Panelový byt získal originalitu

Datum: 12.5.2016
obrázek
V dnešní realizaci, kterou se budeme podrobněji zabývat, detailně přiblížíme návrh interiéru a několika rekonstruovaných místností. Jedná se o rekonstrukci panelového bytu, který si zakoupil mladý sympatický pár.

Hlavním důvodem, proč se rozhodli oslovit bytového architekta, bylo nepraktické řešení vchodu do obývacího pokoje, nefunkčně poskládaná kuchyňská linka a potřeba poradit se, jak se vypořádat s novou dispozicí koupelny.

Nová dispozice koupelny

Z původní dispozice koupelny zahrnující sprchový kout, umyvadlo a pračku bylo přáním klientů umístit vanu se sprchovou zástěnou, umyvadlo se skříňkou a pračku přesunout do kuchyňské linky.

Barevná kombinace respektuje přání klientů

Již při první schůzce s klienty byla z předvybraných variant obkladů jednoznačně vybrána série obkladu, která zaujme působivou barevnou škálou, kterou lze mezi sebou elegantně kombinovat. Jemné barvy nechají vyniknout kontrastu reliéfního lesklého povrchu s matným základem. Správnost výběru obkladu jen potvrdila barevná kombinace bílé, hnědé a zelené vycházející z požadavků a představ klientů.

Dlažba se vyznačuje třpytivou kobercovou strukturou povrchu v decentní bílé, která je zárukou kvalitní a nadčasové podlahy.

Hranatý design v jednoduchých tvarech

Velká pozornost byla soustředěna i na výběr vodovodních baterií. O výběru typu nakonec rozhodl trendy hranatý design v typicky jednoduchých tvarech a možnost umyvadlové baterie otočného výtoku, který usnadní používání zejména při umývání obličeje nebo při vyplachování úst po čištění zubů. Díky otvoru v páce umyvadlové i vanové baterie je ovládání snadné a pohodlné.

Vana ze smaltované oceli

Při rozhodování mezi použitím akrylátové či smaltované vany nebylo moc otazníků. Jednoznačně padla volba pro vanu ze smaltované oceli pravoúhlého prostorově úsporného tvaru vycházející z daných možností půdorysu koupelny.

Působí vzdušně a odlehčeně

Umyvadlo není přímo postaveno na skříňku, ale je mezi nimi volný prostor. Sifon od umyvadla je zakryt dekorativní chromovou krytkou. Prostor mezi umyvadlem a skříňkou je možné použít například pro uskladnění ručníků a zároveň celek působí vzdušně a odlehčeně, přesně podle přání klientů.

Hlavní problém - uspořádání kuchyně

Kuchyň byla jedním z hlavních důvodů, proč se klienti rozhodli oslovit bytového architekta. Stávající dispozice kuchyňské linky neodpovídala nejen funkčně, ale ani se neshodovala s náročnými představami klientů.

Z dopisu klientky

Když se podíváte na fotografie, tak uvidíte, že lednice je tam jako pěst na oko a vůbec celá kuchyně má cca 5 m a pracovní plocha je opravdu malá.

Kuchyň bychom chtěli zachovat, přijde zde nová pracovní deska a nějaký obklad či zadní panel. Dále bude možná třeba předělat nějaké skříňky. Ráda bych do kuchyně přidala ještě vestavěnou pračku. Chtěli bychom sjednotit kuchyň s obývákem. Napadlo nás dát zde jeden druh podlahy, nejlépe vinyl, barva by se nám líbila šedohnědá. Rádi bychom zde měli jídelní stůl pro čtyři lidi (ideální rozkládací pro šest lidí). V obýváku bychom rádi umístili rohovou sedačku.

Pracovní zóny v kuchyni

Nová dispozice kuchyňské linky zůstala na původním místě, nicméně došlo k přesunu skříněk, tak aby kuchyň vyhovovala potřebám. Vysoká skříň s vestavnou lednicí byla přesunuta do rohu vlevo, na ni navazuje rohová skříňka s pracovní plochou, následuje dřezová skříňka, skříňka pro myčku a příborník, čímž je vytvořena dostatečně velká pracovní plocha mezi dřezem a varnou deskou. Následuje varná deska s troubou, vestavná pračka a směrem k oknu kuchyňskou linku doplňují dvě skříňky, čímž zase vzniká odkládací plocha. Takto poskládaná kuchyň je rozdělena na několik zón podle druhu činnosti a dále vychází z „pracovního trojúhelníku kuchyně“, který vzájemně spojuje tři pracoviště hlavních činností (zóna skladování, zóna umývaní a zóna vaření, doplněno o zónu odkládání a pracovní).

Vinyl prostor sjednotil

Celý prostor kuchyně a obývací části byl sjednocen jednotnou vinylovou podlahou. Pro zvýraznění prostoru pro umístění jídelního stolu a zároveň vizuálního předělu mezi kuchyní a obývací částí byl navržen předsazený panel na stěně, za jídelním stolem pokračující i na stropě.

Předsazený panel ze stejného materiálu

Povrch panelu je také navržen z vinylu vycházejícího z podlahy. Panel umožňuje i rozvedení kabelů nad jídelním stolem. Pro ucelenost prostoru byl navržen podobný panel i jako součást televizní stěny s možností nepřímého osvětlení pomocí led pásků po stranách panelu.

Splněná přání

"Na rozdíl od ostatních mě architekt Jan Počepický zaujal svou originalitou, velice profesionálním přístupem a přívětivými cenami. Během týdne od první komunikace, jsme se sešli na první schůzce, kde si zaměřil prostor a sdělili jsme mu své představy. Do deseti dnů nám přišel první návrh interiéru. Vzhledem k tomu, že se stavba vyvíjela, upravoval několikrát své návrhy, a to v rámci ceny, na které jsme se původně domluvili. Dostali jsme seznam zařizovacích předmětů, které se vešly do našeho finančního rozpočtu. Nás rozpočet nebyl příliš velký a i přesto nepůsobí zrekonstruovaný prostor lacině. Výsledek je podle mne naprosto dokonalý a jsem z něj velice nadšená," poznamenává majitelka bytu.

Text: Jan Chára

Foto: Ing. arch. Jan Počepický, Czech Deco TeamIng. arch. Jan Počepický (*1985)

Vystudoval architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Od roku 2013 navrhuje a tvoří bytové a komerční interiéry pod vlastním jménem. Autor interiéru je členem sdružení Czech Deco Team, které má za cíl osvětu v české společnosti ve vztahu k využívání architektů jako specialistů pro tvorbu kvalitního životního prostředí.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne