Rady od pramene a jedna přestavba navrch

Datum: 29.12.2015
obrázek
Především si stanovte svůj finanční strop. Rozhodně se nepouštějte do akce, na kterou nemáte dostatek finančních prostředků. U rekonstrukce si ponechte rezervu minimálně deset procent odhadované ceny přestavby.

Zvažte svoje potřeby, projděte si byt a napište si, co vám na něm nejvíc vadí. Málo světla, hluk, elektrické kabely a prodlužovací šňůry, málo úložných prostor? A pak si ještě položte otázku zcela jednoduchou: Co vám naopak vyhovuje a na co jste zvyklí.

Nechte si vypracovat projekt

Nechte si vypracovat fundovaný návrh. Celkový projekt je jenom zlomkem v rozpočtu ceny realizace příslušné rekonstrukce. Projekční práce se skládají z jednotlivých výkonových fází, kupříkladu architektonická studie je jen jednou z nich. Projektové fáze dohromady mají hodnotu přibližně deset až dvanáct procent započitatelných nákladů příslušné stavby. A další, dost podstatná rada, nenechte se umluvit na realizaci rekonstrukce bez příslušného projektu.

Byt ušitý na míru

Neočekávejte, že bude něco zdarma. Jakou by to pak mělo hodnotu? A jak víte, že to nezaplatíte u jiné položky? Nenechte se přemluvit na takové řešení, které neodpovídá vašim požadavkům a představám. Nenajdete dvě stejné domácnosti, proto i váš nový nebo rekonstruovaný byt by měl být ušitý na míru právě a výlučně vám. Někomu vadí moc bílé, někdo nemá rád béžové tóny, to je v pořádku, opravdu nejsme stejní. Zamyslete se, jak chcete bydlet vy sami, inspiraci hledejte co nejdál od zažitého prostředí.

Vyplatí se jen do jisté míry

Stavba svépomocí se vám vyplatí jen do jisté míry. Především pokud jde o finance. Záleží však, kolik byste vydělali za ten čas, který budete muset věnovat stavbě, její organizaci a kontrole. Zvážit je taky potřeba jaký výsledek vás uspokojí a jak kriticky jste schopni či ochotni posoudit výsledky své práce. Tuto formu výstavby nelze doporučit začátečníkům.

V případě, že jste manuálně zruční, trpěliví a učenliví, je potřeba striktně postupovat podle projektové dokumentace a během výstavby konzultovat detaily přestavby s příslušným projektantem. Na odborné práce je však potřeba najmout si vyškolené pracovníky, kteří odvedou perfektní práci, a pro stavbu je nezbytně nutné zajistit stavební dozor, který dohlédne na to, aby případné malé odchylky od vybraného projektu neohrozily celkové vyznění rekonstrukce.

Několik dispozičních alternativ

Původní stav panelového bytu před rekonstrukcí se dispozičně nezměnil od doby své výstavby. Byt byl velice pečlivě udržovaný s drobnými úpravami povrchů, nicméně po tolika letech vyžadoval již zásadní úpravy a opravy. Po dohodě s klientem jsme vytvořili několik dispozičních alternativ a v souvislosti se zvyklostmi uživatele bytu vybrali jednu, u které se zvětšila jak kuchyň, tak koupelna a vytvořilo se místo pro prostornou technickou skříň za toaletou," poznamenává architektka Lucia Majerová z architektonického studia AREA. Do rozsahu prací bylo zahrnuto vybourání stávající konstrukce jádra, sanitárních předmětů, podlah, ocelových zárubní a dveří.

Vyzdění nových příček

Po vybourání práce pokračovaly vyzděním nových příček a provedením rozvodů vody, kanalizace, elektřiny a přípravou vzduchotechniky. Místa vývodů byla určena předem v souvislosti s plánovaným umístěním nábytku, příslušných spotřebičů a koupelnových prvků.

Do koupelny se vešla i pračka

„Koupelna je navržená v bílošedé kombinaci obkladů s oživujícím světlíkem a vestavěnými svítidly. Umyvadlo je zabudované do nábytku, kam se vměstnala i pračka s předním plněním. Nad umyvadlem je přes celou zeď zrcadlo. Oproti zrcadlu, vedle sprchového koutu, je úložný prostor na hygienické potřeby, ručníky i dekoraci. Za touto skřínkou je šachta, ta je zpřístupněna z druhé strany, z místnosti toalety," poznamenává ing. arch. Lucia Majerová.

Vinyl všude, vyjma obývacího pokoje

Celý byt bylo potřeba nivelovat, a pak položit finální vrstvy podlahy. Zejména kvůli odolnosti, snadné údržbě a ceně byla vybrána vinylová krytina do celého bytu, vyjma obývacího pokoje. Tam architekti na přání klienta umístili pohodlný koberec. Původní kovové zárubně byly nahrazeny obložkovými, obývací pokoj byl podle schváleného projektu oddělen od kuchyně posuvnými dveřmi.

Ložnice a obývací pokoj beze změn

„Více se už dispozice rekonstruovaného bytu nezměnila. Přišli jsme, při realizaci tohoto návrhu přestavby, o chodbu do kuchyně, ale získali jsme více prostoru v koupelně a na toaletě. Ložnice a obývací pokoj pochopitelně zůstávají na svých místech. Nebylo nutné do nich stavebně zasahovat," doplňuje architektka.

Souhlas družstva

K provedení stavebních úprav bylo potřeba vypracovat statický posudek a zprávu požárně-bezpečnostního řešení. Dále pak bylo nutné získat souhlas družstva a následně ohlásit začátek realizace rekonstrukce na stavebním úřadu. Pro provedení stavebních prací byl vybrán jeden generální dodavatel. Rekonstrukce se tak obešla bez zbytečných stresů a neshod s jednotlivými dodavateli a výsledek splnil očekávání majitelů bytu.

Text: Jan Chára

Foto, vizualizace, fotografie a plánky: Lucia Majerová


Ing. arch. Lucia Majerová

Děláme to, co nás baví a co umíme nejlíp. A s tím vám taky můžeme pomoci. Hledáme a nacházíme efektivní řešení pro každý prostor a umíme pracovat koncepčně. Máme rádi kvalitní bydlení za odpovídající cenu a klademe důraz na funkčnost interiéru. Studio AREA tvoří samostatně podnikající architekti, projektanti a grafici, kteří působí v Brně a úzce spolupracují v zájmu poskytování kompletních služeb v oblasti navrhování bytových i komerčních interiérů, projekčních a grafických služeb.

Návrhy realizace a prodej, STUDIO AREA, Vídeňská 99, 639 00 Brno; www.area-interier.cz.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne