Berounská dvojčata – realizace předsazené fasády

Datum: 13.1.2017
obrázek
Loni na jaře byla realizována odvětraná fasáda na panelovém domě v Berouně. Majitelé bytových jednotek hledali ideální řešení pro důkladné zateplení domu, které zbaví vnitřní prostředí od přebytečné vlhkosti a zároveň bude řešením dlouhodobým.

Reference pro výběr materiálu nebyla daleko. Sousední bytové domy byly ve stejný čas zateplovány dvěma odlišnými systémy. Nabízelo se klasické kontaktní zateplení a montovaná odvětraná fasáda. Majitelé si tedy dali čas na rozmyšlenou, aby mohli jako nezávislí pozorovatelé posoudit, kterou z fasád zvolí. Společenství vlastníků jednotek bytového domu v Berouně se přibližně po půl roce rozhodlo pro realizaci odvětrané fasády Novabrik.

Čím je Novabrik od ostatních systémů jiný?

Fasáda je jedinečná tím, že umožňuje průchod interiérové vlhkosti skrze plášť do vnějšího prostředí. Jako u každé předsazené fasády je nutné nejdříve namontovat kovový vymezovací rošt a vložit požadovanou tloušťku izolace. Pohledová část pláště je tvořena z cihel, které jsou často s oblibou nazývány umělým kamenem. Jde o štípaný perlitobeton, který je velmi lehký, proto je vhodný pro výškové budovy. Sama perlitobetonová cihla dokonce nahradí 40 mm tepelné izolace. Jednotlivé cihličky se na sebe skládají, přičemž je nutné každou třetí přikotvit k vymezovacímu roštu.

Nejenže plášť dokáže propustit vlhkost, ale samotná fasáda vyniká také unikátní životností, o čemž svědčí garance 50 let. Z dlouhodobého hlediska je taková fasáda ekonomicky velmi výhodná. Není nutné řešit další budoucí opravy či nátěry. Další výhodou, kterou obyvatelé uvítají, je to, že rustikální povrch neláká sprejery.

Koncem letošního června tak “vyrostl“ na berounském sídlišti další panelový dům oděný do nového pláště z perlitobetonových cihliček Novabrik. Díky předchozím zkušenostem na sousedním panelovém domě byla práce opět o něco efektivnější. Realizaci prováděla montážní firma Novamont, s.r.o, která odvedla skvělý výkon. Rukama jejích chlapců prošlo bezmála 155 000 kusů cihel a zároveň dokázali v rámci možností udržet na stavbě i v okolí domu pořádek.

Výška panelového domu činí 30 metrů a plocha obkládané stěny byla 3100 m². Dům se podařilo obložit za dva měsíce v celkovém počtu čtrnácti montážníků.

Fenomén Novabrik

Cihla Novabrik je jedinečná svým tvarem, který zajišťuje správný statický příklon obkladu k obkládané stěně a zároveň zabraňuje hromadění srážek v plášti. Výrobek byl léta vyvíjen a zkoušen týmem stavebních inženýrů v kanadském Torontu. Jediným výrobcem a prodejcem pro střední Evropu se stala firma Novabrik Czech, s.r.o., která realizuje odvětrané fasády Novabrik již patnáctým rokem. Fasáda je jedinečná tím, že umožňuje průchod interiérové vlhkosti skrze plášť do vnějšího prostředí.

Text: Ing. arch. Šárka Křivinková

Foto: Novabrik Czech, s.r.o.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne