Rhodos-omýván dvěma moři

Datum: 2.12.2015
obrázek
Ostrov růží – tak zní překlad názvu ostrova Rhodos, který je největším ostrovem v souostroví Dodekanésos a zároveň čtvrtým největším z řeckých ostrovů. Omýván Egejským a Středozemním mořem tvoří Rhodos jakýsi pomyslný most mezi východem a západem, mezi evropskou kulturou a Orientem.

Sluncem prozářený, rozmanitý, rozkvetlý, úrodný a pohostinný, lemovaný nádhernými romantickými plážemi se zlatavým jemným pískem i oblázky, tak toto vše a ještě mnohem více je Rhodos.

Stále je tu co objevovat

Po dvouapůlhodinovém letu vystoupíte z letadla na letišti, které leží nedaleko hlavního města v nejsevernějším cípu ostrova. Odkud je pobřeží Malé Asie na dohled. Podle básníka Pindara právě tento ostrov jako nejkrásnější nechal Zeus vystoupit z moře na žádost boha slunce Helia. Ostrov se pyšní rozmanitou kulturou, krásnými plážemi a úžasnou přírodou. Rhodos má stejně jako Kréta jednu velkou výhodu nad většinou ostatních řeckých ostrovů - stále je tu co objevovat.

Bílá perla

Antické pověsti rozhodně nelhaly v popisu krás, které lze na Rhodu vidět. Perlou nejen ostrova, ale i celého Řecka, je městečko Lindos ležící na výběžku uprostřed ostrova na jeho východní straně. Ten jako prsten obepínají řady bílých domků a do výšky se tu tyčí příkrý skalní masív korunovaný hradbami a cimbuřími johanitského hradu. Nad ním se do výšky vypínají znovu vztyčené sloupy antického chrámu zasvěceného Athéně Lindii.

Moderní letovisko Faliraki

Vydáte-li se po východním pobřeží, kde méně fouká a jsou tu vyhledávanější pláže než na západní straně ostrova, narazíte zhruba v polovině cesty mezi Lindosem a Rhodem na vyhlášené moderní letovisko Faliraki. To je proslavené nejen jako centrum veškerého dění, zábavy, atrakcí, ale též svými písečnými plážemi, vhodnými pro rodinnou dovolenou. Pláž Tsambika, v překladu svit ohně, s jemným pískem patří mezi nejznámější pláže ostrova. Na Rhodu se traduje, že jeden den strávený na Tsambice se rovná týdnu na jiné pláži. Další pláží, která by neměla býti opominuta, je písčitooblázková pláž Limanaki v letovisku Kolymbia. A aby byl výčet kompletní, nesmíme zapomenout na Prasonissi na jižním cípu ostrova, s ideálními podmínkami pro surfaře.

Na každém kroku

Na ostrově objevíte antické stavby, památky vybudované za éry rytířského řádu johanitů i za osmanské nadvlády. Na pobřeží se tak vypínají křižácké hrady a v horách stojí byzantské chrámy a kláštery. Rhodos má několik pojmenování a přívlastků. Říká se mu ibiškový, růžový či muzeum soch – to zejména kvůli mohutné soše (dnes již zaniklé) - tedy Kolosu rhodskému, jednomu ze sedmi divů světa. Důkazy o bohaté a slavné historii tu najdete doslova na každém kroku.

Starobylé i moderní

Název hlavního města je totožný se jménem ostrova. Je to město zcela unikátní, jedinečné, neopakovatelné, malebné, s nádechem tajemna, působivé, kouzelné. Tolik přívlastků snad ani není, které by vyjádřily jeho úchvatnou krásu. Nachází se zde starý obchodní přístav, Palác Velmistrů, ulice Rytířů, Hippokratovo náměstí, Sokratova ulice, park Rodíni, kasino, tržiště, nespočet restaurací a kaváren. Dobré je zavítat do Starého města, které je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Dominantou města je palác velmistrů, který se může pyšnit impozantní vstupní bránou. Palác velmistrů v minulosti sloužil jako pevnost, ale také k náboženské činnosti či k obchodním schůzkám. Turistickým lákadlem je rytířská cesta, která vás dovede k již zmiňovanému paláci. Dlážděná ulice je lemována kamennými domy, jež na sebe navazují. Samotné Staré město je ohraničeno čtyřkilometrovou hradbou. A co příznivci moderního světa? Nemějte strach, opakem Starého města je samozřejmě i Nové město, které je plné obchodů, restaurací a také kaváren.

Jelen a laň

Město, ležící na severním cípu ostrova, může svým návštěvníků nabídnout krásné pláže, moderní město a spojení gotických staveb s antickými. Gotické opevnění města se sedmi bránami, baštami je opravdu mohutné a téměř v celém městě vás bude doprovázet. Mezi nejhezčí antické památky ve městě patří Apollonův chrám a antický stadion. Symbolem města a celého ostrova jsou dvě bronzové sochy, jelena a laně, umístěné na dvou pylonech v přístavu. K návštěvě lákají i turecká a židovská čtvrť, které jsou součástí Starého města.

Pro každého něco

Turistická sezóna začíná v dubnu a pokračuje někdy až do konce října. Ostrov má mnoho tváří a každý tu jistě nalezne to pravé pro strávení příjemné dovolené. Milovníci přírody, průzračného moře, tajemných zákoutí, rušného nočního života i klidu, kultury a zábavy, vášniví sportovci, ale také obdivovatelé starověkých civilizací a historických památek.

Polibek dvou moří

Na Rhodu najdete i ojedinělý přírodní úkaz. Vyskytuje se na nejjižnějším cípu ostrova. Je to písčitý pás, který spojuje poloostrov s pevninou. Je to jedna z nejkrásnějších pláží a omývají ji dvě moře - Středozemní, studené s malými vlnami a Egejské, teplé s velkými vlnami. Při přílivu pláž zmizí. V tu chvíli se moře spojí, navzájem se políbí.

Text: Jan Chára

Foto: archiv autora

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne