Zájem o družstevní bydlení roste

Datum: 4.1.2016
obrázek
Družstevní bydlení bylo jedním z fenoménů před rokem 1989. I díky němu má mnoho Čechů v souvislosti s ním dodnes předsudky. Jenže – moderní forma družstevního bydlení je vhodnou cestou pro ty, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit hypotéku.

Nabízí oproti běžnému nákupu bytu mnoho výhod a značnou dávku svobody. I proto zájem o družstevní bydlení neustále roste.

Bydlet můžete ve vlastním

Moderní forma družstevního bydlení má mnoho výhod – bydlet můžete ve vlastním bytě i bez zdlouhavého vyřizování hypotéky, na kterou třeba ani nedosáhnete – kvůli malému příjmu nebo příliš vysokému či nízkému věku. Byt do družstevního vlastnictví získáte jednorázovou splátkou 25 % z ceny bytu, která může být celá financována formou úvěru ze stavebního spoření. Zbylou část ceny pak splácíte formou běžného „nájemného“.

Máte mnohem volnější ruce

Družstevní bydlení přináší také méně administrativy. Je to podobné, jako s vozem na leasing – vaší jedinou povinností je platit měsíční splátky. O vše ostatní se stará družstvo – zajistí celý proces koupě, pojištění, obstarává případné opravy a úpravy domu, reklamace a vše další, co k domu patří. Díky tomu, že byt není zastaven hypotékou, máte mnohem volnější ruce - nejste vedeni jako „dlužníci“ u banky a díky tomu můžete například lépe pracovat se svým finančním portfoliem.

Nedůvěra není na místě

Přes všechny výhody, které nabízí, se dodnes na družstevní bydlení mnoho Čechů dívá s nedůvěrou. Je to především proto, že jsou ovlivněni zkušeností generací našich rodičů a prarodičů a nemají dostatek informací. Zapomínají na to, že za posledních 25 let se mnohé změnilo, především legislativa, která vychází výrazně vstříc majitelům bytů – tedy členům družstva. V neposlední řadě je to i samotná kvalita výstavby, která musí splňovat přísná kritéria, ale současně musí klientům umět poskytnout širokou nabídku kvalitního bytového vybavení.

Zajímavá alternativa

Jak ukázal nedávný průzkum společnosti FINEP, která družstevní výstavbu v České republice obnovila, informace o družstevním bydlení jsou mezi Čechy na velmi špatné úrovni. Řečí čísel – více než 57 % dotázaných uvedlo, že neví, že se i dnes staví byty v družstevním vlastnictví. Množství bytů v družstevním bydlení, které se každý rok prodá, roste a tato forma nákupu nového bytu je velmi zajímavou alternativou pro širokou skupinu zájemců.

Je možné očekávat renesanci

Pokud se zájemcům podaří oprostit se od předsudků, které mají, a zjistí více informací, pak je možné očekávat renesanci družstevního bydlení v České republice. Více o družstevním bydlení, o jeho výhodách i nevýhodách, se můžete dozvědět na stránkách www.druzstevni-bydleni.cz.

Text: Monika Odvárková

Foto: FINEP

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne