Příjemné místo k žití

Datum: 31.8.2015
obrázek
Vztah k vlastnímu bytu, výběr zařizovacích předmětů na trhu, inspirace, nové možnosti, stále se rozvíjející technologie – to vše nás postupně dovádí k rozhodnutí zcela zásadně rekonstruovat byt. Co pro nás bude nejdůležitější? Výsledný efekt? Přiměřená cena? Hladký průběh celé rekonstrukce? Určitě se shodneme na tom, že všechno.

Rozhodně tedy stojí zato věnovat svému obytnému prostoru mnohem větší pozornost, než jen takovou, která představuje návštěvu obchodu a nakoupení „nějakého" nábytku ve jménu ceny, nebo ve smyslu jinak snadného, bezproblémového pořízení.

Okna na dvě světové strany

Základní koncepce a rozvržení stěn bytu na pražském sídlišti Barrandov zůstaly beze změn, jelikož se designérovi už od začátku líbilo řešení půdorysu a la starý vinohradský byt – tedy ústřední chodba se vstupy do všech místností a okna na dvě světové strany. Zároveň se zde už nacházela dostatečně velká komora pro úložný prostor a tak mohl tuto část realizace považovat za hotovou a již se jí nezabývat. Pak nastalo řešení koncepce a rozmístění nábytku. Hlavní změna proběhla v obývacím pokoji, který je propojen s kuchyní.

Otevřený a vzdušnější prostor

V původním plánu byla kuchyňská linka opravdu malá a tak byla přesunuta na delší podélnou stěnu a navíc byl vytvořen i kuchyňský ostrůvek, který opticky odděluje pracovní kuchyňskou část od relaxační obývací zóny. Kromě ostrůvku ještě kuchyňský prostor od obývacího pokoje odděluje snížený SDK podhled s bodovými světly. Díky ostrůvku se ale posunul více do místnosti jídelní stůl a tak i koncepce TV s pohovkou musela dostát změn, aby prostor byl více otevřený a vzdušnější.

Pračka do komory

V koupelně proběhla změna pouze v tom, že pračka byla přesunuta do komory a tím se získalo místo pro větší vanu a také zajímavější umyvadlo. Zbylé dvě místnosti ve východní části bytu jsou využity jako ložnice a pracovna. Větší z nich byla zvolena pro ložnici, jelikož obyvatelé bytu potřebovali prostor pro šatní skříň. V menším obývacím prostoru se nachází pracovna, která je příležitostně využívaná i jako pokoj pro hosty.

Barevné řešení

"Při vymýšlení designu bytu jsem vycházel z neutrálních barev a tónů dřeva jako je ořech, wenge a také makasar. Za prvé se mi tyto dřeviny vždy líbily a také se skvěle doplňovaly s bukovými interiérovými dveřmi. Podlahu jsem zvolil ve všech místnostech – kromě chodby a koupelny – stejnou. Bylo to proto, že jsem celý byt navrhoval jako celek, nikoliv každou místnost zvlášť," poznamenává designér Ladislav Rendl.

Vínově červená na textilu a dekoracích

Všude jsou více méně použité stejné materiály a stejné odstíny. Z praktických důvodů je pak v chodbě použita keramická dlažba v efektu dřeviny wenge, která se dále objevuje na nábytku umístěném v pokojích. Jako hlavní tóny barev byly pak zvoleny bílá, světle šedivá a krémová – všechny tyto neutrální tóny jsou oživeny vínově červenou, která je vesměs použita jen na bytovém textilu a dekoracích.

Nábytek na míru

Veškerý nábytek v interiéru je vyroben na míru, tak, aby odpovídal přesně představám majitelů bytu. Kuchyňská linka je kombinací béžového laku a dřeviny wenge, které odlehčuje pískované sklo na horních skříňkách a čelní stěně ostrůvku. Dřevina makasar se objevuje i na jídelním stole.

Sedací souprava ve světle béžové

V obývací části pak bylo hlavním úkolem vytvořit prostor pro TV a všechny ostatní komponenty jako DVD přehrávač, domácí kino a jiné. K tomu je tedy na míru vytvořený panel se závěsnou skříňkou, který je předsazený 10 cm od stěny, aby zde byl prostor pro kabely a vestavěné reproduktory. Jelikož je celý panel ve vínově červené, tak sedací souprava už musela být v neutrálním tónu – byla zvolena světle béžová.

V ložnici použito pískované sklo

Ložnice je pojednána ve dřevině wenge, jen šatní skříň je odlehčená panely v pískovaném skle. Aby byl celý dojem z místnosti odlehčen, povlečení, koberce i dekorace jsou ve světlých krémových a šedých tónech. Tapeta za postelí pak svým pruhovaným vzorem navazuje na strukturu dřeviny makasar v kuchyni.

V pracovně dominuje bílá

Pracovna je opakem k ložnici, zde je v převaze bílý lesklý nábytek doplněný tmavě hnědou rozkládací pohovkou. Na první pohled určitě upoutá stěna z kovových polic pro CD a DVD, které má majitel bytu stále po ruce.

Strop tmavě hnědý

A nakonec koupelna s toaletou – obě jsou řešeny ve stejném obkladu – tedy bílý lesklý s listelou kopírující dřevinu wenge – dlažba je totožná s tou, která je použita ve vstupní chodbě – tedy imitace wenge. Hlavní úložný prostor tvoří zrcadlová galerie nad umyvadlem a závěsná skříňka se zásuvkou, na které je umyvadlo položeno.

Aby prostor kvůli bílým obkladům nepůsobil studeně, jsou stropy vymalovány tmavě hnědou barvou, doplněk k bílé a hnědé tu tvoří béžová, která je použita i na textiliích. Opravdu originální řešení, nejen moderní, ale i praktické.

Text: Jan Chára

Foto: Robert Žákovič


Studio DELARE

Studio bylo založeno v roce 2004 – tehdy pod názvem LAREdesign. Jeho zakladatelem je designér Ladislav Rendl, jež se tomuto oboru věnuje již více než deset let a momentálně jej můžete též vidět jako designéra v pořadu Jak se staví sen, kde, jako jeden z mála, působí již od počátku jeho vzniku. Studio nepůsobí pouze na českém trhu, ale i v zahraničí – zejména na španělském ostrově Mallorca. Zabývá se nejen soukromými zakázkami – jako jsou rodinné domy či byty, ale i zakázkami veřejnými – obchody, kavárny, kanceláře. Během svého působení studio vytvořilo již více než dvě stovky interiérů. Snaží se vytvářet originální interiéry, které vycházejí z osobnosti majitele a nejsou jen moderní, ale především praktické a zároveň vyzařující pocit domova.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne