Viktor Zakrynycny - Obraz by měl vyprávět příběh

Datum: 7.10.2016
obrázek
„Kaligrafie z řeckého kalos-grafos znamená krásné písmo a malba v ruštině živopis – živé písmo. Obraz by tedy měl s tebou mluvit,“ říká Viktor Zakrynycny. Máte-li příležitost si s ním popovídat, stáváte se především pozorným i vděčným posluchačem.

Je filosofem, znalcem historie do překvapujících detailů. A nejen historie. Při přátelském posezení v galerii Aviatik v Pršticích u Brna, kde vystavoval loni na jaře, to potvrdili jeho přátelé. Dlouze prý přemýšleli, zda existuje něco, co by nevěděl.

Viktor Zakrynycny je však především malíř. Jeho jméno se stalo pojmem v našich i světových galeriích. A jeho obrazy skutečně vyprávějí. Jsou plné příběhů, které – i přes obdivuhodně zprostředkovávané okamžiky – nekončí, ale pokračují, a je na vaší úvaze, kam. A zasáhnou vás lehkostí štětce, impresionistickým pojetím, paletou jasnozřivých barev, plností života. Je těžké najít přirovnání. Snad poezie v próze?

Inspirace na každém kroku

„Inspirace je cokoliv, co přitáhne vaše oči tak, že je nemůžete odvrátit“ – řekl v jednom z rozhovorů. Takových inspirací objevuje bezpočet, při toulkách uličkami, zákoutími nejraději starobylých měst, zpravidla v docela prostých námětech, kterých by si většina z nás snad ani nepovšimla. Ale on nám je předkládá v podobě, od které rovněž nemůžeme odtrhnout oči.

Je vcelku jedno, co je na plátně: zda osamělý host u kavárenského stolku, dvojice, vzdalující se v objetí deštivou ulicí, shrbená babička s psíkem, šourající se pomaloučku někam k svému domovu, jižním sluncem rozpálená ulička, kvetoucí keř u kamenného domku s tušeným azylem stínu, nebo věže kostelů ... A vy nejen postojíte, ale vracíte se znovu a znovu k jednotlivým obrazům.

Setkání múz

Výstavy? „Nevím, nepočítám je, nemaluji pro výstavy,“ mávne rukou. Ale jeho přátelé, příznivci umění i galeristé je vítají, pro tu příležitost se jim galerie zaplní obdivovateli Viktorových maleb, a těch vůbec není málo.

Jeho vernisáže mají osobitou atmosféru. Posledním takovým místem byla právě galerie Aviatik v Pršticích u Brna. A jak název výstavy Snění za letní noci napovídá, oplývala vernisáž romantičtějším ovzduším než obvykle - díky podmanivosti mnohých z obrazů, vybízejících k obdivu ženských půvabů a radosti ze života. Atmosféru doplnila tradiční řecká hudba v podání umělcových přátel – skupiny I PAREA Trifona Morasa.

Před čtyřmi lety zazníval touto galerií pro změnu jazz, který Viktor miluje tak jako další žánry kvalitní hudby. Návštěvníkům tehdejší vernisáže byl tedy představen Svět kaváren a jazzu nejen obrazy s touto působivou tematikou.

Ostatně vždy dbá Viktor Zakrynyčny na to, aby prostředí a doplňující děj na jeho vernisážích náležitým způsobem zvýraznily prožitek z příběhů na jeho plátnech, výjimečnost chvíle. Nezapomenutelné bylo setkání v krásném prostředí zámku Rájec nad Svitavou v srpnu 2013. Vernisáž výstavy pod názvem Doteky času umocnil Breeze band Jiřího Suchého (Viktor vytvořil i přebal jejich posledního CD).

Naděžda Formánková z Galerie KRUH v Blansku na to vzpomíná: „Bylo fascinující pozorovat ho, jak všemi smysly absorbuje historickou atmosféru zámku. Viktor je renesanční bytost, v jeho představách žijí historické postavy v dobových kostýmech a staví se po bok jeho vlastním erbovním předkům.“ (Poznámka redakce: Viktorův praděd Anton Zarzycki vlastnil šlechtický erb a byl členem osobní gardy 2. jízdního pluku posledního ruského cara Mikuláše II.)

Chce se ti volat vivat!

Viktor Zakrynycny pochází ze starobylého města Kamenec Podolsky na Ukrajině. Tam v roce 1993 absolvoval fakultu výtvarných umění na Státní Univerzitě, aby se zanedlouho odebral do Athén pokračovat v dalším poznávání - tentokrát antických uměleckých směrů.

Téměř dvacet let žije a tvoří v Brně, místem častých pobytů je mu však jih Itálie, konkrétně město Matera s bohatou historií, kde má od roku 2010 ateliér a pochopitelně i řadu přátel. Učarovalo mu toto místo a nedaleké moře s množstvím námětů, blízkých jeho srdci, i dobrosrdeční lidé. Mají ho rádi a obdivují jeho tvorbu.

Pietro Gurrado: „Viděl jsem ho v Mateře za jazzového festivalu Gezziamoci malovat na živo, ponořeného do tónů nočního koncertu jazz bandu TOLGA TRIO. Viděl jsem ho, soustřeněného na plátno, míchat barvy s cílem vystihnout intimitu tak, jako by bylo všechno dovoleno.“

Donato Colucci: „Při spatření jeho obrazu poznáváš autora, síla jeho barev tě zasáhne tak, že se ti chce volat vivat! Viktor kreslí srdcem a s vášní, která nás nutí ke snaze pohlédnout až za hranice toho, co vidíme...“

Brno v impresi

Jak již z textu vyplynulo, našel Viktor Zakrynyčny svůj druhý domov před řadou let v Brně. Jeho zvláštnosti, architekturu a mnohá působivá místa již důvěrně zná. Odtud cestuje za poznáním a inspirací. Do Paříže, Gdaňska, na Krétu, především však do již zmíněné Itálie. Vystavuje v Bologni, Benátkách a dalších italských městech. Jeho dílo se stalo známým a uznávaným, obrazy se objevují v renomovaných sbornících, malby nacházejí obdivovatele i na americkém kontinentě.

Za svou tvorbu získal řadu ocenění na mezinárodních výstavách a bienále současného umění: Premio Bertelli (Trevisan International Art, Bologna), Art Curated Prize (UK Art Competition, London), Honorable Mention for Artistic Merit (Museo d'Arte di Chianciano T, Siena).

V roce 2011 vydal umělec úspěšnou knihu Brno v impresi, v níž si díky 65 reprodukcím děl z let 1997 – 2011 Brňané i návštěvníci, kteří město neznají, uvědomují jeho krásu a poetiku. Podělme se v této souvislosti ještě o zážitek z výstavy Zakrynycneho obrazů v brněnské galerii Dílo, tentokrát slovy Miloše Bogušovského, sběratele umění: „...Stal jsem se účastníkem nádherné procházky po brněnských zákoutích, úžasné hry světla a barev, vtažen do dávných vzpomínek. A tak odcházím plný dojmů, s teplem v duši a úsměvem na tváři. A to dnes není málo."

Text: Věra Rasochová

Foto: archiv autora


Viktor Zakrynycny

narodil se v roce 1967 v ukrajinském Kamenci Podolském. V letech 1988-1993 studoval v rodném městě Fakultu výtvarných umění (Mgr.). Následují privátní studia ve Francii a Itálii. V letech 1993-1995 si doplnil aprobaci designér a odcestoval na pracovní studijní pobyt do sochařského atelieru Ramaza Manjgaladze v Aténách. Zabývá se rekonstrukcí historických objektů, návrhy designu zahrad a překlady. Od roku 2001 se naplno věnuje malování obrazů - kombinovaná technika na plátně, impresionismus, figurativní tvorba. Vystavoval v ČR, USA, Itálii, Polsku, Japonsku, Francii.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne