Klimatizace pro léto

Datum: 09.06.2009
obrázek
Nejtepleji má být v tomto roce na konci července. A ačkoliv se na dlouhodobé předpovědi není možné příliš spoléhat, zkušenosti říkají, že už nastal vhodný čas na výběr klimatizace pro všechny, kteří uvažují o pořízení nové nebo chtějí svůj současný model vyměnit za modernější typ.

Klimatizace jsou totiž již několik let běžnou součástí českých kanceláří i domácností, proto není vůbec od věci zamyslet se, zda by nový model nepřinesl citelné energetické úspory. S širokým sortimentem klimatizací přichází i česká společnost Karma. Jak její nabídka pro rok 2009 vypadá?

Karma nabízí 15 modelů klimatizačních jednotek, které se liší výkonem, funkcemi a především typem. Nejjednodušším ze 3 typů klimatizací, které Karma vyrábí, jsou dvoudílné klimatizace typu split, kde jedna část je umístěna v místnosti a druhá - kompresorová jednotka - je umístěna mimo obytný prostor. Druhým typem je pak takzvaná multisplit klimatizace, kde jediná kompresorová jednotka stačí k připojení dvou vnitřních jednotek. Velice oblíbený je pak tzv. invertorový split, který je díky kompresoru s regulovatelnými otáčkami mnohem účinnější a úspornější.

„Přesné hodnoty se liší v závislosti na způsobu použití, velikosti klimatizované místnosti a samozřejmě také vnější teplotě, obecně se ale dá říci, že s invertorovou split klimatizací je možné ušetřit oproti běžným klimatizacím až 30 % nákladů," vysvětluje Václav Bartoš z Karmy.

Všechny klimatizační jednotky Karma dokáží zajistit příjemnou teplotu nejen v horkých letních dnech. Podle potřeby totiž ochlazují, ale i dohřívají prostředí místnosti na požadovanou teplotu. Během dohřívání místnosti pracuje klimatizační jednotka na principu tepelného čerpadla, tzn. teplo je odebíráno z venkovního prostředí a uvolňováno v místnosti. Přibližně platí, že pro získání 3 kW tepelné energie je zapotřebí 1 kW elektrické energie. „Možnost dohřívání se hodí především v objektech s dálkovou dodávkou tepla v období po ukončení nebo před zahájením topné sezóny, kdy jsou dny především zrána ještě velmi chladné. Dohřívání jednotlivé místnosti je vhodné i v objektech vytápěných kotlem, kdy se v chladnějších jarních a podzimních dnech ekonomicky nevyplatí spustit topný systém celého objektu," popisuje Václav Bartoš.

Ať už si zákazník vybere jakýkoliv typ klimatizace Karma, může si být jist, že kupuje šetrný a ekologický spotřebič. Všechny klimatizace totiž patří do energetické třídy A a použito je chladivo R410a, které je velmi šetrné k životnímu prostředí. Příjemnou přidanou hodnotou některých modelů je funkce autorestart. Klimatizace jsou totiž vybaveny pamětí, do které se ukládá jejich aktuální nastavení. Po znovuobnovení přívodu elektřiny do spotřebiče se pak klimatizace znovu sama zapne i s původním nastavením.

Ceny klimatizací Karma se pohybují od 12 990 Kč do 34 900 Kč s DPH.

Text: (kr)

Foto: archiv firmy Karma

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne