Staré nezateplené bytové a rodinné domy jsou žrouty energie

Datum: 5.10.2015
obrázek
V Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech, které byly postaveny před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 až 95 let (zdroj Sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011). Podle údajů z rodinných účtů vyplývá, že průměrná česká domácnost dlouhodobě utrácí téměř polovinu svých běžných výdajů za potraviny a bydlení (zhruba 43 procent).

O něco dominantnější z těchto dvou kategorií jsou výdaje za bydlení (22 procent), kam počítáme náklady na elektrickou a tepelnou energie, plyn a paliva (zdroj Český statistický úřad). V praxi pak platí úměra - čím starší bytový nebo rodinný dům, tím jsou náklady na energie zpravidla větší. Problém představují hlavně nezateplené domy, ze kterých uniká drahocenné teplo.

Většina Čechů na energiích neuspoří

„Většina domácností v letošním roce sice pocítí zlevnění elektřiny, ale v konečných účtech se bude jednat řádově jen o desetikoruny. Naproti tomu vyšplhají účty domácností využívající zemní plyn. Ten se průměrné domácnosti prodraží cca o stokoruny. Mnoho Čechů tak nemůže očekávat, že jejich výdaje za energie budou v porovnání s loňským rokem menší. I přes zlevnění elektrické energie tedy většina Čechů na energiích neuspoří,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Podle jeho slov existuje řešení, jak se nárůstu cen energií bránit a tím je komplexní zateplení. U rodinných domů postavených v 1. polovině 20. století lze zateplením vnějších stěn ušetřit meziročně až 50 procent výdajů. V případě komplexního zateplení včetně výměny okenních a dveřních výplní až 75 procent. Zateplení se v Čechách řadí k nejčastějším opatřením při plánované rekonstrukci nebo modernizaci bydlení.

Dotační programy jako motivační nástroj

Podpůrné programy představují pro majitele domů motivaci jak snížit energetickou náročnost svého objektu. Jednak se jedná o bankovní programy určené na zkvalitnění bydlení a dále o programy orientované na podporu různých forem úspor energie, kam patří mimo jiné Operační program Životní prostředí, Operační program Podnikaní a inovace pro konkurenceschopnost a Národní program Nová zelená úsporám. Přímo na renovaci rodinných domů se zaměřuje program Nová zelená úsporám, jehož cílem je podpora realizace opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budov, a tím snížení emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek do ovzduší. Kromě majitelů rodinných domů budou mít možnost v letošním roce o dotace žádat také zástupci bytových domů a budov veřejného sektoru. Přesné podmínky ale zatím nebyly představeny. „Dotační programy kromě ekonomické efektivity významně přispívají také k dlouhodobé udržitelnosti životního prostředí. Pro majitele jsou motivací a nástrojem, jak snížit každoroční náklady za energie. Navíc přímo podporují výhodné zateplení. V posledních dvou letech se daří také splňovat zcela zásadní podmínku pro všechny společnosti a žadatele a tou je kontinuálnost. Díky ní nejsou žadatelé tlačeni do rychlých a nepromyšlených kroků, mohou si zateplení naplánovat podle sebe,“ říká Zemene. Výhodou dotačních programů je i zkracování návratnosti investice.

Proč zateplit?

Řada odborníků snížení energetické náročnosti domu pokládá za jednu z forem spoření na důchod. Od momentu realizace financování zateplení majitel nemovitosti prakticky již doživotně šetří. V praxi se to projevuje jak na nižších provozních nákladech na vytápění, tak na úsporách na klimatizaci v průběhu léta. Podle veřejně dostupných mezinárodních studií bylo prokázáno, že zateplením lze předcházet i respiračním onemocněním.

Kolik lze ušetřit za vytápění?

  • Panelové domy postavené v 60. – 80. letech: zateplením vnějších stěn až 40 procent. Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí kolem 65 procent.
  • Panelové domy postavené v 80. – 90. letech: zateplením vnějších stěn až 20 procent. Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí přibližně 60 procent.
  • Rodinné domy postavené v 1. polovině 20. století: zateplením vnějších stěn až 50 procent. V případě komplexního zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí až 75 procent.
  • Rodinné domy postavené v poválečném období do 80. let: zateplením vnějších stěn kolem 40 procent. Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí lze ušetřit 80 procent.
  • Rodinné domy postavené v 80. - 90. letech – zateplením vnějších stěn až 35 procent. Při komplexním zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí až kolem 70 procent.

Text: Marek Vomočil

Foto: archiv redakce a partneři

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne