Jak na výběr vchodových dveří do bytu?

Pokud bydlíte v bytě v panelovém domě a chystáte se pro zvýšení bezpečnosti vyměnit vchodové dveře, nemusíte si pořizovat vchodové dveře do domu, které jsou pro tento účel drahé, ale bude vám stačit varianta vchodových dveří do bytu. Neutratíte zbytečně navíc a zároveň získáte spolehlivé dveře, které svými parametry bez problémů splní bezpečnostní požadavky pojišťoven. „Na vchodové dveře do domu jsou samozřejmě kladeny větší bezpečnostní, protipožární a hlavně tepelně izolační požadavky na odolnost proti povětrnostním vlivům než na dveře do bytu, takže logicky představují větší investici než vchodové dveře do bytu,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, která se výrobou vchodových dveří do bytu zabývá.
Plameny a kouř zůstanou za dveřmi
Jasným cílem vchodových dveří by mělo být zastavení rozšiřování ohně při případném požáru. To by měla zajistit především vnitřní konstrukce dveří a použité materiály. „Složení si každý výrobce chrání jako své know-how. Standardně jde o sendvičový systém složený z vnitřního rámu a výplně tvořené požárně odolným materiálem,“ uvádí Martin Dozrál. Pokud chcete dveře, které vás ochrání před ohněm, musí mít protipožární vlastnosti označované EI230 (EW30) nebo EI2 45 (EW45), které jsou dané ČSN. Ty by měly při případném požáru odolávat ohni 30 nebo 45 minut, což je doba potřebná k evakuaci osob do bezpečí.
Kouřotěsnost, tedy odolnost proti průniku studeným a teplým kouřem, u dveří zajistí použití speciální kovové zárubně s těsněním. Na rozdíl od standardních požárně odolných dveří, mají ty s kouřotěsnou úpravou zabudovaný vysouvací mechanický práh, který zajistí úplné utěsnění průchozího otvoru. Do dveří můžete také instalovat zámek s panikovou funkcí, který v případě hrozby požáru umožňuje otevření dveří zevnitř bytu bez použití klíčů.
Jak zamezit vloupání?
Jestliže máte například během dovolené strach, že by se vám někdo mohl vloupat do bytu, nemusíte se obávat. Vchodové dveře do bytu jsou vybaveny pětibodovým bezpečnostním zámkem, který by měl spolehlivě zamezit vypáčení. Vysazení dveří by zase měla zabránit instalace trnů na závěsové straně dveří. Pro bezpečnost je důležité také namontovat dveře do ocelové protipožární bezpečnostní zárubně s minimální tloušťkou plechu 1,5 mm, která není kotvena montážní pěnou, ale je vylita betonem. Vchodové dveře do bytu se dělí do dvou tříd, požárně bezpečnostní třídy dva a požárně bezpečnostní třídy tři. Ty jsou podle norem vyžadovány tam, kde je potřeba protipožární uzávěr a je u nich navíc kladen důraz na zabránění vniknutí cizích osob. Dveře vyšší bezpečnostně požární třídy tři (DPB 3) se od nižší třídy dva (DPB 2) liší kvalitou a parametry použitých bezpečnostních prvků. O jaké rozdíly se konkrétně jedná?
- Přítomnost třídílných pantů s trnem proti vysazení.
- Zpevněný vnitřní konstrukční rám.
- Tloušťka dveří 44 mm.
- Usazení dveří do speciální zárubně vylité betonem – toto platí i pro DPB 2.
Působivý vzhled a bezpečnost se nevylučují
Aby vás dveře ochránily, nemusí nutně vypadat jako vstup do protiatomového krytu. V současné nabídce vchodových dveří do bytu si jistě vyberete takové, které budou svým provedením vyhovovat vašemu vkusu. Povrch a vzhled vchodových dveří je možné sladit s ostatními interiérovými dveřmi. Uvnitř bytu tedy nikdo nepozná, že se jedná o speciálně upravené dveře, a dveře tak skvěle zapadnou do celkového ladění interiéru. „Zákazníkům doporučujeme například dveře s CPL laminátem nebo s povrchem SOLO 3D. Ten působivě imituje strukturu dřeva i s jeho nerovnostmi a zároveň je dostatečně odolný proti běžnému poškození,“ uvádí Martin Dozrál. Vybírat můžete i z velké nabídky bezpečnostního kování různých tvarů i materiálů jako hliník, chrom nebo nerez.
Z výběru vchodových dveří do bytu tedy nemusíte mít žádný strach. Rozhodně jejich výběr nerealizujte v anonymních marketech, ale ve vzorkovnách u konkrétních výrobců, kde se vám navíc bude věnovat i odborný personál a pomůže vám vyřešit všechny vaše otázky spojené s vchodovými dveřmi.
Text: Martina Rychetská
Foto: Solodoor