Investicí ušetříte

Datum: 4.12.2015
obrázek
Kdo šetří, má za tři, praví jedno české přísloví. V některých případech však pouze šetřením nedojdeme ke kýženému výsledku. To se týká například bydlení. Abychom ušetřili, ale nesnížili si v bytě nebo domě životní komfort, je třeba do úspor nejprve investovat, a pak teprve sledovat, o kolik klesly náklady.

Výběr finančního partnera

Dobrým naplánováním a uvážlivým výběrem finančního partnera se však dají snížit už i samotné investice do úsporných opatření v podobě rekonstrukce a zateplení domu. Jak? Například tím, že všechny důležité zateplovací práce, jako jsou zateplení obvodového pláště, vnitřních konstrukcí a střechy domu, výměna oken, rekonstrukce balkonů nebo lodžií včetně jejich zasklení atd., provedete takříkajíc v jednom zátahu. Stavební firmy mívají v letních měsících dost práce, ale když naplánujete renovaci domu na zimu, rády vám vyjdou vstříc a často také nabídnou lepší ceny. Ony vydělají, vy ušetříte.

Výhodnost zateplení

Vhodnou pobídkou pro to, abyste se konečně do rekonstrukce pustili, mohou být konkrétní příklady od „sousedů“, na kterých je jasně vidět prospěšnost zateplení pro peněženky obyvatel domů. Tři ukázkové příklady najdeme v Brně, Odoleně Vodě a Liberci, dalším je SBD v Přerově.

Sdružení vlastníků bytových jednotek i SBD v uvedených lokalitách si na opravu a zateplení domů půjčilo peníze od Státního fondu rozvoje bydlení z programu Panel 2013+. Nízkoúročené úvěry využili na hydroizolaci základů, zateplení obvodového pláště domu a střechy, výměnu oken, opravu lodžií nebo balkónů. Peníze budou splácet 10 let při pevně stanovené úrokové sazbě 0,88 % p.a. po celou dobu splácení. Výjimkou je SVJ ve Vltavské ulici v Brně, které má půjčku s úrokem 1,88 % a dobou splatnosti 15 let. To však díky rozsahu prací na zateplení také ušetří na energiích nejvíce, celých 54 % ročně.

Splátka úvěru v průměru při rozpočítání na jeden byt v uvedených domech dělá 912 Kč měsíčně, průměrná spotřeba energií klesla o 45 %. Prostřednictvím energetických úspor se investice do zateplení a revitalizace domu vrátí během 15 let.

Text: Marie Lukáčová, foto: SFRB

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne