Výběr podlahových krytin do bytu

Datum: 3.2.2016
obrázek
Jedním z klíčových úkolů, který čeká každého, pokud staví nebo rekonstruuje, je výběr podlahové krytiny. V tomto okamžiku přichází na řadu celá řada otázek, které je potřeba před samotnou koupí zodpovědět. Proto přicházíme s radami, jak se v širokém výběru podlahových krytin vyznat a vybrat tu správnou.

Módní jsou přírodní materiály

Podlahy jsou základním prvkem každého interiéru a dokáží mu dodat osobitý charakter. Díky výběru vhodné podlahové krytiny bude interiér nejen vypadat útulně, ale projeví se na celkové kvalitě života v domácnosti.

V současné době je výběr opravdu široký, ať už se jedná o přírodní nebo umělé materiály. Podle zkušeností prodejců se vracejí do módy přírodní materiály, jako je dřevo nebo dlažba, ale také podlahy korkové.

Podle jakých kritérií vybírat?

Při výběru vhodné podlahové krytiny je důležité brát v úvahu několik faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří bezpečnost, odolnost, trvanlivost a náročnost nebo nenáročnost údržby podlahy. V potaz se musí také brát zdravotní stav členů domácnosti, zvláště pak alergici, materiál se musí přizpůsobit jeho nárokům a požadavkům.

Myslet se také musí na domácí mazlíčky a podlahovou krytinu jim přizpůsobit. V neposlední řadě se nesmí zapomínat na to, aby podlahová krytina ladila s celkovým provedením interiéru, tedy s nábytkem, doplňky i barvou stěn či tapet.

Kvalitní podlaha si zaslouží kvalitní podklad

Pokud nebude pro podlahu připraven dokonalý podklad, i kvalitní podlahová krytina může ztrácet svou funkčnost. Podkladová vrstva podlahy tak musí být pevná, rovná, dokonale suchá a zbavená veškerých nečistot včetně prachu. Zapomenout se nesmí ani na dobrou izolaci. V případě, že si na přípravu netroufnete, využijte pomoci odborníků.

Vhodné podlahové krytiny podle místností

Odborníci nedoporučují položit do všech místností stejnou podlahovou krytinu. Je to logické, do koupelny je potřeba vybírat podlahu odolnou proti vlhkosti, což v obývacím pokoji není potřeba. Každá místnost má tak svá specifika, která je třeba při výběru brát v úvahu.

  • Kuchyň

Kuchyň patří mezi nejvíce frekventované a zatěžované místnosti v domácnosti. Podle toho by se měl vybírat také materiál. Jelikož příprava jídla a jeho konzumace vyžaduje zvýšené nároky, podlaha musí být odolná proti tekutinám, pádu předmětů a její údržba by měla být snadná.

  • Koupelna a WC

Podle odborníků je jediným možným řešením do koupelny keramická dlažba. Má výborné užitkové vlastnosti, její údržba je snadná a rychlá. Navíc disponuje vysokým estetickým potenciálem a díky tomu zapadne do jakéhokoli interiéru.

  • Obývací pokoj

V současné době v obývacích pokojích nejvíce vidíme dřevo, korek a koberce. Dřevo je stálicí mezi podlahami a to především díky jeho trvanlivosti a originálnímu designu. Korek se volí díky jeho výborným tepelným i zvukovým izolačním vlastnostem. Navíc navozuje příjemný pocit tepla.

  • Ložnice

Ložnice je místnost, která je nejméně frekventovanou, a tak podlahové krytiny nemusejí mít vysokou odolnost. Volit se tak mohou plovoucí podlahy, masivní dřevo anebo kusové koberce. Ty se nejčastěji umisťují k posteli, aby se došlapovalo na teplý povrch.

  • Předsíň, chodba

Předsíň nebo chodba jsou nejvíce frekventované místnosti, kde by na prvním místě měla být vysoká odolnost podlahové krytiny. Proto se nejčastěji volí vinylové podlahy. Jejich odolnost je velmi vysoká i proti kamínkům nebo drápkům domácích mazlíčků, navíc mají snadnou údržbu a velké množství vzorů a designů.

Nechte si pomoct od odborníků

Položit podlahu není nic složitého a zvládne to každý šikovný kutil. Problém nastává v okamžiku, kdy není podklad podlahy dokonale rovný. Pak je potřeba ho vyrovnat. Tuto část je dobré přenechat odborníkům. Pomoc můžete najít na e-shopu eamadeo.cz. Na stránkách najdete všechny podlahové krytiny pohromadě a můžete si objednat i odbornou pokládku.

Text: eAMADEO

Foto: Balterio

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne