Malý obývák v paneláku? Sem pouze světlé barvy

Datum: 14.10.2016
obrázek
Zařizujete moderně obývací pokoj v paneláku? Pomůže vám menší rozkládací dvousedačka a malý konferenční stolek. K sezení do malých prostor se dobře hodí i taburety, uvnitř s dalším úložným prostorem. Oblečení dejte nejlépe do nízkých komod či polic.

Zařizování obývacího pokoje v panelovém domě většinou nejvíce komplikují malé rozměry celé místnosti. Opusťte proto zažité schéma velikánské sedačky, mohutné obývací stěny a obří televize, známé z bytů dřívějších dob. Vsaďte spíše na menší, ale střídmější kusy nábytku, vzdušný a hodně odlehčený prostor. Vzácné místo ušetřete nejlépe s pomocí závěsných skříněk a polic, které dodají místnosti moderní, jednoduchý vzhled i potřebnou lehkost.

Opticky zvětšíte malý panelákový obývák použitím světlých barev. Obecně tu platí, že čím více světla, tím lépe. Použijte i více světelných zdrojů, nejen centrální lustr uprostřed stropu. Nezávisle na zásuvkách a prodlužovačce vám posvítí dobíjecí lampičky, vedle malé sedací soupravy si pořiďte i šikovnou stojací lampu, případně svítidlo na zeď. Dojem světlejšího a prostorného bytu podpoříte i zrcadly, případně jednotnou podlahovou krytinou po celém bytě.

Taburety k sezení mohou mít uvnitř i další úložný prostor.

Obývák bez místa k sezení pro vás, ale i případné návštěvy přátel či příbuzných asi nebude to pravé. Vyřešte to nejlépe menší dvousedačkou, třeba v rozkládací verzi pro příležitostné přespání hostů. Nezapomeňte ani na menší konferenční stolek. V nabídkách jej najdete i s kolečky nebo třeba i ve vícekusovém provedení a „stohovatelné“ verzi. Uspokojivé posezení zajistíte na taburetkách, které mohou uvnitř skrývat další potřebné úložné prostory.

Nepřecpávejte panelákový obývací pokoj různými zbytečnostmi, které budou jen překážet, a stejně o ně budete nakonec jen zakopávat. Pokud to prostorově jde, snažte se obývák propojit s ostatními místnostmi bytu do vzdušnějšího celku. Prostory spojíte stejnými nebo sladěnými barvami, oddělíte je naopak barvami kontrastními. Dlouhý a úzký pokoj zkrátíte použitím tmavé barvy na kratších stěnách a naopak rozšíříte světlými tóny na delších stěnách.

Inspiraci pro interiéry malých obývacích pokojů najdete i na síti Pinterest.

Malá místnost neznamená, že se z ní stane skladiště. Pokud nemůžete ukládat oblečení jinde než v obýváku, pořiďte si nízké komody. Zaberou vám sice drahocenné místo podél celé jedné stěny, ale ve výši vašich očí bude volno. Ani v malém panelákovém obýváku se přitom nemusíte bát pohybu. Příležitostně přeskupujte stolky a police na kolečkách, případně stohovatelná křesílka pro návštěvy. Vytvořte si přesně takové prostředí, jaké vám vyhovuje. Občasné, byť i nenápadné úpravy přinesou k vám domů jenom tolik potřebnou změnu.

Zařizování malých obýváků v panelových domech vám obecně usnadní flexibilní nábytek. Zvýšená sedačka s úložným prostorem, přes den upravená jako pohovka s velkými opěrnými polštáři, vám výborně poslouží pro každodenní spaní. Do úložného prostoru pohovky pak uklidíte nejen polštáře a přikrývky, ale i řadu dalších věcí. V panelácích vám dobře poslouží i posuvné dveře. Ve srovnání s klasickými dveřmi dokáží prostorově uspořit asi dva metry čtvereční. Cena posuvných dveří sice nebývá zanedbatelná, a instalace není zrovna jednoduchá, ale každé místo navíc se počítá.

Pro ukládání oblečení jsou výhodnější nízké komody, ve výši očí budete mít volno.

Výborným řešením úložných míst v malých pokojích jsou vestavěné skříně se zrcadlovými, ale i světlými stěnami. Pokud jste si dopředu rozumně vytřídili vše, co skutečně potřebujete, obejdete se doma bez zbytečných kusů zařízení. Místnost vám bude také připadat vzdušnější a prostornější. Ke snadnějšímu udržování čistoty v bytě využívejte závěsný nábytek, police, knihovny a regály.

Jednou z možností, jak rozšířit obývací pokoj, je připojit k nim vstupní prostor. Po vstupu do bytu totiž potřebujete hlavně manévrovací prostor pro svléknutí a obléknutí kabátu, vyzutí a obutí bot a místo pro jejich uložení. Vycházejte z tepelné a hlukové bariéry mezi domovní chodbou a bytem, kterou zajistíte kvalitními vstupními dveřmi. V předsíni pak nutně nemusíte mít za každou cenu šatní skříň. Skvěle vypadá i jednoduchý věšák na stěně a navíc několik polic na právě nošené boty. Přidejte k tomu praktickou podlahu spolu s vyladěnými barvami na stěnách a výsledek propojení menšího obýváku se sedacím nábytkem a předsíně bude určitě působivý.

Do malého pokoje použijte světlé barvy, tmavé vyberte do větších prostor.

Výšku místností zdůrazníte nebo opticky potlačíte pomocí výběru barev a různých vzorů. Pro super oživení prostoru využijte třeba samolepky na zeď. Vyrábí se z papíru, PVC nebo vinylu a vyberte si je podle svých koníčků. Ani tady ale nezapomeňte, že do malého pokoje patří světlé odstíny, na experimentování to není. Hlavně se držte jednoho stylu, ať dekoraci interiéru nepřekombinujete.

Jestliže si nejste svými nápady jistí, obraťte se na odborníky. Zkušení bytoví designéři si poradí a zařízení malých obýváků pro ně nepředstavuje nic neřešitelného. Ať už se spolehnete na odbornou pomoc nebo na svůj cit, základem bude váš dobrý pocit z malého, ale vašeho obývacího pokoje.Náš TIP

Podívejte se na širokou nabídku https://www.biano.cz/produkty/sedaci-soupravy/s-uloznym-prostorem-4 největším e-shopu s nábytekm v ČR.

Text: Jiří Macík

Foto: MT-nábytek.cz, Mabyt.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne