Z jednoho velkého dva malé

Datum: 21.8.2015
obrázek
V devadesátých letech minulého století se finančně lépe situovaní obyvatelé paneláků stěhovali do satelitních souborů – lidé odkojení socialismem našli svůj kapitalistický sen v seriálu Dallas. Velmi brzy se však tyto nové „hodnoty“ prokázaly jako slepá ulička. Koncepce satelitů se řídily ziskem developerů, ale už mnohem méně úvahami o skutečných potřebách lidí.

V satelitech odtržených od přirozených venkovských sídel a propojených s městem pouze osobními automobily vyrostla nová specifická vrstva „zelených vdov“ (manželek bez kontaktu se světem), pro děti chybí školky, školy, zájmové kroužky a kamarádi v dosahu pěší chůze.

Celková rekonstrukce má přednost

Rozumní majitelé dnes dávají přednost celkové rekonstrukci svých panelákových bytů. Tady už život funguje mnohem lépe. Panelové domy dostávají nové fasády i nástavby (někde zdařilé, jinde spíš komické), stará sídliště se oživují obchody, službami a sportovními centry, zarůstají zelení. Na přestavby paneláků a celých sídlišť se v poslední době vypisují architektonické soutěže, i samotní obyvatelé se snaží dát svým bytům kultivovanější a příjemnější podobu, přemýšlejí o vhodnější dispozici a stále častěji volí spolupráci s architekty.

Dopis čtenáře

Dobrý den,

jsme tříčlenná rodina a bydlíme v bytě v jednom pražském paneláku na Praze 10. Máme dvouletého syna a čekáme další dítě. V tuto chvíli spí syn s námi v ložnici, ale nutně potřebujeme vyřešit spaní pro nás čtyři do budoucna. Je to byt po manželčiných rodičích a v podstatě jsme neprovedli zatím žádnou rekonstrukci. Máme stále původní jádro a na zemi linoleum. Jen kuchyňská linka se asi před patnácti lety dělala nová, ale ta už nám taky moc nevyhovuje. Nový větší byt si ale nemůžeme dovolit. Chtěli bychom poradit, jak nově by se dala změnit dispozice bytu, potřebujeme kompletně nové vybavení, ať už nábytek, nebo vše ostatní jako podlahy, elektroinstalaci a oříškem je také umístění pračky. Určitě nechceme spojit kuchyň s obývákem, v podstatě bychom neradi jakkoliv hýbali se zdmi nebo je bourali. A to nemluvím o úložných prostorech. Myslíte, že by se dalo něco vymyslet?

Předem děkujeme za každou radu a těšíme se na Vaši proměnu našeho bytu. Zdraví Vás Karel F.

Japonci, se svými neuvěřitelně minimalistickými požadavky na prostor k bydlení, by tento byt směle nazývali palácem. Nejsme ale v zemi vycházejícího slunce, a tak jej v našich podmínkách řadíme mezi byty malé. Právě na jejich skromné rozměry pak často svádíme naše „bydlící“ chyby a říkáme, že jinak to opravdu nejde. Chcete důkaz, že i na skutečně málo metrech si můžete zařídit moderní a příjemný byt?

Z jednoho velkého dva malé pokoje

Tento byt není svou velikostí pro čtyřletou rodinu zrovna ideální. Bude třeba přistoupit na spoustu kompromisů. Respektovala jsem základní požadavek na ponechání dispozice bytu a funkčnost místností. Rozhodla jsem se pouze, že z velkého pokoje vytvořím dva malé – ložnici rodičů a dětský pokoj. Takže se nebourala žádná stěna, ale postavila se jen jedna nová příčka, oddělující rodičovskou ložnici a dětský pokoj.

Denní světlo v ložnici rodičů

Abych využila každý centimetr, volila jsem průchodnost ložnice rodičů tak, že se z předsíně vstoupí do ložnice a dále pak do dětského pokoje. Ložnice je tedy řešená tak, aby zde byly především úložné prostory a manželská postel. Důležitým aspektem bylo přivést do ložnice rodičů denní světlo. To jsem vyřešila tím, že v horní části dělící příčky je velké okno. Totožné okno jsem navrhla v místě, kde byly dříve dveře propojující oba pokoje. Takže je do ložnice vedeno denní světlo z obou stran bytu současně.

