V letošním roce poskytne MMR na podporu bydlení půl miliardy korun

Ze státního rozpočtu bude k dispozici celkem 485 milionů korun. „Jedná se o nenávratné dotace, které pomohou zvyšovat dostupnost bydlení a také jeho kvalitu. Cesta k vysněnému bydlení totiž není vždy jednoduchá, proto věřím, že dotace z toho programu pomohou lidem najít tu správnou cestu k pohodlí domova,“ uvedla ministryně Karla Šlechtová.
Jedná se o následující soubor podprogramů:
• Regenerace sídlišť, kde se dotace poskytuje na úhradu části nákladů na vybrané akce spojené s regenerací sídliště (např. úprava komunikací, veřejných prostranství, odstranění bariér, vybudování prostor pro rekreační aktivity). Příjemcem dotace je obec, na jejímž území se nachází sídliště o velikosti minimálně 150 bytů postavené v období od roku 1945 do roku 1990. Dotace se poskytuje až do výše 70 % uznatelných nákladů, max. však 4 mil. Kč na jednu akci. Příjemcem dotace je obec.
• Podporované byty, kde je umožněn vznik tzv. pečovatelských bytů, vstupních bytů a výstavba Komunitních domů seniorů. Podpora se poskytuje na výstavbu nebo pořízení podporovaných bytů určených pro sociální bydlení osob, které jsou znevýhodněny v přístupu k bydlení příjmově a na výstavbu bytů pro osoby znevýhodněné vysokým věkem či špatným zdravotním stavem. Dotace se poskytuje až do výše 600 tis. Kč na jednu bytovou jednotku. Příjemcem dotace mohou být vyjmenované právnické osoby, včetně obcí (neplatí pro vstupní byty).
• Olověné rozvody, kde se dotace ve výši až 20 tis. Kč na jednu bytovou jednotku poskytuje vyjmenovaným vlastníkům trvale užívaných staveb pro bydlení. Cílem je snížení zdravotně závadného olova v pitné vodě.
• Bytové domy bez bariér, kde se podpora poskytuje ve formě dotace na odstraňování bariér (bezbariérové úpravy vstupu do domu a výstavba výtahů v bytovém domě, který jím není vybaven) ve starší bytové zástavbě. Příjemcem dotace jsou vyjmenovaní vlastníci bytových domů. Dotace se poskytuje ve výši až 50 % z celkových nákladů, max. 800 tis. Kč v případě výstavby výtahu a max. 200 tis. Kč v případě bezbariérových úprav.
Program JESSICA jde do finále
Program JESSICA Státního fondu rozvoje bydlení, financovaný z Integrovaného operačního programu (IOP) zaměřeného na rozvoj znevýhodněných městských částí, tzv. IPRM zón, vyčerpal částku alokovanou na programové období 2013–2015 a se závěrem roku 2015 se chystal na své ukončení.
Zvýšení standardu bydlení
Program JESSICA, jehož prostřednictvím byly směrovány evropské peníze poprvé do modernizace bytů a na zvýšení standardu bydlení ve vymezených městských zónách, se ukázal jako velmi úspěšný. „Alokovaná částka ve výši 550 miliónů korun byla vyčerpaná už půl roku před uzavřením programu, a protože zájem žadatelů trval, začali jsme realizovat tzv. druhou obrátku,“ říká Michal Pluta, ředitel Holdingového fondu SFRB, a vysvětluje: „Díky úsporám v nákladech na administraci programu a jeho rychlému spuštění a vyhodnocování žádostí se půjčené prostředky začaly rychle vracet, a tak jsme mohli poskytnout podporu i dalším projektům v roce 2015.“
Evidence smluv
S ukončením programu eviduje SFRB 147 smluv v celkovém objemu 582,3 miliónů korun. Během dvou let se z programu spolufinancovala modernizace 5869 bytů. Žadatelé nejčastěji využívali finanční prostředky na snižování energetické náročnosti budov – tj. na zateplení obvodového pláště nebo střechy a na výměnu oken, rekonstrukci vnitřních prostor či na nové výtahy nebo jejich modernizaci. Průměrná energetická úspora na jednom objektu po rekonstrukci činí 42 %. Pokud procenta přepočítáme na celkovou úsporu ve všech domech, na jejichž rekonstrukci se finančně podílela JESSICA, dojdeme k číslu 20 721 MWh/rok (74 598 GJ/rok). Peníze z programu JESSICA využili ve 26 městech.
Text: MMR a SFRB
Foto: archiv redakce časopisu PANEL PLUS