Zařizujeme dětský pokojíček

Datum: 8.5.2016
obrázek
Dětský pokojíček je takové malé království, ve kterém by se děti měly cítit dobře, mít dostatečný prostor na hraní i odpočinek a také na učení. Měly by se v něm tedy cítit bezpečně a brát jej jako své útočiště, kam se mohou schovat.

Dívky potřebují prostor, kam mohou zvát své kamarádky a pořádat oblíbené dýchánky, zatímco v klučičích pokojích se budou odehrávat třeba námořní bitvy. Zároveň je to ale i místo, kde se čtou oblíbené pohádky na dobrou noc.

Bezpečnost nadevše

Před výběrem konkrétního vybavení pokojíčku je třeba si rozmyslet některá bezpečnostní opatření. „Pro své děti vybírejte vždy jen bezpečný nábytek a vybavení, které je určeno jim a bylo testováno právě pro jejich používání a hraní. Tedy například nábytek, který má zaoblené hrany. Je potřeba vybírat také vhodné povrchy nebo správnou vzdálenost tyček u postýlek. Zároveň volte výrobky určené pouze dětem daného věku,“ radí Renáta Chabanová, interiérová designérka IKEA Česká republika. Na ostré rohy využijte chrániče rohů, které lze velmi jednoduše nalepit. U stolů myslete na vrchní i spodní hranu. IKEA nabízí tyto chrániče v různých provedeních, která jsou dětmi velmi oblíbená. Je potřeba také opatřit okna pojistkou proti jejich úplnému otevření a dveře případnými zarážkami, aby si do nich dítě nepřivřelo prsty.

Prostor na odpočinek a kvalitní spánek

Kvalitní spánek je pro vývoj dítěte nejdůležitější. Postel musí být rozhodně pohodlná, kvalitní matrace a rošty jsou základem. Existují dvě možnosti pro nákup dětských postýlek – buď zvolíte postýlku menší pro věk svého dítěte, kterou později vyměníte (pro děti do cca 5-6 let lze využít postel 70x140) nebo sáhnete po posteli, která může růst s vaším dítětem. V IKEA najdete několik různch modelů tzv. rostoucích postýlek. Mají standardní šířku postele pro dospělé (tedy 90 cm) a na délku je můžete polohovat od cca 140 cm až do 200 cm a najdete je nejen v sérii BUSUNGE. Pro mladší děti je vhodné volit postýlky se zábranami, případně zábrany dokoupit a připevnit na postel. Odpočinkovou zónu můžete doplnit například dětským otočným křeslem PS LÖMSK, závěsným sedákem nebo houpačkou, které seženete v obchodním domě IKEA.

Prostor na rozvíjení

Co budete potřebovat k tomu, abyste podpořili rozvoj dětské kreativity? Postačí tabule nalepená na zdi, místo pro kreslení, stojan na malování. To vše jsou důležité nezbytnosti, díky kterým vaše děti budou moci pustit fantazii na uzdu. Vytvořte jim prostor, který bude sloužit opravdu jen ke kreslení, lepení, vystřihování a kutění. Pokud máte obavy z toho, že byste zeď nalepením tabule poškodili, dopřejte dětem alespoň tu na stojánku – skvělou alternativou je oboustranný malířský stojan ze série MÅLA, který má jednu stranu bílou a druhou černou. V této sérii najdete také veškeré potřeby na kreslení, malování a tvoření.

Prostor na hraní

V této zóně je tím nejdůležitějším koberec. Můžete zvolit jeden kusový koberec, anebo několik menších, kterých se dá po místnosti rozmístit více. „Rozhodně doporučuji pod koberce umístit protiskluzové podložky, které je udrží na jednom místě a z hlediska bezpečnosti zajistí maximální jistotu,“ radí Renáta Chabanová, interiérová designérka IKEA Česká republika. Koberec dodá pokojíku na útulnosti, stejně jako polštářky, deky a závěsy na okna. Ty dotvářejí vzhled celého pokoje a výhodou je, že je můžete jednoduše vyměnit. Teď už je vše připravené a pojďte si hrát! Holčičky rády napodobují maminky, proč jim tedy nepořídit zmenšenou verzi kuchyně, která bude jen jejich? Vybavit se dá maličkým nádobím, hrnci i plyšovou zeleninou. Kluci zase ocení vlakovou soupravu nebo třeba oblek robota, ve kterém si budou připadat jako jejich komiksoví hrdinové.

Úložné prostory

Dětské úložné prostory by měly zapadnout do stylu vybavení dětského pokoje, měly by být také bezpečné, trvanlivé a měly by umět růst spolu s dětmi. V nabídce IKEA najdete velmi modulární úložný systém STUVA, který toto všechno zvládá. Je maximálně flexibilní – můžete si vybrat různé korpusy, zásuvky a vnitřní vybavení podle vašich potřeb a požadavků dítěte. Kombinovat můžete bílou, růžovou, zelenou, modrou, vzor břízy a dokonce černou barvu dvířek, základem je ovšem vždy bílá. Pro děti do 7 let je vhodné volit takové skříně, které mají ve spodní části šuplíky, aby jednoduše mohly ke svým hračkám či oblečení.

Závěsné koše v různých barvách

Skříně, skříňky, spousta úložných prostor, čím více, tím lépe. Optimální pro úklid hraček jsou plastové průhledné krabice, kde je vidět jejich obsah, tudíž žádná hračka nezůstane opomenuta. Skvělou alternativou jsou také závěsné koše v různých barvách, kupříkladu v IKEA je koupíte pod názvem IKEA PS FÅNGST, dále kapsáře nejen k posteli, a háčky, které si jistě také najdou své využití. Barevných variant je spousta, nebojte se, že nebudou ladit se zbytkem interiéru.

Fantazii se meze nekladou

Světýlko u postele by rozhodně v pokojíčku chybět nemělo – tlumená světýlka vhodná právě do dětských pokojů se vyrábí ve spoustě krásných designů a barev. Například IKEA nabízí osvětlení v podobě zvířátek, mráčků či kytiček. Noční světýlka SPÖKA, která mohou měnit barvu, navíc vydrží svítit až 25 000 hodin. Kromě světla u postele by měl být osvětlen také pracovní prostor a stůl a vynechat nesmíme ani závěsnou lampu. Design jednotlivých svítidel se dá sjednotit, nebo můžete pořídit každé jiné, fantazii se meze nekladou.

Text: Martin Chára

Foto: IKEAStaňte se na chvíli zvídavými dětmi! Neváhejte si kleknout na všechny čtyři a projděte si celý byt z perspektivy dítěte. Můžete tak objevit některé zapomenuté nástrahy.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne