Dvě varianty proměny

Datum: 29.11.2016
obrázek
Obyvatelé našich sídlišť už vynaložili velké finanční částky do technických úprav, zateplení či výměny oken a panelákové byty se od těch nově postavených zase tolik neliší. Ty totiž, v mnoha případech, mají dispozice mnohdy horší, než na jaké jsme zvyklí u bytů v panelácích.

Přitom v panelovém nebo bytovém domě můžete vytvořit bydlení podle svých představ. Ať už renovujete své bydlení z estetického či funkčního hlediska, vždy se nejprve zamyslete nad možnostmi, ale hlavně omezeními prostoru. Dobrým řešením je oslovit bytového architekta, který navrhne několik variant pro lepší využití prostoru.

Dopis čtenářky

Dobrý den, zasílám půdorys bytu, v bytě bude žít čtyřčlenná rodina. Máme pětiletého chlapce a miminko na cestě. Jde především o rekonstrukci bytového jádra, ale i elektroinstalace v celém bytě a podlahových krytin. Má představa by byla spojit alespoň částečně kuchyni s pokojem naproti a vytvořit tak jídelní kout, který by byl součástí obýváku. V koupelně by se nám líbila oranžovobílá mozaika. Byt bychom chtěli rozjasnit barvami, jádro - koupelna - rohová vana, umyvadlo, skříňky. Kuchyně oranžová - spotřebiče - myčka, vestavěná trouba, digestoř, vestavěná mikrovlnná trouba, do kuchyně i pračka. Barvy by měly korespondovat s vybavením, určitě bychom chtěli veselý pokojíček s tím rostoucím stolem pro děti a spojit tak pětiletého kluka s miminkem, jednoduchou ložnici v pokoji 12,14 m2. Nemáme vyhraněný styl bydlení, byt by měl být příjemný, kde se naše rodina vždy ráda sejde.

Děkuji a jsem s pozdravem, Šárka Vosátková, Praha

Shrnutí požadavků

Čtyřčlenná rodina s pětiletým chlapcem a miminkem na cestě požadují rekonstrukci jádra - tedy novou koupelnu a WC, líbili by se jim obkladačky s oranžovou mozaikou a rohová vana.

Dále požadují zásadní změnu ve spojení kuchyně a obývacího pokoje, aby vznikl v prostoru obýváku jídelní kout, do kuchyně by rovněž chtěli použít oranžovou barvu, vejít by se tam měla kromě standardního vybavení i pračka a vestavná mikrovlnná trouba.

Celý byt bude potřebovat nové podlahové krytiny a dveře. Dětský pokoj by chtěli veselý a barevný s tzv. "rostoucím" pracovním stolkem.

Styl bydlení nemají vyhraněný a dávají tak volnou ruku při navrhování, přejí si příjemné bydlení, kde se bude scházet celá rodina.

SVĚTLÁ VARIANTA

V první variantě jsem tedy vycházela z umístění koupelny, kterou jsem ponechala na stávajícím místě a umístila jsem do ní i toaletu. Rovněž jsem zmenšila předsíň a vstup do původní šatny je nyní z kuchyně, ale v podstatě se nejedná o šatnu, ale o úložný prostor pro cokoliv.

Úložný prostor v kuchyni

Vzhledem k tomuto řešení je vstup do obývacího pokoje a tím také i do ložnice přes kuchyni. Kuchyně se ale docela dost zvětšila a vznikl v ní velký úložný prostor. Ložnice, dětský pokoj a komora zůstaly bez dispozičních změn.

Průmyslová mozaika

Do celého bytu jsem použila dřevěné parkety tzv. průmyslovou mozaiku v provedení světlého dřeva – dubu. Od toho se odvíjí desén dveří a barevný základ pro celé řešení nábytkového vybavení bytu.

V koupelně vévodí oranžová

Na přání čtenářky jsem použila do koupelny oranžovou mozaiku, ovšem vzhledem k takto výraznému dekoru, kde hrozí, že se okouká, jsem ji kombinovala s antracitovým obkladem, vedle kterého oranžová nepůsobí tak agresivně. Umím si představit nahradit antracitovou barvu obkladů třeba světlou bílou nebo pískovou, ale pozor právě na to, jak vedle nich bude oranžová barva výrazná.

Pračka do kuchyňské linky

Vzhledem k velikosti koupelny jsem umístila vestavnou pračku do kuchyňské linky. Kuchyně je docela prostorná a především se zde podařilo využít okno, které bylo za stávajícího stavu naprosto nevyužité – hned naproti němu byla stěna, která tak bránila průchodu světla do původní kuchyně.

Skleněný obklad

Kuchyně je navržena v kombinaci světlého dřeva a bílého laku, oranžovou barvu, kterou si čtenářka přála zde zopakovat, jsem použila na skleněný obklad linky. Vstup do úložného prostoru bývalé šatny je zakryt prosklenými posuvnými dveřmi.

Prostorná rohová pohovka

Obývací pokoj tedy zahrnuje i jídelní stůl, TV komodu a prostornou rohovou pohovku, která má navíc úložný prostor a rozkládací mechanismus pro trvalé spaní. Pohovka je z praktického důvodu v tmavším provedení.

Prostor pro děti

Dětský pokoj jsem navrhla spíše jako studentský, spaní je řešeno tak, že je jedno lůžko zvýšené a celá tato sestava zahrnuje spoustu úložného prostoru. Psací stůl je rohový a zasahuje i pod okno. Namísto stavitelného psacího stolu, na který není možné umístit v budoucnu PC, bych raději volila výškově stavitelné či jinak regulovatelné kvalitní židle, které mohou dětem sloužit daleko déle.

TMAVÁ VARIANTA

Druhá verze opět vychází z řešení dispozice koupelny a snahy nepřijít o šatnu a v kuchyni "nezazdít" funkci okna. WC je samostatné a ponechala jsem jej na původním místě.

Zrušení nepraktické chodby

V kuchyni jsem zrušila nepraktickou chodbu vedoucí z předsíně a celou místnost kuchyně jsem situovala k oknu. Díky tomu tak vznikla koupelna s přístupem z předsíně, pouze do kuchyně se musí projít obývákem. Vzhledem k celkové velikosti bytu bych to neviděla jako výraznou překážku.

Barevné řešení v tmavém

Navíc vznikl příjemný výklenek v koupelně pro umístění pračky a další úložný prostor. Barevné řešení bytu je zde tmavší než v předchozí variantě. Podlaha i dveře jsou v provedení tmavého dřeva (ořech), které se rovněž opakuje ve vybavení.

Oranžová v koupelně i v kuchyni

Oranžová barva je v předsíni na stěně a opakuje se na fragmentech stěn v obýváku. Oranžovou mozaiku obkladaček jsem použila nejen do koupelny, ale i do kuchyně a opět jsem ji doplnila o antracitovou.

Změny v dětském pokoji

V obývacím pokoji jsem jídelní stůl umístila k oknu a rohová pohovka je v protějším rohu místnosti. Vzhledem k tmavému dřevu jsem použila světlé čalounění. V dětském pokoji jsem tentokrát použila samostatná lůžka a psací stoly bych rovněž umístila k oknu.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková

návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

www.interierykm.cz, e-mail: km@interierykm.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne