Fasádu navždy? Jistě, určujete ji výběrem

Datum: 8.2.2016
obrázek
Obvodové stěny tvoří ochranu domu proti nepřízni počasí. Musí udržet vnitřní teplo a bránit prostupu venkovního chladu, vlhka i nadměrného tepla. K izolování obvodového pláště existuje několik konstrukčních systémů. Podle jakého kritéria vybrat ten správný?

Fasádní zateplovací systémy mají různou skladbu. V zásadě je dělíme na dva typy. Jsou buď jednoplášťové – “kontaktní“ s celoplošně spojenými vrstvami bez vzduchové dutiny, nebo dvouplášťové, tzv. provětrávané – “nekontaktní“. V současné době se čím dál větší oblibě těší provětrávané fasády a lze říci, že je na českém trhu z čeho vybírat. Podstatou řešení je vzduchová mezera mezi izolací a obkladem, která odvádí přebytečnou vlhkost.

“Pokud se rozhodneme pro zaizolování domu provětrávanou fasádou, jsme na dobré cestě, ale ještě nemáme úplně vyhráno. I zde je pár úskalí, o kterých bychom měli vědět“, říká ing. arch. Šárka Křivinková z firmy Novabrik Czech.

Čím začít

Dvouplášťový systém tvoří vymezovací rošt (který vyrovná případné nerovnosti stávajícího obvodového zdiva), dále pak izolace, vzduchová mezera a samotný kryt – pohledová část fasády. Vymezovací rošt můžeme realizovat ze dřeva či kovu. Obecně často panuje obava z životnosti dřeva. Dřevěný rošt je v ideálních suchých podmínkách, čili nehrozí žádná destrukce materiálu. Důležité je však dbát instrukcí montážních návodů při realizaci kotevního roštu (ať už je jakýkoliv). Právě správná montáž má velký vliv na bezpečnost a finální vzhled fasády.

Další volba, před kterou stojíme, je výběr izolace. Izolace musí být difúzně otevřená – nesmí zabraňovat průchodu vodních par, jinak poruší celý smysl odvětrané fasády. Materiály na bázi minerální vlny mají řadu výhod, především velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti. K moderním izolačním materiálům patří kanadská izolační pěna Icynene.

“V suchu“ za každého počasí

Posledním krokem k úplnosti je výběr samotného krytu fasády. Z hlediska funkčnosti je nezbytné, aby fasádní obklad nezadržoval srážkovou vodu v ložných spárách jednotlivých pohledových prvků. Celá skladba fasády musí zůstat takzvaně “v suchu“ za každého počasí. Dalšími kritérii volby jsou životnost, stálobarevnost a bezúdržbovost. Velkou výhodu mají materiály skládané bez malt a lepidel, které časem nepopraskají nebo se neodlepí a dilatačně se přizpůsobí stavbě.

Všechna tato kritéria pro dokonalý kryt odvětrané fasády splňuje fasáda Novabrik. Fasáda byla navržena týmem odborníků na stavebním institutu v Torontu a v roce 1995 uvedena na trh. Za dvacet let má Novabrik realizace po celém světě a od roku 2001 také více jak 10 000 realizací v České republice.

Text: Martin Chára

Foto: Novabrik

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne