Zásadní proměna malého bytu

Datum: 14.12.2016
obrázek
Byt 1+1 o velikosti 31 m2 v Praze na Pankráci prošel zásadní proměnou. Jednalo se o zdevastovaný byt v cihlovém domě. Původní dispozice byla již zcela nevyhovující a malá kuchyňka byla situována v chodbě za vstupními dveřmi.

V menší místnosti v bytě byla samostatná koupelna, kde byla umístěna vana, umyvadlo a také tam stál sporák, který se do chodby nevešel.

Plnohodnotná koupelna

Základem proměny bytu tedy bylo vytvořit nové dispoziční řešení. Finální dispozice byla vybrána z několika variant jako nejvíce vyhovující. Původní místnost pouze pro WC byla rozšířena na úkor obytné místnosti tak, že vznikla plnohodnotná koupelna se sprchovým koutem.

Vytvoření nové kuchyně

V původní místnosti koupelny byla vytvořena nová kuchyň. Kuchyň si přál majitel vybavit dvouplotýnkou, dále je zde umístěna kombinovaná trouba a lednice. Prostor byl využit tak, aby zde bylo dostatečné množství úložných prostor.

V předsíni byla zabudována vestavěná skříň, ve které je ukryt kotel, ohřívač vody a pračka. Dále je zde místo i pro boty a kabáty.

Důraz na úložné prostory

V obytné místnosti byl kladen důraz na maximální množství úložných prostor. Jsou zde vytvořeny vestavěné skříně po obou delších stěnách místnosti. Na jednu vestavěnou skříň navazuje pracovní stůl s úložnými prostory vedle, které se dají snadno zaklopit. Je zde také vytvořena nika pro televizi.

Postel je vysunovací

Druhá vestavěná skříň je uprostřed vykousnutá, a to pro další umístění postele. Postel je vysunovací. Přes den je postel zasunutá a vytváří pohovku. Čalouník vytvořil zadní polštáře, které se dají sundat v případě roztažení postele. Za zády pohovky je umístěn úložný prostor pro peřiny. V ostatních úložných prostorech jsou šatní tyče a police.

Bílá a menší barevné prvky pro oživení

Veškerý nábytek byl vytvořen v bílé barvě tak, aby nezmenšoval už tak malý prostor.

Byly zde použity pouze menší barevné prvky pro oživení a barevný prvek se opakuje také v koupelně v podobě skříňky pod umyvadlem. Vzhledem k blízkosti jádra mohla být sprcha vytvořena pouze spádováním do odtokového žlabu a nemuseli jsme použít sprchovou vaničku.

Kompletní výměna elektroinstalace a dalších zařízení

Stavebně byla provedena kompletní výměna elektroinstalace, vodovodního a kanalizačního připojovacího potrubí.

"Jelikož se v domě chystá výměna vodovodních a kanalizačních stoupaček, bylo nutné je vyměnit v rekonstruovaném bytě v předstihu, aby se pak už do něj nemuselo zasahovat. To trošku zkomplikovalo rekonstrukční práce, protože bylo nutné se domluvit se sousedy nad a pod bytem, kterým jsme zasahovali do koupelen a tyto koupelny pak uvést do původního stavu. Ale u sousedů jsme našli pochopení, a tak rekonstrukce byla dokončena v požadovaném termínu," poznamenává s úsměvem Ing. arch. Lucie Mlýnková, která rekonstrukci zdevastovaného bytu navrhla.

Text: Jan Chára

Foto: Tomáš DittrichIng. arch. Lucie Mlýnková

Absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, roční stáž na Politecnico di Milano. Od roku 2008 se věnuje převážně rekonstrukcím a návrhům interiérů včetně kompletní realizace. Ve svých návrzích uplatňuje individuální přístup ke každému klientovi s ohledem na jeho konkrétní požadavky. Hledá taková řešení, která kombinují funkčnost s nadčasovým designem a nápaditým provedením.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne