Radiátory pod lupou: Měření a regulace

Datum: 9.3.2016
obrázek
I malé změny spotřebitelského chování uživatelů bytů dokáží významně zvýšit energetickou efektivitu budov a snížit výdaje domácností. Základními opatřeními, která vedou k úsporám energií, jsou na jedné straně regulace teploty v bytech a na druhé straně měření a průběžné sledování spotřeby energií. Výhoda pro spotřebitele: každý platí pouze za energii, kterou sám využívá a má své spotřeby pod kontrolou.

Jak dosáhnout maximálních úspor nákladů na vytápění v bytových domech?

Společnost ista Česká republika s.r.o., specialista na měření a rozúčtování individuálních spotřeb energií a transparentní vizualizaci dat o spotřebě v bytových domech a nebytových prostorech přináší tipy, jak efektivně snížit spotřebu energií na vytápění.

Tip 1

  • Správné nastavení termostatických hlavic na radiátorech podle využití a typu místnosti

Účelem regulace teploty v bytě s pomocí termostatické hlavice je dosáhnout pro uživatele komfortní teplotu v rámci každé místnosti za co nejnižší náklady. Efektivním a ověřeným tipem, jak snížit spotřebu tepla, je nastavení teploty v jednotlivých místnostech podle jejich využití.

Doporučená teplota v obytných místnostech je 18 – 22 °C, tj. nastavení ventilu na stupni 2 až 4. Snížení teploty o jeden stupeň znamená úsporu až 6 % nákladů na vytápění!

Teplota vzduchu v místnosti se nastavuje termostatickou hlavicí zpravidla od 12 °C do 26 °C. Hlavice, které nejsou digitální, jsou označené stupnicí od 1 do 5. Každé číslo odpovídá určité teplotě, na kterou termostatický ventil reaguje. Jestliže je teplota v okolí nižší, než nastavená teplota, termostatický ventil je otevřený a do otopného tělesa vpouští teplou vodu. Při intenzívním větrání se proto doporučuje termostatickou hlavici stáhnout na minimum, protože při snížení teploty v místnosti během větrání dochází ke zvýšení průtoku vody do otopného tělesa a tím dochází k plýtvání. Na teplotní rozdíly citlivě reagují i poměrové rozdělovače tepla, což se může odrazit na konečném vyúčtování nákladů za teplo. S načítáním dílků indikujících spotřebu tepla začíná poměrový rozdělovač tepla (pozn. od výrobce ista) už v okamžiku, kdy je rozdíl teplot mezi otopným tělesem a vzduchem v místnosti 4,5 Kelvinů (tj. cca. 0,016 °C).

Tip 2

  • Měření a průběžné sledování spotřeb energií díky modulárnímu rádiovému systému a portálovým službám

Významné úspory a spravedlivější rozdělení nákladů na teplo v bytových domech je možné dosáhnout instalací měřičů tepla, nebo poměrových rozdělovačů tepla, které měří individuální spotřebu jednotlivých bytových jednotek. Uživatelé bytů tak získají informace o svých spotřebách a větší kontrolu nad svými výdaji na domácnost.


"V současnosti dodáváme našim zákazníkům obousměrné elektronické poměrové rozdělovače tepla, měřiče tepla a vodoměry s rádiovým modulem s možností integrace naměřených údajů na webový portál. Vlastníci bytů tak mohou monitorovat svoje denní spotřeby online a okamžitě regulovat své spotřebitelské chování. Naše měřicí přístroje, které jsou vybavené rádiovou technologií, splňují legislativní požadavky Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2012/27/EU o energetické efektivitě, která se postupně implementuje do legislativy České republiky,“ uvedla Jana Machková, jednatelka a ředitelka společnosti ista Česká republika s.r.o.

Instalovat poměrové rozdělovače tepla anebo jiná určená měřidla, případně alternativní nákladově efektivní způsob měření spotřeby tepla ve všech bytových domech, které jsou zásobované centrálním zdrojem tepla, bylo povinné do 1. 1. 2015. Tuto povinnost definuje Zákon č. 406/2000 Sb. v platném znění na základě transpozice Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2012/27/EU o energetické efektivitě. Cílem opatření je zvyšovat energetickou efektivitu budov a tím optimalizovat koncentraci emisí CO2 v ovzduší.O společnosti ista

ista je jednou z předních celosvětových společností, která se mimo jiné zabývá i zvyšováním energetické efektivity budov. Svými produkty a službami pomáhá udržitelně šetřit energie, náklady a emise CO2. Společnost ista se specializuje na měření a rozúčtování individuálních spotřeb energie a transparentní vizualizaci údajů o spotřebě pro byty v bytových domech a nebytové prostory. Jako základ své činnosti využívá portfolio ultramoderních hardwarových komponentů, jako jsou indikátory – rozdělovače topných nákladů, vodoměry, měřiče tepla a příslušné instalační systémy. Je průkopníkem v oblasti výzkumu a vývoje měřicí techniky. Společnost ista usiluje o docílení spravedlivého rozdělení nákladů za odebrané teplo a vodu na základě individuální spotřeby. Více než 100 let poskytuje svoje služby a produkty více než dvanácti milionům bytových jednotek ve 25 zemích po celém světě.

V České republice společnost ista působí již od roku 1991 a poskytované produkty a komplexní služby patří k nejspolehlivějším a nejvyspělejším na českém trhu. Vyškolení odborníci s dlouholetými zkušenostmi poskytují služby s ohledem na individuální spotřeby pro více než 250 000 domácností. Více informací na www.ista.cz.

Text a foto: ista s.r.o.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne