Barevné opojení

Datum: 3.8.2015
obrázek
Skalniček je nespočetné množství druhů. Nekonečně rozmanitý a pestrý svět nelze komplexně pojmout. Například v Asii či v Jižní Americe jsou neustále objevovány nové a nové rostliny a i v soukromých zahradách každý rok vykvetou nové, vyšlechtěné poklady.

Po malé jarní také letos v květnu uspořádal Pražský klub skalničkářů v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí tradiční májovou výstavu. Konala se již po šestačtyřicáté.

U sv. Jana Na Skalce

Na májové výstavě v Praze byl k vidění špičkový sortiment zemních orchidejí a velká sbírka floxů. V obou zahradách mohli návštěvníci spatřit jímavou nádheru rozkvetlých rododendronů a azalek a mnoho dalších rostlin, například silenku bezlodyžnou, mochnu křovitou, kolekci lomikamenů a střevíčníků. Barevná krása květů byla doplněna malou sbírkou bonsají.

Není vždy předem jasné, co jednotlivým členům klubu na jejich soukromé zahradě pokvete a co budou moci přivést na výstavu. Exponátů, tedy rostlin, které jsou vsazovány do skalek a trvalé výsadby, je každoročně více jak tisíc. A tak si každý návštěvník určitě najde rostlinu, která si získá jeho zájem.

Vsaďte na osvědčené skalničky

Cílem naprosté většiny majitelů zahrad je funkčnost a krása kompozice během celého roku. S ohledem na to také vybíráme rostlinné druhy. Spíše než na speciality doporučujeme vsadit na osvědčené a nenáročné skalničky. Řada z nich má minimální nároky na údržbu a přesto velice pěkně a dlouho kvete. Například. hvozdík, tařička, rozrazil, rozchodník, netřesk, zvonek a mnoho dalších.

Na slunné stanoviště je vhodný lomikámen, mateřídouška, netřesk, nízký kosatec, pochybek plazivý, pupalka, rozchodník, rozrazil, rožec či tařice. Do polostínu volte dymnivku žlutou, dlužichu krvavou, dřípatku horskou, kandíky, prvosenky, dále trávničku přímořskou či zběhovce výběžkatého. Úplné sucho vyžaduje čistec, hlaváček jarní, kostřava, karafiát skalkový nebo opuncie.

Není všechno skalka

Jistě ten obrázek znáte, možná, že máte podobnou situaci na vaší zahrádce: navršený kopeček zeminy či kus přirozeného svahu pokrytý několika různými kameny tak, jak byly posbírány po okolí a už se tomu říká skalka. Do této „skalky“ si pak zahrádkář zasadí často i vzácné a drahé rostliny, koupené třeba na výstavě skalniček či u renomovaného pěstitele a pak se diví, že mu rostliny zakrátko zahynuly. Proč? Skutečné horské rostliny se jen nerady přizpůsobují k růstu v zahrádkách, zvláště pak v nížinách. Aby se jim přeci jen dařilo, staví pro ně lidé již více jak sto let umělé zahradní skalky.

Jsou stále oblíbenější, snad proto, že se zmenšují plochy zahrad kolem domů, nebo proto, že skalničky takto lze pěstovat i v mísách a korytech, ba dokonce i na balkoně. Na dobrou skalku stačí plocha třeba jen 1 x 1 metr. Může být postavena kdekoli: na bezcenné neúrodné půdě, na rumišti po stavbě domu, na strmém svahu, v koutě zahrady, na terase či balkonu, ba i na ploché střeše garáže.

Na zahrádce nebo i na terase

Skalničky, tedy rostliny, jejichž přirozeným domovem jsou skály a suchá stanoviště, jsou ideální volbou pro každého, kdo vlastní miniaturní zahrádku nebo třeba jen terasu. Za určitých předpokladů se totiž výborně hodí pro pěstování v nádobách. Mluvíme-li o skalkách, pak by to měly být nádoby větší, v nichž lze pomocí kamenů nalezených třeba někde v přírodě nebo zakoupených v zahradnickém centru vytvořit miniaturní alpský svět.

Vyžaduje to kreativnější přístup

Tento doplněk sice vyžaduje kreativnější přístup, než s jakým si vystačíme při výsadbě muškátů, zato je ale atraktivní po celý rok a prakticky bezúdržbový. Pokud chcete pěstovat skalničky, je třeba jim připravit prostředí tak, aby nestrádaly. Že je to možné, mohou dokázat tisíce pěstitelů u nás i v zahraničí. Pro začátek je dobré si udělat jen malou skalku, na zkoušku. Získáte na ní základní zkušenosti a snadno ji později rozeberete, až přijdete na to, že vás to „chytlo“ a už o tom něco víte, abyste postavili její velkou následovnici.

Zrcadlení na vodní hladině

Ke skalce patří i voda. Krásně se doplňuje s kamenem i rostlinami a v prostoru skalky imituje horskou bystřinu nebo pleso. Vodu necháme skalkou protékat v podobě potůčku, volně ji skapávat po kamenech, můžeme vytvořit i vodopád či kaskády nebo vodní morénu. Voda se může v kamenech volně ztrácet, nebo vyúsťovat do klidné vodní plochy jezírka či tůňky. Vodní hladina umožňuje zrcadlení a obohatí okolní prostor novým estetickým působením, přesně tak, jako to bylo předvedeno na letošní výstavě.

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne