Generační investice v panelových domech

Datum: 14.9.2015
obrázek
Když chci vyměnit vanu za sprchový kout, půjčí mi na to stavební spořitelna? Za jakých podmínek? A naopak, kolik si můžu půjčit, abych splácel maximálně 1000 Kč měsíčně? Stačilo by to na výrazné vylepšení koupelny?

Domluvili jsme se s Asociací českých stavebních spořitelen a zašli jsme za vás do jedné stavební spořitelny, abychom zjistili všechno rovnou u přepážky. Hned na začátku musíme předeslat, že podmínky získání úvěru jsou nyní nejvýhodnější. Nikdy v historii nebyly sazby tak nízko jako právě nyní.


Kolik mi půjčí?


Příjemným překvapením byla rychlost jednání. Posuďte sami. Potřebovali jsme necelou půlhodinu na založení smlouvy o stavebním spoření, od které jsme se odrazili k debatě o úvěru. Pracovník spořitelny nám obratem zjistil, zda máme dostatečný příjem na úvěr ve výši několika desítek tisíc Kč.

Výsledek? I při mírně podprůměrném příjmu jsme se získáním úvěru neměli problém. Pokud bychom v příštích sedmi letech mohli platit vždy 1000 Kč měsíčně, úvěr by se vyšplhal na zhruba 70 000 Kč.


Rychlost je výhodou


A zpět k rychlosti. Od založení stavebního spoření neuplynuly ani dva týdny a těch 70 tisíc Kč bylo nejen schváleno, ale mohli jsme je dostat už na účet.

Pokud bychom skutečně potřebovali investovat, vypadalo by to následovně: pro spořitelnu stačí schválená nabídka stavební firmy a po schválení úvěru už posílá zálohu, aby práce mohly začít.

Nebo existuje druhá možnost – úvěr si dojednáte a o peníze zažádáte až tehdy, kdy se domluvíte se stavební firmou. A v úvahu přichází taky další varianta. Jde o situaci, kdy už máte všechno hotovo a zjistíte, že vám nevychází peníze. I tuto šlamastiku pomůže stavební spoření vyřešit.

Text: Martin Chára

Foto: archiv redakce a partneři

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne