Na rekonstrukci koupelny je třeba se předem řádně připravit

Datum: 27.10.2015
obrázek
Koupelna se stává místem, které navštívíte ihned po probuzení. Proto by si každý přál, aby na něj působila pohodovým a uklidňujícím dojmem, protože jedině tak může den začít příjemně. Jste-li ale se stavem, vybavením a špatnou funkčností vaší koupelny nespokojení, je čas začít uvažovat o její rekonstrukci.

V bytech panelových domů je často koupelna vytvořena jako místnost velmi malých rozměrů a stav, s jakým jste byli spokojeni ještě před několika lety, se již nyní může zdát jako absolutně nevyhovující. Pohodlně se v malé koupelně prostřídá manželský pár, ale když se rodina rozroste o děti a ty začnou přicházet do puberty, potřebují již také svůj vlastní prostor a jejich čas strávený v koupelně se prodlužuje. Ranní vstávání všech členů rodiny a přitom ještě ve velmi podobný čas, se může rázem proměnit v horor.

Nová tvář koupelny díky odborné rekonstrukci


Rekonstrukcí koupelny se může vše zcela změnit. Pouze fundovaní odborníci se smyslem pro detail, s přehledem o moderních trendech a s citem pro vytváření líbivých barevných kombinací, se mohou pustit do vytvoření moderního a funkčního návrhu koupelny. Zajisté přijdou s originálním řešením barev, prostoru a výběrem moderního nábytku vytvoří z koupelny zcela jiný a příjemný prostor.

Takové služby nabízí například tým Rekonstrukce bytu Praha. Ne každý kutil totiž dokáže vyměnit vanu za sprchový kout, nalepit a vyspárovat obklady, vytvořit nové rozvody elektřiny, vody a odpadů nebo nahradit klasické dveře těmi posuvnými do stěny. Možná tolik kreativitou neoplýváte a rádi byste si nechali poradit od odborníků. Můžete navštívit některé z koupelnových studií a nechat si od návrhářů vytvořit grafický návrh. Ve vzorkové prodejně si zvolíte obklady a dlažbu, která se vám líbí, doplníte je o prvky sanitární keramiky, jejichž výběr je opravdu široký a po doladění dalších bytových doplňků a výběru nábytku vznikne nový návrh koupelny. Tento postup je ideální v případě, kdy nebudete měnit rozměry koupelny a nebudete se pouštět do dalších stavebních úprav.

Příprava na rekonstrukci bude mnohem snazší, jestliže ji svěříte odborníkům


Pokud se ale chcete vrhnout do razantnějších změn ve vašem bytě, do jejichž realizace se sami pouštět nechcete, doporučujeme navštívit některou ze společností, které provádějí kompletní rekonstrukce koupelen. Věnovat se vám bude zkušený architekt, který dokáže nejlépe posoudit, do jak velkých změn v prostorovém uspořádání bytu lze zajít. Důkladně si prostor celého bytu zaměří, do plánu si zaznačí, kde jsou vyvedeny odpady, kde přívod vody a také jakým způsobem je řešena elektroinstalace. Na vás pak zůstává rozhodnutí, zda byste raději měli toaletu v samostatné místnosti, nebo zda pro vás nebude problém mít ji umístěnou v koupelně. Obecně se doporučuje v malých bytech s malým počtem osob využít většího prostoru a toaletu spojit s koupelnou, ve větších bytech, které obývá vícečlenná rodina, je lepší mít toaletu oddělenou. Prostorové uspořádání vybavení koupelny výrazně ovlivní to, zda se raději koupete ve vaně nebo se spíše sprchujete. Pro ty, kteří rádi relaxují při koupeli ve vaně, by měla být vana zachována a pokud se zbytek rodiny rád spíše sprchuje, je dle odborníků z týmu Rekonstrukce bytu Praha vhodným řešením přidat k vaně sprchovou zástěnu. Podobných úvah je možné vést mnoho a je na architektovi společnosti, aby tyto úvahy s klientem podrobně probral. Pro velkou rodinu jsou velmi praktická dvě umyvadla, v úvahu je třeba brát také dostatek úložných prostorů a důležité je i umístění pračky v koupelně nebo v jiné místnosti.

Při rekonstrukci koupelny dbejte na detaily


Všechny detaily je nutné předem doladit, především také ve vztahu k předem stanovené výši rozpočtu. Je třeba se důkladně zamyslet nad tím, zda navržené změny budou opravdu funkční a zda se v nové koupelně bude pohodlně cítit celá rodina. Ne všechny představy klienta, které by chtěl zanést do grafického návrhu, mohou být proveditelné. Architekti také musí respektovat platná nařízení a vyhlášky, které se týkají například rozvodů elektroinstalace. Zásuvky, vypínače a osvětlení nelze umístit kamkoli, je třeba respektovat minimální vzdálenosti od zdrojů vody.

Jakmile je architektonický návrh hotov, mohou se řemeslníci pustit do jeho realizace. Pokud jste oslovili odbornou společnost, která provádí kompletní rekonstrukce bytů či koupelen, nemusíte se již o nic dalšího starat. Pracovníci společnosti jednotlivé práce naplánují tak, aby byly hotovy co nejdříve, ale aby zároveň ctili všechny technologické postupy a nic se neuspěchalo. Seriózní společnost vám kromě vyhotovení architektonického návrhu sestaví přehledný a průhledný položkový rozpočet, ze kterého se snadno budete moci dozvědět, jaké materiály a za jaké ceny budou použity a také jaké náklady na práci si společnost vyúčtuje. Současně s rozpočtem by měl být vyhotoven časový harmonogram prací, aby klient přesně věděl, jaký postup při rekonstrukci společnost zvolí. Díky časovému harmonogramu může provádět také kontroly na místě rekonstrukce a ověřit si tak kvalitu odvedených prací.

Na rekonstrukci koupelny je třeba se pečlivě připravit, protože jedině tak může proběhnout bez komplikací a po jejím předání majiteli bytu nedojde ke zklamáním, pakliže by některé její části nebylo možné využívat tak pohodlně, jak se původně předpokládalo v architektonickém návrhu koupelny. Proto je dobré důkladně promyslet každý detail. Od toho jsou tu profesionální architekti, kteří se na chystané změny dívají zcela jinak, než vy.

Text: Ing. Michal Zemánek

Foto: Rekonstrukce bytů Praha

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne