Okno v interiéru bytu

Datum: 8.2.2017
obrázek
Mladá tříčlenná rodina si pořídila starší byt v panelovém domě na jednom pražském sídlišti. Byt byl přes ulici od jejich původního bydliště, takže lokalitu dobře znali. A byl především větší, což byl hlavní důvod změny.

Úskalí přesto jedno měl, jeho vnitřní dispozice je tvořena nosnými betonovými stěnami, s jejichž polohou nelze pohybovat, takže jakákoliv dispoziční úprava nebyla možná.

Nutný byl statický posudek

Přesto majitelé s jedním nápadem, jak prostor upravit tak, aby působil vzdušněji a vyhovoval více jejich potřebám, sami přišli. Oslovili tedy projekční a realizační firmu Nabastav, aby se odborně poradili a získali projektovou dokumentaci ke svému záměru. Tím nápadem a záměrem majitelů bylo probourat otvor v nosné stěně mezi obývacím pokojem a kuchyni, čímž by vzniklo okno, které prostorově propojí obě místnosti v jeden větší celek. „Vzhledem k tomu, že tento stavební zásah podléhá stavebnímu povolení, bylo nutné zpracovat statický posudek na zajištění tohoto otvoru a stavební dokumentaci pro stavební řízení“, popisuje Martin Klíma, manažer zakázky realizační společnosti.

Opláštění sádrokartonovými deskami

Ze statického posudku vyplynulo, že bude nutné otvor před samotným vyříznutím vyztužit v nadpraží z obou stran ocelovými plotnami spojenými ocelovými svorníky. Tím vyvstal problém, neboť ocelové příložníky prostorově vystupují nad povrch betonového panelu, což bylo nutné opět vyřešit stavebně tak, že se celá stěna oboustranně opláští sádrokartonovými deskami kontaktně nalepenými přímo na povrch panelu a pak se celý povrch sjednotí vyrovnávací stěrkou s vyztužující perlinkou a štukem na povrchu.

Posuvné dveře do stavebních pouzder

„Zásadní požadavek byl vyřešen, dalším záměrem bylo v rámci rekonstrukce vybourat původní umakartové jádro a vyzdít ho v částečně upravené dispozici. Vzhledem k faktu, že v původním stavu ve vstupní chodbě docházelo ke kolizi při otevírání dveří, byly v novém stavu v této části bytu navrženy vnitřní dveře posuvné do stavebních pouzder, které jsou v těchto případech ideální volbou, jak těmto kolizím při otvírání dveří zamezit," konstatuje Martin Klíma.

Společnost Nabastav vypracovala projektovou dokumentaci včetně statického posouzení a po vydání stavebního povolení bylo možné s rekonstrukcí započít. Nejprve došlo k vybourání původního umakartového jádra včetně souvisejících rozvodů. Následně došlo ke statickému zajištění nadpraží plánovaného otvoru ocelovými příložkami se svorníky, po vytvrdnutí byl otvor v betonové nosné stěně proříznut diamantovými nástroji s vodním chlazením. Poté již mohlo dojít k vyzdění dispozice bytového jádra.

Kompletní výměna vnitřních rozvodů

„V bytě došlo ke kompletní výměně všech vnitřních rozvodů elektroinstalace včetně bytové rozvodnice. Současně byl proveden rozvod slaboproudých rozvodů pro napojení kabelové televize a síťový rozvod pro počítač. V prostoru chodby, kuchyně, koupelny a WC byl proveden snížený sádrokartonový podhled se zápustnými LED svítidly a prostor podhledu byl též využit pro vedení elektroinstalací, aby se eliminovalo sekání v betonových stěnách“, rovněž popisuje Martin Klíma.

Podobkladová dvířka

Dále došlo k vyrovnání všech povrchů stěn a stropů stěrkou s perlinkou a štukem. V koupelně je osazena klasická akrylátová vana Ravak Classic a umyvadlo se skříňkou Jika Cube. WC bylo použito kombi Jika Lyra Plus a dále je na toaletě umístěno umývátko se skříňkou Jika Petit, přístup do instalační šachty, která je umístěna za zadní stěnou WC, je zajištěn podobkladovými dvířky, která jsou v zavřeném stavu téměř neviditelná, neboť obložený povrch splývá s okolním obkladem. V prostoru kuchyně došlo k přípravě rozvodů pro montáž kuchyňské linky, včetně napojení vzduchotechniky, napojení dřezu a myčky nádobí. Na nové elektro rozvody byla po dokončení vystavena revizní zpráva.

Obklady a dlažby ze série Dom Khadi

Obklady a dlažby v koupelně a na toaletě jsou jednotné ze série Dom Khadi v odstínu Beige a Oil. Podlahu v ostatních částech bytu majitel zvolil z lepených vinylových dílců. Dveře byly použity tradiční otevíravé v kombinaci s posuvnými do stavebních pouzder s obložkovými zárubněmi od firmy Gerbrich.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: NabastavNabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 12 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne