Praktické bydlení dvou studentek

Další možností je oslovit architektonické nebo designérské studio, připravte se ale na to, že návrhy nebudou zadarmo. Další inspiraci můžete získat v našem seriálu Proměna bytu, kde vám bytová návrhářka Kateřina Mlejnková názorně ukazuje, jak se lze s jednotlivými typy bytů rekonstrukčně úspěšně vyrovnat.
Dopis čtenářky
Dobrý den, paní Mlejnková,
při hledání pomoci pro případnou rekonstrukci zděděného panelákového bytu se nám dostal do ruky časopis PANEL PLUS a moc nás zaujaly úpravy bytů, které tam děláte. Rádi bychom vás s manželem oslovili, abyste nám pomohla s totální rekonstrukcí našeho bytu. Bydlíme s našimi dvěma dcerami v Praze a máme teď po babičce panelákový byt na Chodově, který je pořád v původním stavu jen s několika málo úpravami, které nestojí za řeč. Jde nám o to, že starší dcera studuje prvním rokem vysokou školu a mladší letos začne také a obě dvě budou tento byt obývat a odstěhují se od nás. Jde nám s manželem o to, nejen jak byt kompletně zrekonstruovat, ale aby bylo vše zařízeno pro potřeby dvou mladých studentek, které zde samozřejmě budou možná bydlet i po studiích. Nevíme si rady jak vytvořit oddělené prostory pro každou z nich, ale samozřejmě i prostory společné, které musejí vyhovovat oběma. Navíc je každá jinak zaměřená. Mladší dcera je sportovní typ, tráví hodně času venku, ale má kolo, které v bytě chce mít uložené pro denní potřebu. Starší dcera zase studuje jazyky a překladatelství, takže tráví doma více času. Mají samozřejmě rozdílný vkus, ale v bytě bychom chtěli vytvořit nějaké neutrální prostředí, které by už z jejich strany nepotřebovalo něco příliš zařizovat. Budou potřebovat svoje soukromí, ale jsou to velké kamarádky, a také mají společné známé, takže samozřejmě společný prostor spolu sdílet chtějí.
Myslíte, že byste takovou úpravu zvládla, je to vůbec možné v takovém bytě? Rozpočet máme docela velký, ale samozřejmě nemáme na mysli použít nějaké super drahé materiály a nábytek. Jsme ale ochotni zainvestovat náročnější stavební úpravu nebo dražší vybavení, pokud to bude mít smysl a praktické využití pro obě, abychom byli spravedliví. Pokud si nás vyberete, budeme moc rádi. Děkujeme, Martina Š., Praha
Zásadní změna dispozice
Rozhodla jsem se změnit dispozici bytu docela zásadně, a to především z toho důvodu, že jsem vytvořila dvě oddělená křídla, kde bude mít každá sestra svůj soukromý prostor, ale také jsem samozřejmě vytvořila společné prostory pro obě. Zásadní náročnost nové dispozice spočívá v tom, že každá dívka má nejen vlastní pokoj, ale i koupelnu s WC a kuchyň. Společné tak zůstávají vstupní prostory a pokoj s balkonem.
Dvě samostatné koupelny
Zcela jsem zrušila příčku, která původně oddělovala předsíň a obývací pokoj. Oba pokoje jsem propojila v jeden velký prostor. Ponechala jsem chodbu, která vedla doprava od vstupních dveří. Původní umístění koupelny a WC je nyní rozděleno na dvě samostatné koupelny s toaletou a na ně navazující kuchyně. Takže každá dívka má ke svému pokoji, jak již bylo řečeno, koupelnu s WC a kuchyň.
Úložné prostory ve vestavěné skříni
Koupelny jsou v podstatě skoro stejně velké, ale s ohledem na situaci je v jednom křídle větší kuchyň a menší pokoj a v druhém křídle větší pokoj a malý kuchyňský kout na chodbě. Pračka je společná a umístěna ve velké kuchyni. Pro obě jsou pak společné prostory zádveří a společenský prostor s velkým stolem. Ty nejsou odděleny stavebně, ale vestavěnou skříní do L, která tak tvoří zásadní úložné prostory v bytě.
Barevné ladění místností
V celém bytě jsem použila dlažbu s obkladačkami do koupelny a kuchyně ve výrazném dekoru. Dále pak posuvné dveře do pokojů v tmavě lososové barvě. Do koupelen jsou standardní dveře v antracitové barvě s kulatým oknem. Nábytková dělící skříň je v provedení světlého dřeva, které je použito i na skříně a nábytek, taktéž se na nábytku opakuje antracitová a lososová barva, a nakonec samozřejmě dominuje bílá.
Hravé a mladistvé prostředí
Zásadním doplňkem jsou modré čalouněné rolety a výrazné tapety. Celkově jsem chtěla, aby byl byt dekorován s ohledem na to, že jej budou obývat mladé studentky, ale zároveň, aby nešlo o minimalistické strohé a chladné řešení interiéru, ale hravé a mladistvé prostředí s trochou vkusu.
Společné prostory
Při vstupu do bytu je tedy relativně velké zádveří, kam se vejde kolo, ale i malé odkládací a úložné prostory pro obuv. Samozřejmě nechybí věšák. V této nábytkové sestavě jsou pak dvoukřídlé dveře, kterými se prochází do společného prostoru. Tam jsem umístila nástěnné skříňky a police, velký stůl, který by měl sloužit jako jídelní i pracovní. Z této místnosti je přístup na balkon a pak dvoje posuvné dveře, kterými se vchází do jednotlivých křídel rozděleného bytu.
Obě křídla nebylo možné vyřešit totožně
Prvními dveřmi se vejde do relativně velké kuchyně, kam jsem umístila i pračku, která je pro obě společná. Z této kuchyně vedou dveře do koupelny a do menšího pokoje. Druhé dveře ze společné místnosti pak vedou do chodby, kde je umístěn malý kuchyňský kout a dalšími dveřmi se vchází do koupelny a do většího pokoje. Jedna sestra bude mít větší kuchyň, ale menší pokoj a druhá zase větší pokoj, ale menší kuchyňský kout na chodbě. S ohledem na možnosti bytu nešlo tyto dvě křídla vyřešit úplně totožně.
Obě ložnice s pracovním stolem
Co se týče vybavení, zařídila jsem obě ložnice velkými postelemi šířky 120 cm, pracovním stolem, knihovnami a skřínkami, jak jen to bylo možné a odpovídalo danému prostoru. Nechybí ani pohodlné křeslo, koberec a samozřejmě optimálně řešené osvětlení.
S ohledem na potřeby mladých studentek
Celkově je byt relativně velký, ale samozřejmě po takovém rozdělení už tak nemusí působit. Nicméně s ohledem na potřeby mladých studentek je dostatečně vybaven a veškeré zařízení je řešeno velmi prakticky. Barevné řešení a dekorace je samozřejmě možné poupravit podle vkusu obyvatelek.
Text: Kateřina Mlejnková
Vizualizace a plánky: autorka