Symboly podzimu

Datum: 22.9.2016
obrázek
Podzimní výstava skalniček v zahradě Faustova domu na pražském Karlově náměstí je třetí v pořadí z každoročních přehlídek pěstitelského umění Klubu skalničkářů Praha. Přesvědčila nás také, že i s končícím létem má příroda co nabídnout.

Nastupující podzim má, tak jako každé z ročních období, své kouzlo. Záplavy květů sice očekávat nemůžeme, ale stále je na co se dívat, jen je potřeba se to naučit, stejně jako taková místa pro potěchu oka vytvářet. A právě to jde nadšeným skalničkářům na výbornou.

Ve znamení fialových tónů


Nepřehlédnutelné fialové kalichy ocúnů patřily k nejobdivovanějším krasavcům mezi podzimními kvetoucími skalničkami. Pozornost také vzbuzovaly mnohem méně ztepilé bramboříky, jejichž motýlí květy se díky tenounkým stonkům skoro vznášejí nad svými také atraktivními listy. Spojení se žhavým létem stále ještě zajišťují sladkou Francií vonící trsy levandule, jež se barevností květů fialovému trendu nezpronevěří. Stejně jako levandule se pro snadné pěstování hodí do skalky nebo záhonu i začínajícím zahrádkářům chocholatice, latinsky Eucomis. Cibulovina s atraktivním fialovým válcovitým květenstvím vyrůstajícím mezi listy nápadně připomínajícími zvlněné čepele.

Vřes v kamenných korytech


I když svým květenstvím přináší potěšení v zahradách už během letních dní, máme ho vzhledem k době, v níž se objevuje v nabídce květinářství spojený s pozdním podzimem a zimou, kdy jako jeden z mála dokáže bez úhony krášlit okenní truhlíky. Řeč je o vřesu. Ve skalničkářském pojetí si ho na výstavě mohli návštěvníci prohlédnout vysazený v kamenných korytech. Rafinovaně jednoduchá aranž rozhodně přitáhne zrak. Zatímco jedno koryto bylo osázeno pouze bíle kvetoucím vřesem, který doplňují zakrslé jehličnany, v druhém korytě se setkávaly dvě barevné varianty – bílá s fialovou.

Květy jako přidaná hodnota


Výstavní pódium tentokrát obsadily hosty neboli bohyšky. Atraktivnost jim zajišťují velké, často panašové listy. Rovněž fialové květy v hroznech jsou sice korunkou jejich vzhledu, ale v průběhu roku na sebe rostliny dokáží strhávat pozornost i bez nich.

Plejáda zakrslých jehličnanů


Zákrsky široké plejády jehličnanů působí na laika jako roztomilá hračka, díky kompaktnosti olistění ne nepodobná plyšovému zvířátku. Ve skalce si vydobudou velmi snadno prvenství, protože i přes malou výšku většinou převyšují ostatní rostliny. Pokud dáváte přednost nespoutané přírodě, pak při návštěvě výstavy byste určitě nepřehlédli kultivar smrku Formánek. Není bez zajímavosti, že všechny jeho exempláře s přirozeně ohnutými větvemi pocházejí z jediného stromu, který roste v parku v Průhonicích.

Bambusárium u kostela


Odvážným krokem do zcela jiné oblasti zahradnictví byla část výstavy v prostoru skalky vedle kostela, která se proměnila v divokou přírodu a navíc ještě exotickou. Po dobu výstavy tu vzniklo malé bambusárium. Na výstavu byly rostliny zapůjčeny z bambusária v Tróji.

Text: Jan Chára, foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne