Máte v ložnici vlhko?

Pozor na nebezpečné plísně
Život ve vlhké místnosti je zvlášť nebezpečný kvůli plísním. Jejich spóry dráždí plíce a pro alergiky představují velký problém. Pravidelně kontrolujte všechny kouty a ihned plíseň likvidujte speciálními čisticími prostředky.
Plíseň miluje i teplé a vlhké prostředí v matracích. Hrozí zejména, když jste nemocní a v posteli ležíte celý den. Matrace nemá čas vyvětrat a na spodní straně začne plíseň často bujet.
Větrat, větrat, větrat
Nejlepším řešením je zkusit vlhkost snížit. Pokud žijete ve starém a vlhkém domě pravidelně intenzivně větrejte, aby se vlhkost dostala ven.
Větrejte alespoň 5 minut vždy:
- ráno
- po návratu z práce
- večer před spaním
Ráno, ještě před otevřením okna, nezapomeňte setřít vlhkost, která se vysrážela na oknech. Dřevěné rámy by jinak brzy začaly plesnivět. Plíseň hrozí i na plastových oknech - mikroorganismy začnou bujet na usazeném prachu.
Prádlo dejte do sušičky a květiny vyměňte na umělé
Nezhoršujte situaci tím, že v ložnici ještě zvýšíte vzdušnou vlhkost třeba sušením prádla. Zkuste využít sušárnu, která bývá v suterénu některých bytových domů, nebo si pořiďte sušičku na prádlo. Lidé s malými koupelnami ji často postaví přímo na pračku, aby nezabírala další místo na podlaze.
Problémem jsou i pokojové rostliny, ze kterých se vlhkost odpařuje. Pokud je situace opravdu špatná, věnujte květiny příbuzným a pořiďte si umělé. V současnosti už jsou k nerozeznání od pravých a navíc se o ně nemusíte starat.
Do vlhké ložnice vyberte správnou matraci
Pravidelně matraci kontrolujte, jestli ji nenapadla plíseň. Vdechovat 8 hodin denně ve spánku spóry je velmi nezdravé. Pokud zjistíte, že je matrace hodně napadená, je nutné ji vyhodit.
Při nákupu nové se ptejte po matracích s nadstandardní prodyšností jako je třeba Forest. Tento model má horizontální podélné a příčné i vertikální provzdušňovací kanály AirForce. Matrace tak může dýchat a nezapaří se.
Text: Zuzana Křížová
Foto: Hilding Anders