Kompletní revitalizace se vyplatí

Datum: 4.3.2016
obrázek
V bytových družstvech i společenstvích vlastníků probíhají často diskuse na téma: revitalizovat ano, ale po částech nebo najednou…? Důvodem jsou skoro vždy peníze.

Po částech, tzv. salámovou metodou, je to zdánlivě výhodnější. Stačí míň peněz. Ale než se opraví celý dům (nejprve okna, pak střecha, pak zateplení, pak lodžie, pak vstupní vestibul, atd.) uplyne několik let. A když se skončí, pomalu aby se začalo nanovo. Pro revitalizaci najednou, tedy kompletně, je potřeba peněz více, ale vše je hotovo za relativně krátkou dobu, kvalita je vyšší, záruky mají jinou hodnotu.

Společenství vlastníků jednotek Španielova 1317-1323 v Praze 6-Řepích se rozhodlo pro kompletní revitalizaci. Byť šlo o částku vyšší než 20 milionů korun. K realizaci si vybrali neratovickou společnost KASTEN.

To nejdůležitější byla kompletní rekonstrukce vnějšího pláště panelového domu, který má 7 vchodů a je v něm 120 bytů. Měla být vyměněna okna, aplikován kontaktní zateplovací systém a na střeše domu nová foliová hydroizolační vrstva včetně tepelné izolace střechy.

Proměnou prošly i lodžie. Při jejich rekonstrukci použil KASTEN jako podklad pod dlažbu čerpaný beton s vyztuženými vlákny. Při realizaci prací většího rozsahu je to technologie velmi výhodná, protože ušetří nejen čas, ale oproti klasickému použití zavlhlé směsi a jejímu ručnímu zpracování, hlavně náklady. Odpadá armování, které je, v případě čerpaného betonu, nahrazeno výztužnými vlákny, zaručujícími potřebné mechanické vlastnosti a plnohodnotně nahrazujícími běžně používané kari sítě.

Kompletně rekonstruovány byly i vstupní části domu. Ve vchodových vestibulech byly položeny teracové dlažby, opraveny stěny, zatepleny podhledy a instalovány žárově zinkované stříšky nad vchody, pod něž byly zabudovány nové poštovní schránky. Vchody tak nabyly reprezentativnější ráz a proměnily se v prostor, do kterého je každému, obyvatelům domu či návštěvám, příjemné vstoupit. Čipy ovládané vstupní dveře zajišťují bezproblémový bezkontaktní provoz a zabraňují vniknutí nepovolaných osob do domu.

Barevným řešením fasády se podařilo vytvořit kompozici, osvěžující charakter okolního prostředí. Mřížové prvky na okenních otvorech v suterénu bylo nutné, na žádost investora namontovat, protože pro některé naše spoluobčany je vloupání do cizího bytu nejlepším způsobem, jak přijít k penězům.

Lokalita Španielova 1317-1323, Praha 6 - Řepy
Investor Společenství vlastníků jednotek Španielova 1317-1323
Termín
08/2011-05/2012
Vedoucí projektu:
Martin Kopecký
Investiční náklady 20,3 mil. Kč

Text a foto: KASTEN

KASTEN, spol. s r.o.

je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS. V roce 2010 společnost získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. V roce 2013 získala v rámci CZECH TOP 100 ČEKIA Stability Award 2013 ocenění s hodnocením AA (vynikající).

KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice–Byškovice

tel. +420 318 647 150; +420 318 647 152, info@kasten.cz; www.kasten.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne