Jednoduchá barevná paleta

Datum: 28.4.2016
obrázek
Jistě je velmi příjemné získat místo, které můžeme nazývat svým domovem. K úplné spokojenosti to však stačit nemusí. Člověk je totiž tvor spekulující a je mnoho otázek, které mu mohou vířit hlavou: Opravdu vyhovuje byt potřebám rodiny nejlépe, jak to jde? Možná by se mu dalo pomoci tak, aby byl přesně podle našich představ.

Vždy, když se rozhodujeme o koupi něčeho do domácnosti, přemýšlíme a hledáme co nejvíce informací, které by nám umožnily správný výběr.

Náš soukromý prostor

Dobrým příkladem je technika – ať už nám má usnadnit práci nebo sloužit jen pro zábavu. Stejným způsobem bychom měli postupovat i při zařizování místa, kde trávíme podstatnou část svého volného času. Jen málokdo z nás totiž přesně ví, jak by měl vypadat náš soukromý prostor.

Požádat o radu odborníky

Možná můžeme s jistotou říci, co se nám líbí, většinou však nemáme nebo si neumíme vytvořit představu o tom, co můžeme kombinovat, co lze vyřešit technickým zásahem do dispozice bytu a co se naopak realizovat nedá. V takovém případě je užitečné požádat o radu odborníka – bytového návrháře.

Komfortní bydlení pro dva

Tentokrát jsem nevycházela z konkrétního čtenářského dotazu, ale navrhla jsem proměnu typizovaného bytu v panelovém domě, který jsem upravila na komfortní bydlení pro dvě osoby. Zásadní změna nastala odstraněním původního koupelnového jádra a tím i upravením dispozice kuchyně a nové koupelny. Beze změny je umístění WC, jehož prostor jsem pouze zvětšila kvůli umístění pračky.

Rozmístění dveří ponecháno

Změna je v umístění koupelny. Ta je nyní přístupná rovněž jako WC z předsíně. Do kuchyně se nyní vstupuje přes obývací pokoj. Ponechala jsem rozmístění všech dveří, které jsem ale nahradila novými. Ty jsou vysoké až do stropu a prosklené. To opticky strop zvyšuje a působí také velmi dekorativně. Sklo je mléčné a tedy téměř neprůhledné.

Kontrast vytváří černá s doplňkovou oranžovou

Držela jsem se jednoduché barevné palety, kde převládá bílá barva s šedou na podlaze a to kompletně v celém bytě. Volila jsem betonovou stěrku, která navozuje industriální dojem a zapadá surovostí materiálu do barevného a materiálového konceptu. Kontrast vytváří černá s doplňkovou oranžovou a samozřejmě dominuje výrazný dekor dřeva, který vše zútulňuje. Způsobem použití je výsledný efekt velmi moderní.

Výrazné dekorativní prvky

Zásadní bylo vytvořit dostatek úložných prostor tak, aby interiér působil nejen čistě, ale zůstal dostatečný prostor pro použití výrazných dekorativních prvků nebo solitérů. Například křeslo v malé ložnici, zajímavá knihovna v obývacím pokoji, kulatý jídelní stůl v kuchyni nebo zajímavě řešený věšák v předsíni.

Oddělení opticky i funkčně

Cíleně jsem použila výrazný motiv na stěnu v obýváku, kde obraz kontrastuje s vedlejší bílou stěnou a postupně se tak v této místnosti střídají velké barevné plochy, které prostor opticky a funkčně oddělují.

Umístění pračky na WC?

Diskutabilní může být umístění pračky na WC, ale ta klidně může být umístěna jako vestavěná pračka ve vysoké skříni v kuchyni. Tam, kde je nyní umístěná chladnička. V případě nutnosti se vejdou vedle sebe obě dvě.

Malá kuchyň s příjemnou jídelnou

Rovněž jsem raději umístila pracovní stůl do obýváku, než do ložnice, kde už pro něj není místo. Hodně dominantní je i kulatý jídelní stůl v kuchyni, který trochu zastiňuje samotnou linku. Ta je vyloženě minimalistická, ale nechybí základní potřebné vybavení. Díky tomu je tak malá kuchyň i příjemnou jídelnou.

Efektní dekorace a doplňky

Snažila jsem se vytvořit moderní interiér, kdy není třeba dělat v bytě výrazné stavební úpravy. Použila jsem přírodní materiál jako dřevo, které ale v kombinaci s dalšími materiály působí efektně a stylově, nikoliv klasicky a usedle. Hodně efektní jsou dekorace a doplňky.

Punc osobitosti

Nechtěla jsem, aby interiér působil jako katalogová fotka, kde se nábytek skládá z „kvádrových modulů z lamina“, ale z originálních prvků, které si každý může pořídit podle svého gusta a tím interiéru vtisknout punc osobitosti.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne