Atypické řešení, nábytek na míru

Datum: 26.8.2015
obrázek
Nic není definitivní a ani poslední změny v bytě nejsou konečnou tečkou. Rada pro ostatní? Nebojte se změn. Každý byt, zvláště v paneláku, má určitě řadu nedostatků. Někdy je malý, jindy není vhodně řešený a podobně. Důležité je, abyste jej měli zařízený tak, abyste se v něm cítili dobře.

Osvědčuje se nechat si některá vybavení vyrobit na zakázku. Domnívám se, že v tak malých bytech je to často jediné možné řešení. Ušetří se tak místo a nábytek bývá přesně podle představ obyvatel bytu.

Dopis od Petra a Marty

Dobrý den,

jsme mladý pár a koupili jsme byt v paneláku na sídlišti v Praze a rádi bychom jej kompletně upravili. Ideálně pro tříčlennou rodinu. Preferujeme nadčasový design a něco neobvyklého a mimořádného. Nemáme rádi takové to přírodní dřevo, vše stylové, anebo supermoderní nábytek. Raději bychom chtěli něco nadčasového. Máme rádi kvalitní materiály a ne žádné lamino a plast. Nebráníme se originálním prvkům a atypickým řešením. Budeme moc rádi, když nás vyberete a pomůžete nám.

Zdraví Petr a Marta

Úprava dispozice

Upravila jsem půdorys bytu tak, aby více vyhovoval modernímu způsobu života. Kromě ložnice a pokojíku pro dítě jsem navrhla větší koupelnu a samostatnou toaletu. Zrušením jednoho pokoje jsem dosáhla již zmiňované velké koupelny a v získaném prostoru jsem umístila ještě malou pracovnu, která je přístupná z kuchyně. Společenský prostor tvoří obývací kuchyň s balkonem. Předsíň je v tomto návrhu v podstatě jenom vstupní chodba. Ale i tady se najdou originální zařizovací předměty.

Úložné prostory

Úložné prostory jsou umístěny v jednotlivých místnostech, a pak je ještě vedle zvětšené koupelny navržena malá komora, která může sloužit jako úklidová místnost. V celém bytě je světlá dřevěná podlaha, která obytný prostor sjednocuje. Všechny dveře v bytě jsou posuvné, prosklené, instalované v černém kovovém rámu. Také většina nábytku je v provedení černého dýhovaného dřeva, doplněného o kovové prvky v nerezu nebo mosazi.

Využití kvalitních materiálů

Při rekonstrukci tohoto bytu jsem navrhla použít kvalitní materiály jako mramor, mozaikové obklady v koupelně a kvalitní solitéry, například židle a stolky. Snažila jsem se kombinovat zakázkový nábytek, který je použit v celém bytě a stylově odlišné solitéry.

V barvách jsem se držela neochvějné klasiky – černé a bílé, které jsem doplnila hnědými odstíny přírodních materiálů a snažila jsem se prostor rozzářit efektními kovovými a lesklými povrchy. Dekorace tvoří tapety, obrazy, textil a další doplňky.

Vana i sprcha

V koupelně jsem umístila jak vanu, tak také sprchový kout, samozřejmě nechybí umyvadlo se skříňkou a další úložné prostory. Je zde umístěna i pračka tak, jak si přáli majitelé bytu. V prostoru toalety, kde je navržen závěsný záchod, je také umístěno stylové umyvadlo a malé zrcadlo.

Maximálně využitá pracovna

Pracovna je malá, ale maximálně využitá. Po celé délce místnosti je pracovní stůl pro dvě osoby a samozřejmě také prostorná skříň pro uložení potřebných materiálů. Místnost je malá, ale světlá a útulná. Mezi pracovnou a koupelnou je nahoře ve stěně velké okno, které propouští světlo do koupelny.

Jídelní kout a obývací prostor

Obývací prostor je zařízen podle instalačních možností s jistým upřednostněním praktických řešení na úkor estetických hodnot. Jídelní kout je středem místnosti a stůl navazuje přímo na skříňky a police kuchyňské linky. Je tak nejen středem společenského pokoje, ale zároveň kuchyni odděluje od obývacího prostoru, vytváří jakýsi předěl.

Další zařízení společenského prostoru vychází z potřeb majitelů bytu. Atmosféru pokoje navozují originální svítidla, obrazová a květinová výzdoba.

Ložnice a dětský pokoj

V ložnici je dostatek úložného prostoru na šaty i prostorná postel. Dekorativní je výrazná černobílá tapeta. V dětském pokoji je rovněž dostatek dalšího úložného prostoru a návrh obsahuje samozřejmě nezbytné zařizovací prvky pro dospívající dítě.

Celý byt je řešen atypicky a veškeré vybavení je navrženo na míru a následně doplněno o designové solitéry z kvalitních materiálů, což celému bytu poskytuje punc originality.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka


Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne