Jak se vyhnout zbytečným nákladům při rekonstrukci?

Datum: 8.12.2015
obrázek
Staré byty v panelových domech mají sice své kouzlo, ale už zdaleka nevyhovují současným požadavkům na praktické a funkční bydlení. Jejich proměna ve většině případů vyžaduje komplexní rekonstrukci, do které se vyplatí investovat. Abychom předešli zbytečným průtahům, proinvestování našich prostředků a zejména nekvalitnímu provedení, je dobré pamatovat na několik zásadních věcí.

Rekonstrukce bytu, který bude dobře sloužit další desítky let, se ve většině případů neobejde bez bourání příček, předělávání dosavadních rozvodů a celkových povrchových úprav.

Projděte s námi sedmero pravidel, která vám zaručí dokonalý výsledek. Na co se zaměřit a čemu věnovat největší pozornost?

1. Nepodceňujte přípravy

Pokud se budete na pracích sami podílet, napište si seznam všeho, co budete potřebovat, abyste se v průběhu stavby mohli věnovat práci a nikoliv nákupům. Kromě náčiní, stavebních potřeb a pracovních pomůcek, nezapomeňte také na ochranu svého zdraví. Budete se celou dobu pohybovat na staveništi a pracovní oděv s vhodnou obuví pro vás bude nezbytností, stejně jako kvalitní rukavice.

2. Naplánujte si rozvržení celého prostoru

Základním požadavkem, ze kterého musíte vycházet, jsou nosné konstrukce. Ty musí zůstat na svém místě. Odtud už máte v podstatě volnou ruku a můžete uskutečňovat svá přání, jak s prostorem naložit. Kromě vašeho nadšení se neobejdete bez služeb odborníků, se kterými byste měli prokonzultovat své plány a jejich proveditelnost.

3. Výsledná podoba

vašeho bytu bude záležet na vašem stylu a vkusu. Je dobré zvážit i budoucí účel bytu a jeho obyvatele. I panelákový byt s malými místnostmi se dá proměnit v otevřený, světlý prostor. Například lodžie či balkon se díky moderním technologiím zasklívání mohou snadno proměnit v plnohodnotnou součást bytu a vy rázem získáte relaxační místnost navíc.

4. Kanalizační, vodovodní a plynové rozvody

Při samotné rekonstrukci přijdou na řadu nejdříve kanalizační, vodovodní a případně i plynové rozvody. Pokud měníte dispozici bytu, nevyhnete se náročnějším instalatérským pracím. Nicméně i pokud máte všechny vývody na správném místě, nechte si provést jejich odbornou revizi a čištění. Zabráníte tak dalším možným problémům, které by vás mohly ve chvíli dokončené rekonstrukce vrátit opět na její začátek.

5. Povrchové úpravy a zařízení

Po dokončení hrubých stavebních prací přichází na řadu povrchové úpravy a zařízení. Projděte si jednotlivé styly a trendy v bydlení a zvolte ten, ve kterém se budete cítit nejlépe. Celý prostor by měl mít společného jmenovatele, například jeden druh materiálu, který bude procházet celým bytem. Kvalitní podlahová krytina, by zároveň měla odpovídat náročnosti využívání dané plochy. Obklady v koupelně a na toaletě by zase měly ladit s jejich zařízením. Nezapomeňte myslet i na dostatečně velké úložné prostory a dobře zvolte i jejich přístupnost.

6. Kuchyně

Srdcem každého bytu je kuchyně. Spolehlivé spotřebiče a dobré uspořádání plochy je důležité v každém moderním domově. Dnešní spotřebiče otevírají další možnosti. Moderní digestoře mají schopnost recirkulace a tak si s prostorem můžete hrát podle libosti. Široké portfolio klasických vestavěných spotřebičů s dlouhou životností najdete i u českých výrobců. A pokud hledáte něco opravdu výjimečného za dostupnou cenu, vyzkoušejte třeba designové vybavení kuchyně od gorenje. Spolupráce se světovými designéry dala vzniknout i jejich nejnovější kolekci gorenje by Starck (v ČR dostupná na počátku roku 2016). Nadčasový a originální design spotřebičů se hodí do každé kuchyně, ať už je moderní nebo rustikální.

7. Zabezpečení vchodových dveří

Třešničkou na dortu vaší rekonstrukce je důkladné zabezpečení vchodových dveří. Kvalitní bezpečnostní dveře s kováním vám zaručí, že se do bytu nedostanou nezvané osoby. Máte i sklepní kóji a už jste se vzdali naděje na její používání? Nechte si zabezpečit podobným způsobem i sklep.

Text a foto: (pr)

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne