Barva roku 2016 okrově zlatá

Datum: 15.4.2016
obrázek
Se změnou roku přichází často také potřeba změny v životě. Proč se třeba nepustit do renovace bydlení? Toužíme se obklopovat příjemným a moderním nábytkem, dekoracemi i barvami. Z tohoto důvodu bychom neměli přehlédnout aktuální paletu trendů barev pro rok 2016.

Nadcházející období ovládla tlumená a sofistikovaná paleta, kterou naplňují jemné odstíny středních tónů. Absolutním hitem pro tento rok se podle odborníků značky Dulux stala okrově zlatá.

Inspiruje nejen profesionály

„Barevné trendy každoročně udává skupina mezinárodních odborníků z různých oborů – architektury, textilu, designu výrobků, grafiky nebo výzkumu. Během diskuze se nominuje množství trendů s jednou převažující myšlenkou, která zachycuje náladu ve společnosti. Výsledná paleta inspiruje nejen profesionály, ale především naše zákazníky,“ uvádí Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux.

Pohled z obou stran

Lidská civilizace se nyní nachází v bodě, kdy se nedokáže vzdát moderních a digitálních technologií, ale zároveň čím dál větší inspiraci hledá v minulosti. Nacházíme výhodu jak v moderních inovacích, tak v tradicích. Dualita vládne světu, v tomto duchu byla proto zvolena i barva roku 2016. Všechny klíčové trendy v sobě skrývají element zlata, proto odborníci vybrali jeden odstín, který nejlépe reprezentuje zlatý vliv barevných trendů pro aktuální rok.

Dominantní teplé odstíny

I v letošním roce zůstávají dominantní teplé odstíny. Jasné barvy se vydaly novou, zajímavější cestou. Zapomeňte na oranžovou, zkuste korálovou. Vyměňte žlutou za okrovou a použijte temně noční namísto modré. Nová paleta má tmavou, tajemnou podobu, přesto zůstává přátelská.

Barva roku 2016 - okrově zlatá

Jako nejdůležitější barvu pro letošní rok odborníci značky Dulux zvolili do zlatova zbarvenou okrovou. Barva je dost světlá na to, aby přitahovala pozornost, ale zároveň ji lze nekonečně kombinovat s jinými odstíny. Jedná se o přirozený vývoj od měděné oranžové, která byla barvou předchozího roku.

Dědictví a budoucnost

Odborníci zvolili několik základních principů, které se v nové paletě barev odráží. Nejdůležitějším z nich bylo prolínání budoucnosti a minulosti. „Proto, abychom poznali, co nás čeká, se často musíme ohlédnout zpátky. Stejné pravidlo platí i pro letošní paletu barev, která se inspirovala odstíny z let minulých, ale zároveň pootvírá dveře budoucím trendům,“ vysvětluje Martin Brodský, Senior Brand Manager Dulux.

Nabízí množství variací

Pokud se rozhodnete pro změnu interiéru, můžete se zamyslet také nad využitím dekorací jako pruhů, ornamentů, písmen či nápisů. Vedle nešlápnete ani s temnými odstíny, které připomínají noční oblohu, nebo naopak s hravými a živými barvami v kombinaci s bílou a černou. Také si už představujete, jak to u vás doma vypadá? Nechte se inspirovat a obraťte svůj život vzhůru nohama.

Text: Kateřina Smolíková

Foto: Dulux

Naše vnímání barev

Barvy, které nás obklopují, vnímáme každý tak trochu jinak. Nejen jednotlivci, ale i celé národy mají k téže barvě odlišný vztah. Například bílá barva je pro nás spojena s čistotou, svatbou a nevinností, podle čínské, vietnamské a indické tradice je však barvou smrti a duchů. Jsou ale naopak i barvy, které mají význam stejný pro většinu z nás. A jednou takovou je barva zlatá.

Symbolika zlaté barvy

Již v antickém pojetí představovala barva zlatá a žlutá nejužší spojení se sluncem. Slunce, zářící žhnoucí a hřejivé přeneslo svůj majestát na tuto barvu. Do Řecka se posléze dostal kult slunečního boha Apollóna, kterého následně začali přijímat i Římané. Zlatá barva se tak stala atributem moci, majestátu a svrchovanosti. Všechna lidská společenství ji později převzala jako symbol vládců.

Dnešní vnímání zlaté barvy

Vnímání zlaté barvy zůstalo do dnešních časů spojeno s jistým přepychem, bohatstvím, slávou a mocí. Pro většinu z nás také zlatá barva zůstává v našem povědomí spojením se sluncem a jeho teplem, energií a pozitivním laděním, které v nás slunce a jeho paprsky vyvolávají.

Barevné trendy

  • Červené s teplými oranžovými tóny jsou zpět. Příjemné pro život.
  • Oranžové jsou pikantní a svůdné, v tónu hebkosti a živočišnosti.
  • Béžové jsou různorodé a cítí se jako doma na afrických pláních.
  • Žluté jsou velmi osobité na hranici se zelenou nebo v hořčicovém odstínu.
  • Zelené hraničí těsněji s šedou a berou na sebe tlumený pouštní odstín.
  • Modré jsou cítit vodou a klidem s lehkou elegancí.
  • Fialové jsou hebké a se základem modré, což jim dává sofistikovanou neutrální kvalitu.
  • Šedé jsou velmi výrazné s téměř perfektní černou a bílou.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne