zde v roce 1505 a postupně ovládli celé pobřeží ostrova. Jeden z hlavních opěrných bodů Portugalců byla Galle Fort, pevnost na jihozápadě ostrova, kterou založili v roce 1589. Portugalcům se však nadvládu nad Cejlonem nepodařilo udržet. Už v roce 1602 totiž u břehů Srí Lanky přistála první holandská loď.

Ničivá tsunami

V prosinci 2004 došlo k jedné z největších přírodních katastrof v moderních dějinách lidstva. Zemětřesení, jehož epicentrum bylo na indonéské Sumatře, zvedlo hladinu oceánu a ničivá vlna tsunami postihla i Srí Lanku. Galle bylo jedno z nejpostiženějších míst. Staré město bylo během tsunami částečně zničeno, avšak hradby, i když se přes ně vlna rovněž přelila, uchránily město před nejhorším. Nové město takové štěstí nemělo. Pozůstatky tsunami jsou na Srí Lance k vidění i dvanáct let po této katastrofě.

Text: Štěpán Chára

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne