Konec zimy je rizikem pro zámky

Datum: 20.4.2016
obrázek
Zvýšená vzdušná vlhkost a prašnost, ale také teploty, které nejen ve vyšších nadmořských výškách klesají k nule. Právě tyto podmínky, typické pro konec zimy a začátek předjaří, jsou ideální pro vznik velmi nepříjemné situace – zaseknutého zámku. Zámkové vložky i visací zámky, které fungují na nejčastěji používaném principu pružinových stavítek, mohou v takovém případě sveřepě odolávat pokusům o zamknutí či odemknutí.

Může se dokonce stát, že se bez vymontování zámku nedostanete do svého domu nebo chalupy. Jak takové situaci předejít a co dělat, když už přeci jen nastane?

„Stavítkovými zámky je vybaveno více než 80 % objektů v Čechách“, uvádí David Sobotka, specialista ze Žďárského Tokozu a odborník na nouzové otevírání zámků. Bohužel právě tyto typy zámků, ať už jsou to dveřní zámkové vložky nebo visací zámky, jsou náchylné k zaseknutí. Jejich mechanismus totiž funguje díky pružinkám, které se mohou zanést nečistotami, korodovat anebo v případě nižších teplot zamrznout. Zámek pak nelze odemknout nebo naopak zamknout a nezřídka je nutné jej nakonec rozebrat.

Ošetření zámku

Pokud se zámek zasekne kvůli nečistotám, mnoho lidí sáhne po oleji. Promazání běžným olejem však zpravidla nepomůže – i velmi řídký olej se totiž může spojit s nečistotami a vytvořit uvnitř zámku lepivou směs, která mechanismu naopak uškodí a riziko dalšího či úplného zaseknutí spíše zvyšuje. K ošetření zámku je třeba použít roztok na bázi lithného mýdla, výsledek však není zaručen a je možné, že i takto zaseknutý zámek bude nutné složitě rozebrat.

Zamrzlý zámek lze nahřát, ale v chladu není tato metoda vždy reálně použitelná a nemusí zafungovat. Pak je jediným řešením rozebrání zámku. Riziko zamrznutí hrozí v podstatě kdykoliv, když se zvýší vlhkost vzduchu a následuje pokles teplot pod nulu, nahřátí zámku je tedy pouze o odkladu problému, nikoliv finálním řešením.

Jak zaseknutí zámku předejít

„Nejjednodušším řešením je pořídit si zámek fungující na jiném než stavítkovém principu s pružinkami, který odolá povětrnostním vlivům a nezasekne se ani vlivem nečistot. Klasické stavítkové vložky jsou sice tradičním řešením, ale nehodí se do všech podmínek. Například na chaty a chalupy nebo venkovní zámky jednoznačně doporučuji systémy typu PRO na bázi lamelových disků, které cenově navíc odpovídají běžnému zámku,“ zmiňuje David Sobotka a zároveň upozorňuje: „Jednou zaseknutý či zamrzlý zámek rozhodně doporučuji co nejdříve vyměnit. V opačném případě je pouze otázkou času, kdy se problém zopakuje. Špatná funkčnost zámkové vložky navíc ovlivňuje i základní účel zámku a tou je bezpečnost.“ Vložka je díky tomu odolná proti výkyvům počasí a nezaskočí ji prašné léto, mrazivá zima, ani jarní či podzimní plískanice s nočními a ranními mrazíky. Navíc je velmi odolná proti zlodějům – zatím se ji nepodařilo překonat tichými zlodějskými metodami.

Text: Monika Straková

Foto: Tokoz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne