Atypický mezonetový byt se dvěma terasami

Datum: 27.2.2017
obrázek
Do bytu v novostavbě v Praze na Žižkově si bytovou architektku pozvali manželé, kteří tady chtěli vytvořit pohodlné bydlení pro sebe i pro svou kočku. Byt je svým půdorysem velmi atypický. Každá místnost má pět stěn. Je to byt mezonetový, doplněný dvěma terasami.

Ladění v neutrálních barvách

V bytě již byly hotové dřevěné dubové podlahy a dveře, dále pak koupelny s WC. Navrhovalo se tak dispoziční rozmístění nábytku a jeho návrh, barevné řešení celého bytu včetně zastínění oken a dekorací. Celý byt je laděný v neutrálních barvách od barvy slonové kosti po tmavě hnědou, které doplňují barevné akcenty s tím, že jsou v každé místnosti jiné.

Obývací prostor je orientován na sever

"Jelikož hlavní obývací prostor s kuchyní je orientován na sever a kuchyňská část je daleko od okna, zvolila jsem spíše světlejší nábytek a světlé výmalby spolu s dostatečnými různými druhy osvětlení. Kuchyňskou část bohužel snížil podhled s vedenou klimatizací, ale aspoň jsme jej mohli využít pro vedení odtahu digestoře a zajímavé umístění světel," poznamenává MgA. Dita Hederváry, bytová architektka.

Kovové úchytky s barevným detailem

Na nábytek byly převážně použity lakované povrchy ve světlých barvách. Pracovní deska je z odolného materiálu Technistone ve světlejší šedohnědé barvě. Oživením jsou kovové úchytky s barevným detailem. Ostatnímu zařízení dominují výrazné oranžové doplňky, aby pokoj dostal „slunečnější“ nádech.

Odstíny petrolejové modři

Aby ložnice působila příjemně, byly ke dřevěným podlahám a nábytku použity odstíny petrolejové modři. Je zde zajímavá postel ve výrazné barvě, která díky svým průhledným nožičkám jakoby levituje. Na okně je krásná záclona s jemným mačkaným pavučinovým vzorem.

Vzdušná knihovna v pracovně

V pracovně byla velká stěna kolem pohovky využita jako vzdušná knihovna, vedlejší výklenek se využil pro velkou vestavěnou skříň, která i zakryla divné členění místnosti. Barva byla použitá stejná jako na stěny, aby skříň zbytečně nevynikala.

Elegantní komody v pokoji pro hosty

Pokoj pro hosty je v tlumených barvách a komody ve stejném designu jako v hale. Hala a vstupní chodba byly využity pro umístění nábytku s velkými úložnými prostory tak, aby působily lehce a nedávaly pocit hodně zastavěného prostoru a ještě působily elegantně.

Moderní útulný domov

"Výklenky jsme zaplnili vestavenými skříněmi se skleněnými dveřmi. Byl také doplněn nábytek do koupelen včetně dalších zařizovacích předmětů. Návrh a realizace tohoto interiéru dala vzniknout modernímu útulnému domovu, kde se dobře žije majitelům bytu i jejich kočce," poznamenává s úsměvem Dita Hederváry.

Tady bychom chtěli bydlet

Naše návštěva se chýlí ke konci, znovu nám před očima defilují výrazné prvky překvapivé proměny a stále více si uvědomujeme, že v nás sílí přesvědčení, které by se dalo pregnantně vyjádřit větou: Tady bychom chtěli bydlet.

Text: Jan Chára

Foto: Robert ŽákovičMgA. Dita Héderváry

V roce 1999 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru architektury a designu Bořka Šípka. Během studií pracovala jako interiérová architektka. Navrhovala především soukromé interiéry.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne