Výrazné designové prvky

Datum: 2.2.2017
obrázek
Mnoho z vašich představ o pěkném bydlení můžete samozřejmě realizovat i v bytě v panelovém domě. Do hry o vaše představy vstupuje především statika a mnoho dalších podmínek, které jsou ve vícepodlažních domech nedotknutelné.

Ještě než začnete jednat s architekty a stavebními firmami, měli byste si ujasnit základní a nejdůležitější otázku: Co od rekonstrukce očekáváte?

Dopis od čtenářky Hany

Dobrý den, paní Mlejnková, koupila jsem si byt v panelovém domě a pro jeho rekonstrukci jsem hledala inspiraci na webu časopisu PANEL PLUS. Inspiraci jsem hledala především v bytech se stejným půdorysem jako je ten můj. Velmi mne zaujala proměna, kterou jste v minulosti dělala. Hlavně se mi na ní líbilo obložení okna v obývacím pokoji. Obracím se tedy na Vás, zda byste mi také nenavrhla podobné uspořádání mého bytu. Srdečně zdravím a doufám, že mne vyberete. Hana Kratochvílová, Pardubice

P.S. Další poznámky k rekonstrukci a požadavky v bodech tvoří přílohu tohoto dopisu.

Obložení okna v obývacím pokoji

Jak vyplývá z uveřejněného dopisu, oslovila mě čtenářka, která si koupila byt v panelovém domě a hledala inspiraci na webu časopisu PANEL PLUS. Zaujaly ji především byty se stejným půdorysem a líbila se jí proměna, kterou jsem v minulosti dělala. Byla uveřejněna jednak na webu a také publikována v prvním čísle časopisu PANEL PLUS v roce 2015. Hlavně ji zaujalo obložení okna v obývacím pokoji. Vycházela jsem tedy z tohoto požadavku a dále jsem se snažila do návrhu rekonstrukce vklínit ještě pár dalších věcí, které by měly byt ozvláštnit.

Pastelové barvy a masivní dřevo

Jedná se o single mladou ženu, která si přeje vytvořit moderní interiér, který bude počítat se sezením v okně v obývacím pokoji. Koupelna a WC musí zůstat oddělené. Čtenářka by chtěla vytvořit nějaké originální výtvarné prvky a použít designové zařizovací předměty. Potřebuje v daném prostoru umístit pracovní místo, které by ale nemělo být v ložnici. Dalším požadavkem je velká knihovna nejen na knihy, ale i na další různé písemné materiály, případně na designové předměty. Čtenářka dále "prozradila", že má v oblibě pastelové barvy a masivní dřevo.

Vstup do kuchyně z obýváku

Co se týče dispozice bytu, vycházela jsem z minulé proměny. Spojením dvou pokojů vznikl velký obývací prostor, dále z předsíně je vstup do koupelny a na WC a také do jediné ložnice v bytě. Vstup do kuchyně je nyní z obýváku.

Výrazné dekorativní prvky

V celém bytě jsem navrhla podlahu z masivních parket v tmavém provedení. Dveře jsem rovněž "osadila" nové, s větší výškou. Velmi dominantní barvou v celém bytě je hnědorůžová pastelová barva, kterou jsem použila na většině nábytku. Především na obložení okna a knihovně, na kuchyňskou linku a na většinu skříněk. Dílem jsou pak použity odstíny šedé, šedý mramor a akcenty bílé a černé. Podle požadavků čtenářky jsem volila několik výrazně dekorativních prvků, které jsem použila na textil, doplňky, tapety a také designová svítidla, křesla a jídelní stůl.

Dominantním prvkem obrazová tapeta Lavmi

V předsíni jsem navrhla vestavěnou skříň, a pak také samostatně stojící věšák. Prostor je velmi malý a jsou tam patery dveře, včetně vchodových. V ložnici je standardní vybavení, vestavěná skříň, prádelník, dvoulůžková postel a křeslo. Dominantním prvkem je obrazová tapeta Lavmi. Na WC je umístěná i pračka a skříňky na uložení úklidových věcí. V koupelně je jen vana a umyvadlo, prostor je opravdu minimální.

V kuchyni malá linka, ale plně funkční

Co se týče kuchyně, jde o malou linku, ale plně funkční a vybavenou i vestavnou myčkou nádobí. Nechybí designová chladnička. Jediný velký prostor je obývák, který je multifunkční, a tak jsem vytvořila jednotlivé zóny.

Multifunkční jídelní kout

Obložení okna u dveří do kuchyně je součástí relaxační zóny, kde jsou z masivního dřeva odkládací stolky a křesla. Dále pak je uprostřed místnosti sjednocující a multifunkční jídelní kout s kulatým stolem a židlemi. Celým prostorem se táhne na míru navržená knihovna, která přechází i přes dveře do předsíně a do kuchyně.

Požadovaný pracovní kout

Na protější straně je prostor esteticky oddělen obrazovou tapetou v prostoru jídelního stolu. Vlevo od ní je odpočinkový kout s TV a vpravo vestavěná bílá skříň, kterou jsem do obýváku umístila s ohledem na malé možnosti ukládání věcí v bytě. U balkonu jsem pak navrhla požadovaný pracovní kout.

Výtvarně zajímavý prostor

Snažila jsem se navrhnout atypický a výtvarně zajímavý prostor, který ale vychází z pevně daného půdorysu bez zbytečných stavebních vychytávek. Všechny zajímavé prvky v bytě jsou tedy jen estetického charakteru a v designovém vybavení.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem. (km@interierykm.cz, www.interierykm.cz)

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne