Byt pro jednu ženu

Chyby vzniklé při stavbě panelových domů použitím nekvalitního materiálu na první pohled člověka příliš netrápí, mnohé jiné věci vadí skoro denně. Patří mezi ně například již zmíněná stísněnost prostor, která je dána nejen velikostí místností, ale i výškou 260 centimetrů.
Nezahlcujte pokoje množstvím nábytku
U obývacího pokoje často narušuje ráz místnosti i několikero dveří a oken. Naopak až příliš prostoru v takových bytech zabírají chodby. Zkuste – je-li to možné, aspoň jedny dveře zrušit. A rozhodně se snažte umístit do chodeb vestavěné skříně, do kterých byste uložili maximálně věcí. Pokoje potom nebudete muset zbytečně zahltit skřínkami, policemi a dalším nábytkem a díky tomu budou působit opticky větším a vzdušnějším dojmem.
Inspirace pro vás
Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, jiní se pustí do komplexní přestavby, při níž dispozici bytu změní. V dalším pokračování našeho dlouhodobého seriálu přinášíme návrhy a možná řešení interiérové návrhářky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí panelového bytu 2+1. Věříme, že i tentokrát v jejích návrzích najdou inspiraci i další čtenáři, stejně jako v předchozích dílech.
Dopis čtenářky
Vážení, konečně jsem se odhodlala Vám napsat. Ráda bych se s Vámi poradila o rekonstrukci mého malého bytu, který je v původním stavu. Především bych chtěla nově vyřešit koupelnu a přebudovat také kuchyňský prostor. A jaké mám požadavky na budoucí zařízení mého bytu? Přála bych si jednoduchý interiér v minimalistickém duchu, aby všechno bylo po ruce a plně funkční. Pokud se barevnosti týče, nejsou mým snem žádné výrazné barvy. Přikládám plánek a budu se těšit, že mi opravdu fundovaně poradíte. Už se těším na výsledek Vašich snah. Zdraví a předem děkuje Eva H.
Požadavky čtenářky
- rekonstrukce panelákového bytu v Praze, který je v původním stavu
- především vyřešit novou koupelnu a kuchyňskou linku
- byt obývá single žena
- jednoduchý interiér, žádné výrazné barvy, minimalismus
- inspiraci najít ve funkcionalismu
Optické dělení prostoru
Co se týče dispozice bytu, ta zůstala totožná, pouze jsem spojila prostor WC a koupelny, což v případě jedné osoby v bytě není problém. Umístila jsem v protilehlých stěnách koupelny okna, která tak propouštějí světlo od kuchyně přes koupelnu až do předsíně. Kuchyň jsem nechala bez dveří. V celém prostoru bytu jsem navrhla stropní konsole pro závěsy, které jsou jak u oken, tak právě u vstupu do kuchyně a v prostoru chodby, takže je lze použít jako optické oddělení prostorů.
Čistý a skromný interiér
V celém bytě jsem navrhla marmoleum ve světlé barvě, téměř bílém odstínu. Pouze v koupelně je použitá dlažba a obklady. Podle požadavků čtenářky jsem se inspirovala funkcionalismem a snažila jsem se vytvořit čistý a skromný interiér. Bílé stěny, bílá podlaha, a to všechno v kontrastu s exotickým tmavým dřevem.
S dekorem bílého mramoru
V koupelně jsem použila obklady s dekorem bílého mramoru, všechno je jednoduché a čisté. Kromě standardního vybavení jako je vana, toaleta, umyvadlo, jsem tam ještě navrhla skříňku pro uložení kosmetiky. Pračka se do koupelnového prostoru nevešla, protože majitelka bytu preferovala vanu, takže pračka byla umístěna do kuchyňské linky.
Zrcadlo v širokém dřevěném rámu
V předsíni jsem navrhla hned u vchodových dveří velké zrcadlo sahající až do stropu, které je umístěno v širokém dřevěném rámu. Na něj navazuje sestava skříní v bílém provedení a malý díl s otevřenými policemi, který je zhotoven z kontrastního tmavého dřeva. Umístila jsem tam osvětlení a využila tento regálek jako dekorativní, ale praktický – ve spodní části jsou totiž malé šuplíčky na menší předměty.
Malá komoda v ložnici
V ložnici jsem navrhla nezbytné šatní skříně a větší jednolůžkovou postel. K oknu se vešla malá komoda a ještě také velké zrcadlo. Prostor malé ložnice dotváří květinová výzdoba a na stěně umělecké fotografie v střízlivých rámech.
Velká knihovna v obývacím pokoji
Obývák je vybaven velkou knihovnou, kde lze ukrýt spoustu dalších věcí a její součástí je i pracovní koutek. V místnosti nechybí pohovka s pohodlným křeslem a samozřejmě své místo zde má i jídelní stůl. Prostor je minimálně vyzdoben, je zde pouze funkční závěs, praktický koberec a velká stojací lampa. Dekorativní prvky představuje socha, která je umístěna na podstavci a starožitný obraz romantické krajiny, který se dědí z generace na generaci.
S ohledem na prostorové možnosti
Kuchyňská linka je čistě funkční a minimalistická i s ohledem na prostorové možnosti bytu. Krémové provedení spodních i vrchních skříněk v kombinaci s bílou mramorovou pracovní deskou vytváří velmi příjemné pracovní prostředí, které oživují moderní kuchyňské spotřebiče.
Bydlí se mi tu báječně
Byt je malý, ale pro jednu osobu dostačující. Je vybaven velmi prakticky a díky barevnému provedení i nadčasově a moderně. "Bydlí se mi tu opravdu báječně a jsem s rekonstrukcí velmi spokojena," poznamenává s úsměvem majitelka bytu.
Text: Kateřina Mlejnková
Vizualizace a plánky: autorka
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.