Bílá dostala přednost

Dalším stavebním prvkem bylo vytvoření nového uspořádání koupelny a toalety a v souvislosti s tím i části kuchyně. V celém bytě jsem navrhla nové dveře Sapeli Marine s dýhou v barvě světlého buku. Nové podlahové krytiny jsou také v dekoru světlého buku. Abych vyhověla dodatečnému přání majitelů bytu, navrhla jsem všechny místnosti vymalovat bílou barvou.

Barevné řešení místností

Bílá barva a dekor světlého buku prostupují celým bytem, samozřejmě i co se týče nábytkového vybavení. V koupelně jsem použila bílou mozaiku a v kuchyni ještě světlou pracovní desku v pískové barvě. Dekorativní ozvláštnění je provedeno pouze použitím tapet v jednotlivých částech pokojů a také v kuchyni.

Jednoduchost a funkčnost

Předsíni, ložnici i dětskému pokoji dominují vestavěné skříně na míru, tak aby byl využit každý centimetr místa. Vše je, podle mého názoru, jednoduché a funkční. S ohledem na samostatnou kuchyň jsem do obývacího pokoje umístila jídelní stůl a malou rohovou pohovku. Na další nábytkové prvky zde už nezbylo místo. Vypracovala jsem i verzi obývacího pokoje s dětskými jídelními židličkami a prostorem pro hraní malých dětí.

S výhledem do budoucna

Dětský pokoj jsem se snažila řešit nadčasově tak, aby byl funkční jak pro malé děti, tak v budoucnu i pro studenty. Opět jsou vizualizované obě varianty zařízení. Nejdříve s malými postýlkami, přebalovacím pultem a prostorem pro hraní. Posléze jsem navrhla řešení s palandou pro starší děti a s nezbytným pracovním stolem.

Pračka v kuchyni

S ohledem na děti jsem v koupelně umístila vanu, ale nevešla se velká, jen 150 cm. Pak umyvadlo a alespoň skříňka pro odkládání. Proto jsem pračku umístila do kuchyně, což v případě, že kuchyň není propojená s obývákem, není zase takový problém.

Linka ve tvaru U

Kuchyň je rovněž maximálně využitá. Linka je ve tvaru U, po celé místnosti. Od okna začíná vestavěnou lednicí s mrazákem, pod oknem kvůli topení nejsou spodní skříňky, ale vznikl tam snídaňový pultík. V čele kuchyně je varná deska a na druhé straně v rohu dřez. Pak následuje opět vysoká skříň, která zahrnuje ve spodní části šedesáticentimetrovou vestavnou pračku, myčku šíře 45 cm a výsuvnou potravinovou skříň, jejíž šířka je 30 cm. V prostoru nad pračkou a myčkou je velká skříň, která má roletu, takže je možné zde využít odkládací i pracovní pult a za roletou je také umístěna mikrovlnná trouba. Kuchyň je bílá, na podlaze a dveřích najdeme dekor světlého buku a tapetu v čele místnosti. Obklad linky je z totožného materiálu jako pracovní deska a je jen nízký.

Nábytkové vybavení na míru

Celý byt jsem se snažila řešit opravdu prakticky, v levnějších materiálech a v jednoduchých barevných odstínech. Nejdůležitější v celé přestavbě bude zhotovení nábytkového vybavení na míru.

Vyhněte se unáhleným krokům

Mým krédem je snažit se vše domyslet do konečného řešení, vžít se do představ klientů a co nejvíce jim pomoci při dotváření nejlepší podoby jejich domova. Je praxí ověřeno, že jedna změna velmi často vyvolává další a je dobré, když je všechno promyšleno dopředu, protože jen tak je možno vyhnout se unáhleným krokům, které mohou proměnu bytu zbytečně zkomplikovat.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka

Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem. (km@interierykm.cz, www.interierykm.cz)

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne