Inspirací ke skutečnosti I. - rekonstrukce bytu

Datum: 14.08.2008
obrázek
Dnešní standard bydlení staví řadu našich bytů do kritického světla. Nový vztah k vlastnímu bytu, výběr zařizovacích předmětů na trhu, inspirace, nové možnosti, stále se rozvíjející technologie – to vše nás postupně dovádí k rozhodnutí zásadněji rekonstruovat byt. Co pro nás bude nejdůležitější? Výsledný efekt? Přiměřená cena? Hladný průběh celé rekonstrukce? Určitě se shodneme na tom, že všechno.

Jen málokdo, komu, bychom položili otázku, co považuje před rekonstrukcí za nejdůležitější, by uvedl nejstručnější a přitom neobsažnější odpověď: informace. Právě od nich se odvíjí uspěšnost celé akce. Zjednodušeně řečeno – formu, které rekonstrukci svěříme, vybírejme podle toho, zda její pracovníci jsou schopni poskytnout nám veškeré požadované informace a odpovědět nám na všechny naše otázky. Tentokrát jsme oslovili brněnskou společnost Ingstav Plus, která se zabývá komplexními rekonstrukcemi bytů. Ta připravila několik příkladů přestavby bytů, domníváme se, že budou vhodnou inspirací i pro vás, kteří s rekonstrukcí ještě váháte, nebo se na ni intenzivně připravujete.

Majitelé si přáli rozšířit byt o jednu obytnou místnost bez ohledu na minimální rozměry. Bylo demontováno umakartové jádro a kuchyňská linka, vyřezán otvor v panelu, zazděny dveře. V prostoru původní kuchyně vznikly tři nové místnosti - koupelna, která je prosvětlena dvěmi řadami luxfer a samostatné wc a ložnice. Dále byl vytvořen v největší místnosti kuchyňský kout s barovým sezením a také jídelní kout, kuchyň a obývací pokoj je propojen a vzniká tak vzdušný a volný prostor, obývací pokoj má přístup na balkon. V celém bytě byly odstraněny podlahy a nahrazeny novou dlažbou nebo laminátu. Volná místa byla využita co nejvíce pro vestavěné skříně.

Jak na rekonstrukci

K blížící se rekonstrukci bytu vzhlížíme s rostoucími obavami. Děsí nás nepořádek, hluk, časová náročnost, omezení provozu domácnosti. To vše jsou důvody, proč se v některých případech přikláníme k myšlence rozdělit rekonstrukci na několik menších etap. „Obecně tato řešení nedoporučujeme a spíše se je snažíme zákazníkům vysvětlit a rozmluvit. Je logické, že si dopředu neumí představit, jak rekonstrukce probíhá. Ale každé dělení s sebou ponese násobení času, stavebního nepořádku a všeho ostatního, čeho se obávali. Pokud se týče stavební části, rozhodně doporučujeme vše udělat v jednom bloku,“ radí Vladan Hostaša. „Zhruba 70 % zákazníků k nám přichází s poměrně jasnou představou, jaké změny by si představovali. Společně pak novou podobu bytu upravujeme a směrujeme zákazníka tak, aby byl schopen co nejlépe definovat své představy a především potřeby. Konečné verze mu pak pro lepší představu zpracováváme i ve 3D vizualizacích. Samozřejmostí je cenová kalkulace. Důležité také je informovat zákazníka nejen o možnostech, ale i úskalích, které každou rekonstrukci provází. Je také nutné počítat s dostatečným časovým předstihem – od prvních kontaktů do zahájení rekonstrukce uplyne zpravidla měsíc až dva. V této době se zákazníkem intenzivně pracujeme, společně upřesňujeme výběr zařizovacích předmětů, jednotlivé použité materiály a dolaďujeme barevnost. Současně vyřizujeme stavební povolení a další náležitosti.“
Úspěšná rekonstrukce končí kolaudací. Také tady oceníte správně zvoleného partnera vaší rekonstrukce. Výhodné vždy je, pokud je zvolená realizační společnost schopna i v rámci kolaudačního řízení zastupovat investora, a tak dovést rekonstrukci k cíli. V případě společnosti Ingstav Plus je možná i další spolupráce. V rámci služby „na klíč“ vám společnost může zařídit interiér do posledního detailu, třeba i včetně správné instalace domácího kina.

Nezapomeňte, že …

  • V rámci rekonstrukce se nenechte svázat původním řešením. Často i poměrně malé stavební úpravy dokáží výrazně zvýšit komfort bydlení.
  • Řezání nosné stěny vždy podléhá posouzení a souhlasu statika a je také finančně náročnější.
  • Povrchy panelů je nutné ošetřit od základů. Pro dokonalý výsledek je nutné sjednotit také výšku podlah.
  • Kompletní rekonstrukci by vždy měla provázet revize, v řadě případů i kompletní výměna elektroinstalace v celém bytě.
  • V koupelně se dnes velmi často instalují prostorné vany, které současně umožňují i sprchování. V některých případech je vzhledem k danému prostoru vhodnějším řešením klasická obdélníková vana a samostatný sprchový kout.
  • Moderními materiály, které dokáží příjemně a nenásilně sjednotit interiér jsou matný kov a pískované prosklení.
  • Na atraktivnosti prostředí přidává velkoformátová dlažba – nebojte se ani formátů 60 × 30 cm.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne