Splňte si své sny

Datum: 14.12.2015
obrázek
Ideální kuchyně je snem každého, a nejen žen. Všechno kolem kuchyně je omezeno prostorem, polohou kuchyně, stylem i financemi. Proto je důležité si vše důkladně promyslet a naplánovat.

A to tak, aby všechno v prostoru kuchyně do sebe funkčně i stylově správně a vhodně zapadalo. V ideálním případě vyplnit skříňkami i místa těsně pod stropem. Tak lze získat úložný prostor navíc, vhodný k ukládání méně využívaných věcí.

Království nejen žen

Kuchyně již nejsou místem, které „obývají“ pouze ženy. Stále častěji se setkáváme s tím, že se v kuchyni realizují muži. Ti totiž vaření neberou pouze účelově. Příprava pokrmů je pro ně příjemnou relaxací a možností, jak popustit uzdu své fantazii. Nemluvě o tom, že nejlepšími šéfkuchaři jsou většinou právě muži.

Časy se mění

Oproti ženskému, praktickému přístupu je tento mužský element cítit i z moderního čistého designu. Kuchyně již není samostatnou částí interiéru, kde je „hospodyňka“ oddělena od svého okolí, ale stále častěji jsou propojovány s ostatními obytnými částmi.

Dva odlišné trendy

Ať už kuchyni využíváme či ne, je důležitým prvkem našeho interiéru. V moderním designu jsou patrné dva naprosto odlišné trendy. Můžeme se setkat s moderním minimalistickým či tradičním, většinou venkovským stylem. Moderní interiér je otázkou především trendy materiálů a čistých, jednoduchých linií. V barevném provedení se meze opravdu nekladou.

Novinky v použitých materiálech

Vše by mělo ladit se stylem celého interiéru. Setkáme se tak s velmi výraznými či naopak světlými barvami, a to ať už samotné kuchyně či v úpravě stěn. Novinky v použitých materiálech se jako první objevují v kuchyních. Právě zde se testuje jejich obliba a reakce zákazníků. Kuchyně tak může být opravdovým módním výstřelkem.

Dřevo v přirozené barevnosti

Tradiční styl se naopak vyznačuje zaběhlými materiály, především dřevem ve své přirozené barevnosti. Celkový dojem pak zcela jistě dotváří drobné prvky jako úchytky či madla nebo látkové dekorace. Pokud si vybereme daný styl, měli bychom se ho držet i při vybavování kuchyně nádobím a případnou dekorací.

Jednoduchá skládačka

Pokud si nechcete nechat navrhnout kuchyni přímo ve drahém specializovaném studiu, zcela jistě si vyberete zajímavý model v obchodním domě s nábytkem. Zde si můžete oblíbený styl kuchyně většinou sestavit z nejrůznějších částí tak, aby přesně zapadl – tvarem i velikostí, do předem určeného prostoru. I přesto, že moderní kuchyně většinou působí čistým strohým stylem, měly by být funkční a praktické. Dostatek šikovného úložného prostoru není nikdy k zahození. Sami určitě víte, kolik nezbytných důležitostí v kuchyni potřebujete, a jak je důležité mít je šikovně po ruce.

Výběr pracovní desky

Při výběru kuchyně dbejte také na pracovní desku. Ta je důležitým prvkem pro vzhled a funkčnost celé kuchyně. Nejčastějším materiálem je klasická dřevotříska s laminátovým povrchem, speciálně upravená proti oděru. Můžete si vybrat z nejrůznějších stylů a barevných odstínů. Pokud vám záleží na funkčnosti, vybírejte spíše světlé odstíny. Na takové desce se daleko lépe pracuje a nemusíte tolik namáhat oči.

Užitečný optický klam

Všechny stříkané a mramorované materiály, které klamou tělem, "zneviditelní" případné znečištění na ploše. Ať už se jedná o povrch přírodní, mozaikový nebo umělou napodobeninu. Takto provedené plochy v kuchyni způsobí, že vaše cákance nebo drobky nebudou vidět. Jejich elegance je již bonusem navíc.

Efektivní začlenění spotřebičů

Těchto chytrých pomocníků přibývá a ne všechny lze dobře umístit. Prostor v kuchyni se velmi ušetří a získá na kompaktnosti využitím vestavěných spotřebičů, které lze často efektivně začlenit do kuchyňského nábytku a případně i schovat za jeho dvířky. V současnosti je běžnou věcí mít spotřebič za dvířky shodnými se samotným materiálem kuchyně.

Barevné ladění

Samozřejmě lze si pořídit syté barvy, ale ty se rychle okoukají. Neutrálními a tlumenými barvami si zajistíte kuchyni, kterou můžete vhodnými doplňky během roku sezónně krásně barevně doladit. Taková bílá nebo světle šedá jsou velmi šik, naopak tmavé barevné tóny dodávají prostoru na exkluzivitě, i když podstatně zmenší prostor.

Zlatý trojúhelník

Bez ohledu na design a styl, každá správná a dobře fungující kuchyně by měla mít zlatý trojúhelník. Tím se rozumí umístění hlavní pracovní plochy do trojúhelníku, jehož špičky tvoří lednice, dřez a sporák. A nehledě na velikost kuchyně, by vzdálenost mezi nimi neměla být větší než tři metry. To zaručí praktický a účelný pohyb v prostoru při přípravách a vaření.

Chytré osvětlení

Na kuchyňskou linku, skříňky a mezi vrchní a spodní část jsou vhodná bodová nebo halogenová světla. Stropní světlo a nasvícení některých zón je jejich doplňkem. Chytré osvětlení kombinuje prodloužené světelné lišty a bodovky s nezávislým vytáčením a intenzitou světla.

Bezúchytný systém

Velké a mohutné úchyty jsou dávno minulostí. Někdo má retro styl rád, ale takové úchyty jsou jen zdrojem prachu, i místem úrazů všech obyvatel domácnosti, hlavně dětí. Dovolí-li to design a styl kuchyně, volte bezúchytný systém, případě zahloubené úchyty. Jsou to verze pohodlné a tiché, v případě, že styl kuchyně nedovolí toto řešení, jsou ideálem úchyty z matného chromu nebo nerez oceli, které lze snadno udržovat.

Vyplňte kouty a rohy

Všechny spodní kouty v kuchyňské lince a nábytku dobře zúročíte s celovýsuvným systémem a hlubokými zásuvnými skříňkami. Hluboké jsou ideální pro hrnce a pánve, mělké naopak k ukládání drobností.

Text: Jan Chára

Foto: archiv firem

Tipy pro vás

  • Při výběru kuchyně dbejte také na pracovní desku. Ta je důležitým prvkem pro vzhled a funkčnost celé kuchyně.
  • Všechno kolem kuchyně je omezeno prostorem, polohou kuchyně, stylem i financemi. Proto je důležité si vše důkladně promyslet a naplánovat.
  • I přesto, že moderní kuchyně většinou působí čistým strohým stylem, měly by být funkční a praktické.
  • Samozřejmě lze si pořídit syté barvy, ale ty se rychle okoukají. Neutrálními a tlumenými barvami si zajistíte kuchyni, kterou můžete vhodnými doplňky během roku sezónně krásně barevně doladit.
  • Na kuchyňskou linku, skříňky a mezi vrchní a spodní část jsou vhodná bodová nebo halogenová světla. Stropní světlo a nasvícení některých zón je jejich doplňkem.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne