Máte v ložnici vlhko?

Datum: 9.10.2015
obrázek
Nadměrná vlhkost a s tím spojené plísně škodí zdraví. Větrejte, kontrolujte si pravidelně matraci, ať dlouhé měsíce nespíte v plísni a květiny vyměňte za umělé. Orosená okna, loupající se omítka a plesnivá matrace. Žít ve vlhké ložnici není nic příjemného. S pomocí několika snadných opatření zvládnete vlhkost výrazně snížit.

Pozor na nebezpečné plísně

Život ve vlhké místnosti je zvlášť nebezpečný kvůli plísním. Jejich spóry dráždí plíce a pro alergiky představují velký problém. Pravidelně kontrolujte všechny kouty a ihned plíseň likvidujte speciálními čisticími prostředky.

Plíseň miluje i teplé a vlhké prostředí v matracích. Hrozí zejména, když jste nemocní a v posteli ležíte celý den. Matrace nemá čas vyvětrat a na spodní straně začne plíseň často bujet.

Větrat, větrat, větrat

Nejlepším řešením je zkusit vlhkost snížit. Pokud žijete ve starém a vlhkém domě pravidelně intenzivně větrejte, aby se vlhkost dostala ven.

Větrejte alespoň 5 minut vždy:

  • ráno
  • po návratu z práce
  • večer před spaním

Ráno, ještě před otevřením okna, nezapomeňte setřít vlhkost, která se vysrážela na oknech. Dřevěné rámy by jinak brzy začaly plesnivět. Plíseň hrozí i na plastových oknech - mikroorganismy začnou bujet na usazeném prachu.

Prádlo dejte do sušičky a květiny vyměňte na umělé

Nezhoršujte situaci tím, že v ložnici ještě zvýšíte vzdušnou vlhkost třeba sušením prádla. Zkuste využít sušárnu, která bývá v suterénu některých bytových domů, nebo si pořiďte sušičku na prádlo. Lidé s malými koupelnami ji často postaví přímo na pračku, aby nezabírala další místo na podlaze.

Problémem jsou i pokojové rostliny, ze kterých se vlhkost odpařuje. Pokud je situace opravdu špatná, věnujte květiny příbuzným a pořiďte si umělé. V současnosti už jsou k nerozeznání od pravých a navíc se o ně nemusíte starat.

Do vlhké ložnice vyberte správnou matraci

Pravidelně matraci kontrolujte, jestli ji nenapadla plíseň. Vdechovat 8 hodin denně ve spánku spóry je velmi nezdravé. Pokud zjistíte, že je matrace hodně napadená, je nutné ji vyhodit.

Při nákupu nové se ptejte po matracích s nadstandardní prodyšností jako je třeba Forest. Tento model má horizontální podélné a příčné i vertikální provzdušňovací kanály AirForce. Matrace tak může dýchat a nezapaří se.

Text: Zuzana Křížová

Foto: Hilding Anders

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne