Promyšleně využitý prostor

Datum: 19.8.2015
obrázek
K blížící se rekonstrukci bytu vzhlížíme s rostoucími obavami. Děsí nás nepořádek, hluk, časová náročnost, omezení provozu domácnosti. To vše jsou důvody, proč se v některých případech přikláníme k myšlence rozdělit rekonstrukci na několik menších etap.

Vždy je vhodné zjistit, jaké rozměry bytu máte, s jakými příčkami lze hýbat nebo za jakých podmínek je možné bourat. V dnešní době není nic jednoduššího než si stáhnout nějakou free verzi počítačového programu a začít s kreslením plánku s původním stavem bytu. Na základě toho můžete lépe navrhovat a tvořit různé varianty, jak by měl nový byt vypadat. Další možností je oslovit architektonické nebo designérské studio. Připravte se ale na to, že návrhy nebudou zdarma.Dopis majitele bytu

Vážení,

chtěl bych požádat Vaše sdružení Czech Deco Team o pomoc při rekonstrukci koupelny v panelákovém bytě. Nemáme s manželkou dostatečný přehled o možnostech vybavení koupelen (nabídek produktů) a chtěl bych se proto obrátit na odborníky. V zásadě jsou možná tři řešení. Zachovat stávající rozměry koupelny (cca 150x130 cm), nebo ji prodloužit o dvacet centimetrů, anebo zásadním způsobem předělat část jádra a dosáhnout prodloužení o dalších 80 cm. Při každém prostorovém řešení by se asi dala použít jiná vybavení. Myslím si proto, že bude nejvhodnější před zpracováním projektu osobní návštěva projektanta, aby mohl posoudit jednotlivé případy. Věřím, že u Vás najdu pochopení a pomoc při návrhu a případně i realizaci našeho záměru.

S pozdravem Jan K.

Dispoziční uspořádání prostoru

Při návrhu vhodného dispozičního uspořádání koupelny bylo na prvním místě vycházeno z požadavků klienta, a to především již zmíněné nahrazení vany sprchovým koutem. Do rekonstruované koupelny bylo dále použito dostatečně velké umyvadlo s příslušnými úložnými prostory. Bylo také respektováno umístění pračky v novém koupelnovém prostoru. Dále byly navrženy další úložné prostory pro kosmetické a čisticí prostředky. Půdorys koupelny bylo možné zvětšit o původní výklenek, čímž vznikla obdélníková místnost o rozměrech 1,7 x 1,3 m.

Základ pro vytvoření relaxační atmosféry

Obklad a dlažba byly vybrány ze série, jež nechává vyniknout kráse keramického povrchu a spolu v kombinaci bílé a světle béžové byla dobrým základem pro vytvoření příjemné relaxační atmosféry. Tu skvěle podtrhuje použitá nábytková řada v dekoru šedý dub. Jedinečný styl nábytku, vyznačující se čistými elegantními liniemi, dotváří tenké keramické umyvadlo. Pro výběr tohoto nábytku rozhodly i takové detaily jako například zapuštěné úchytky a dvířka se skleněnou výplní v hliníkovém rámu. Elegantní řešení zrcadla, osvětlení a odkládacího místa v jeden celek tvoří v koupelně vybraná galerka nad umyvadlem.

Subtilní vanička a sprchový panel

Původní představou klientů bylo umístit do koupelny kompaktní masážní sprchový box. Po konzultaci s architektem bylo od tohoto řešení odstoupeno a nahrazeno sprchovou zástěnou, subtilní vaničkou z litého mramoru a sprchovým panelem v moderním designu v kombinaci materiálů hliník a bílé sklo.

Praktické sklopné sedátko

Jedno z přání a požadavků klientů bylo umístění sedátka do sprchy. Bylo proto zvoleno sklopné sedátko s opěrnou nohou. V případě, že sedátko není používáno, je možné ho sklopit ke stěně a nezabírá tak takřka žádné místo. Praktičnosti přidávají i masážní trysky na sprchovém panelu, čímž bylo docíleno všech požadovaných funkcí sprchového koutu a navíc bez optického zmenšení koupelny či narušení estetické celistvosti.

Nepřehlédnutelný doplněk koupelny

Lakovaný otopný žebřík byl nahrazen koupelnovým chromovým radiátorem vyrobeným „na míru“ vzhledem k požadovaným atypickým rozměrům. Radiátor v kombinaci s vhodnými chromovými doplňky a ventily tvoří funkční a nepřehlédnutelný doplněk koupelny.

Splněná přání

V koupelně je využit doslova každý centimetr. Manželé zpočátku váhali mezi vanou a sprchovým koutem, ale rozměrově se do malého prostoru, k nezbytnému umyvadlu a pračce, hodil sprchový kout. Koupelna je opravdu malá, ale přesto manželům vyhovuje. Účelným umístěním je pohodlně dostupné jak umyvadlo, tak těsně sousedící sprchový kout.

Dopis klienta architektovi

Dobrý den pane architekte,

chtěl bych Vám poděkovat za ochotu a přístup při řešení projektování i samotné realizace rekonstrukce naší koupelny. Nutno ocenit zejména Váš přínos při řešení nestandardního vybavení a umístění v malém dispozičním prostoru i zajišťování dodávek. Rád bych poděkoval i skupině Czech Deco Team, která Vás pověřila tímto úkolem. Přeji Vám, ať se Vám i nadále daří ve Vaší práci a mnoho spokojených zákazníků.

S pozdravem Jan K.

Text: Jan Chára

Foto: Ing. arch. Jan Počepický, Czech Deco Team

Ing. arch. Jan Počepický (*1985)

Vystudoval architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Od roku 2013 navrhuje a tvoří bytové a komerční interiéry pod vlastním jménem. Autor interiéru je členem sdružení Czech Deco Team, které má za cíl osvětu v české společnosti ve vztahu k využívání architektů jako specialistů pro tvorbu kvalitního životního prostředí.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne