Umíte při větrání ušetřit?

Datum: 21.9.2016
obrázek
Větrání bytových, panelových domů je dnes velmi aktuální téma. Přesné normy na větrání prakticky chybí, vychází se z obecných pravidel, která jsou ovšem nepřehledná. Navíc do toho zásadně promlouvají různá nařízení z Evropské unie ohledně úspor energií atd... Ať jsou však nařízení na větrání jakákoliv, vždy je zcela zásadní, aby každému jednotlivci prostředí, ve kterém žije, vyhovovalo.

Kvalita vzduchu v místnosti je zásadní

V požadavku na větrání se totiž lidé zcela zásadně odlišují. Někdo upřednostňuje teplý vyhřátý prostor, jiný má rád chladnou stinnou místnost. Všechny lidi by ale zásadně měla zajímat kvalita vzduchu v místnosti. Jednou věcí je teplota vzduchu, zde se v požadavcích člověk od člověka lišíme, ale z hlediska kvality vzduchu už bychom měli zpozornět všichni.

Kvalitní vzduch by totiž měl obsahovat důležité složky pro náš život, měl by obsahovat dostatek čerstvého kyslíku a dalších přínosných látek, aby naše tělo nestrádalo a bylo schopno plně fungovat bez omezení, jako byste byli ve venkovním přirozeném prostředí.

A zde máme zásadní deficit, protože téměř každý člověk v bytovém domě zapomíná na trvalý přísun čerstvého vzduchu. Ano, někteří lidé větrají často, jiní okna celý rok neotevřou. Ale prakticky oboje je špatně.

Kde je cesta?

To samozřejmě ukáže až čas, nicméně momentálně asi jediným dostupným řešením správného větrání v bytových domech je použití větracích jednotek s rekuperačním výměníkem. Jednoduše se jedná o aktivní způsob větrání, kde se přes jednotku přivádí čerstvý vzduch z venkovního prostředí, vyčištěný pomocí filtrů o nežádoucí prach, pyl nebo i pachy a současně je odváděn vzduch znečištěný, vydýchaný, plný CO2 a dalších jedovatých plynů.

Hlavním přínosem tohoto větrání je fáze tzv. rekuperace, tzn., že odcházející znečištěný teplý vzduch projde rekuperačním výměníkem (takovým speciálním filtrem), kde předá přes membránu svoje teplo čerstvému chladnému vzduchu z venku. Docílí se tak toho, že ztratíte naprosté minimum tepla (v ideálním případě ztratíte jen méně než 10 %) a zbytek tepla se předá čerstvému vzduchu. Docílíte tak toho, že v bytě provádíte trvalou výměnu vydýchaného vlhkého vzduchu za vzduch nový čerstvý (vyvětráte velmi kvalitně) a přitom neztratíte téměř žádné teplo.

Nové generace rekuperačních jednotek

Nové generace rekuperačních jednotek již pracují s velmi dobrou účinností a přitom celkové náklady na provoz (především spotřeba pohonných ventilátorů) je velmi malá v řádech několika watů. Celkový přínos jednotky je velmi atraktivní, a to jak po stránce zdraví, tak i po stránce finanční. Uspoříte za teplo, které byste jinak vypustili oknem pryč... Především pro ložnice a obývací pokoje je rekuperace velmi užitečná.

V případě, že nyní nebo dlouhodobě již uvažujete o rekuperační jednotce, a to jak jednotce lokální, pro jednotlivé místnosti přes zeď, nebo o jednotce centrální s jednou centrálou a rozvody po bytech, určitě navštivte stránky http://www.abc-rekuperace.cz/, kde se dozvíte, jaké možnosti větrání máte a jaké přednosti mají jednotlivé systémy.

Kvalitní lokální jednotka Brink Air70

Zajímavým tipem je úplně nový typ kvalitní lokální jednotky od holandské firmy Brink Air70. Právě ten může být pro váš byt ideální volbou. Jednotka je relativně malá, velmi tichá a pracuje s velmi vysokou efektivitou. A přitom cena se pohybuje v běžných standardech. Vlastní instalace je velmi jednoduchá. Jednotka nepotřebuje žádné složité rozvody, jen vytvořený otvor přes vnější zeď o velikosti cca 250 mm, do kterého se zařízení vloží a zapojí do běžné zásuvky na 220 V. Vlastní ovládání již provádíte na jednotce nebo prostřednictvím dálkového ovládání. Navíc k jednotce můžete připojit spoustu ovládacích čidel, která vám celý proces větrání usnadní a zautomatizují.

Problém s přehříváním bytů v letních měsících

V případě, kdy míváte v bytě problém s přehříváním v letních měsících, je možné instalovat pro změnu klimatizační jednotku bytovou, která se odlišuje od standardních tím, že nemá nevzhlednou a neskladnou venkovní jednotku, kterou často není kam umístit. Tento nový typ klimatizace UNICO od italské firmy Olimpia Splendid obsahuje pouze vnitřní jednotku, která obsahuje vše důležité pro její provoz. Jednotka je velmi dobře odhlučněna a výkon optimalizován, abyste nebyli jejím provozem v bytě nepříjemně rušeni.

Vlastní instalace nemůže být jednodušší, protože stačí vytvořit do vnější zdi dva otvory (přívodní a odvodní) o průměru 160 mm a v bytě jen na nosný rámeček posadit jednotku. Provoz je opět na standardních 220 V a spotřeba velmi nízká vzhledem k účinnosti jednotky. Vzhled jednotky je také velmi decentní.

Tato velmi oblíbená jednotka je představena na specializovaných stránkách http://www.abc-klimatizace.cz/.

Dnes jsme se zmínili o dvou nových větracích jednotkách (rekuperační, či klimatizační), které umožňují kvalitnější a příjemnější žití v bytovém domě a přitom jsou cenově zcela dostupné. Zkusme se zamyslet nad naším životním prostorem, zda žijeme ve zdravém prostředí, jestli nejsme unaveni, nebo netrpíme alergiemi a dalšími nemocemi jen kvůli tomu, že máme celý život v bytě, v práci, ve škole nedostatečně kvalitní vzduch.

Text: Ing. Radim Otýpka, radim.otypka@abcweb.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne