Děti odrostly, nastal čas na změnu

Datum: 5.8.2016
obrázek
Když vyletí malá ptáčata z hnízda, znamená to většinou pro rodiče významnou změnu, stejnou změnu zaznamenali i manželé, kteří bydlí v panelovém bytě na sídlišti jednoho menšího středočeského města. Jejich potomci se osamostatnili, což bylo impulzem k úpravám vlastního bydlení.

Manželé jsou vlastníky bytu velikosti 3+1, který nějakou zásadní úpravou nikdy neprošel, vše bylo sice funkční, ale odpovídalo to svému stáří a žádalo si o výměnu. Samotný panelový dům již prošel celkovou revitalizací obvodového pláště, který je zateplený, má nová plastová okna a novou střešní krytinu, takže v tomto ohledu ideální stav vylepšit i interiér bytu a získat tím moderní bydlení po všech stránkách.

Chyběla komora

Na základě referencí se majitelé obrátili na stavební společnost Nabastav, aby zpracovala projektovou dokumentaci rekonstrukce. Vzhledem k letité zkušenosti s užíváním bytu měli majitelé celkem jasno o nové dispozici, neboť ta stávající jim až na pár drobností vyhovovala, jen z dětského pokoje vznikla nově pracovna. Úskalím bylo, že byt neměl dostatek úložných prostor, takže cílem bylo do stávající dispozice zapracovat komoru.

Podle dnešních trendů

Vzhledem k tomu, že v minulosti byly původní dveře spojující obývací pokoj s kuchyní zazděny z důvodu zvětšení užitného prostoru v obývacím pokoji a požadavek byl, dle dnešních trendů, kuchyň naopak s obývacím pokojem propojit, naskytla se možnost prostor původního vstupu do kuchyně využít jako odkládací komoru. Tím byla dispozice vymyšlena.

Vypracování projektové dokumentace

Po vypracování projektové dokumentace společnost Nabastav rovnou vypracovala položkový rozpočet stavebních prací a dodávek materiálů, který majitelé po osobním výběru vybavení a drobných úpravách akceptovali a tak nezbývalo nic jiného, než uzavřít smlouvu a pustit se do díla.

Kompletní demontáž stávajících příček

"Vzhledem k faktu, že všechny vnitřní příčky byly z dřevovláknitých desek, došlo ke kompletní demontáži všech těchto příček a umakartového bytového jádra včetně souvisejících rozvodů a vybavení," poznamenává Martin Klíma z dodavatelské společnosti. "Podle nového půdorysného schématu byly příčky vyzděny z plynosilikátových tvárnic. V bytě došlo ke kompletní výměně všech vnitřních rozvodů elektroinstalace včetně bytové rozvodnice. Současně byly provedeny slaboproudé rozvody pro napojení kabelové televize a síťový rozvod pro počítač. V prostoru chodby, koupelny a WC byl proveden snížený sádrokartonový podhled se zápustnými LED svítidly a prostor podhledu byl též využit pro vedení elektroinstalací, aby se eliminovalo sekání v betonových stěnách“, doplňuje Martin Klíma.

Změny v koupelně a na toaletě

V bytě došlo k výměně všech původních litinových otopných těles za desková. V koupelně byla osazena na přání majitelů opět vana, ale akrylátová místo původní kovové, dále umyvadlo, skříňka a zhotoven přívod pro připojení pračky. WC bylo použito závěsné, a ještě se nakonec doplnilo o malé umývátko. Přístup do instalační šachty, která je umístěna za zadní stěnou WC, je zajištěn podobkladovými dvířky, která jsou v zavřeném stavu téměř neviditelná, neboť obložený povrch splývá s okolním obkladem.

Rozvody pro montáž kuchyňské linky

V prostoru kuchyně došlo k přípravě rozvodů pro montáž kuchyňské linky, včetně napojení vzduchotechniky, nové přípojky plynu pro plynovou varnou desku, napojení dřezu a myčky nádobí. Na nové elektro rozvody byla po dokončení vystavena revizní zpráva.

Krytina z vinylových dílců

"Obklady a dlažby v koupelně a na WC majitelé zvolili ve větším formátu ze série Rako Fashion v šedočerné kombinaci, která výrazně kontrastuje s bílým vybavením. Podlahu v ostatních částech bytu bylo nutné zbavit původních zbytků lepidla, vybrousit nerovnosti a celý povrch opatřit nivelační stěrkou, jejíž povrch je již dostatečně rovný a hladký propokládku jakéhokoliv typu podlahové krytiny," shrnuje Martin Klíma ze společnosti Nabastav.

Finální krytinu majitelé zvolili z lepených vinylových dílců Thermofix v dekoru dřeva. Dveře byly použity tradiční otevíravé do obložkových zárubní Gerbrich. Vstupní dveře byly vyměněny za bezpečnostní s vlastní certifikovanou zárubní.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: Nabastav


Nabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 12 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne