Levná kuchyně do paneláku: Jak ji vybrat a ušetřit na ceně?

Datum: 22.7.2015
obrázek
Milujete vaření, kuchyně je vaše království, ale už teď víte, že si při pořizování nové kuchyňské linky nebudete moci příliš vyskakovat? Žádné obavy. Krásná a funkční kuchyně nemusí stát desítky, ne-li stovky tisíc. Ano, nebude na míru, ale to je, vzhledem k obrovské nabídce kuchyňských sestav a jejich variabilitě, jen nepodstatný detail…

Z cen, kterými se prezentují kuchyňská studia, se už nejednomu zájemci o novou kuchyň zatočila hlava. Kuchyň do panelového bytu? Desítky tisíc korun. Kuchyňská linka do rodinného domku? Řády statisíců. Nicméně návštěva kuchyňského studia není jediná cesta… veliký výběr kvalitních, ale zároveň levných kuchyňských sestav dnes nabízejí i specializované eshopy s nábytkem.

Jak tedy vybrat levnou kuchyňskou linku do paneláku?

Poradíme, na co všechno si dát pozor.

1. Řešte, co zahrnuje cena kuchyňské linky

Pokud jste při vybírání nové kuchyňské sestavy porovnávali jen cenu a nekoukali ani nalevo, ani napravo, zbystřete! Zatímco někde je pod trochu vyšší cenou ukryté i dodání pracovní desky, dřezu a třeba i pomoc při montáži, jinde je velmi nízká cena kompenzována právě absencí spousty prvků. De facto si pořídíte jen korpus s dvířky a dokoupit si následně musíte digestoř, dřez i desku. Ještě pořád je nákup tak výhodný?

Máte-li doma šikovného řemeslníka, pak můžete výrazně ušetřit za montáž. Kuchyňskou linku si pořídíte v demontu a o zbytek se postaráte sami.

2. Cenu ovlivňuje i uspořádání kuchyně

Kuchyň se obvykle v paneláku omezuje jen na pár metrů čtverečních, do kterých horko těžko vtěsnáte přímou kuchyňskou linku. Na netradiční uspořádání v panelákové kuchyni nezbývá místo.

Nicméně měli byste vědět, že:

  • nejdražší jsou kuchyňské linky uspořádané do tvaru písmene U, připlatíte si i za kuchyni s ostrůvkem nebo s barovým pultem
  • levnější alternativou jsou rohové kuchyňské linky, případně linky, které jsou tvořené dvěma paralelními částmi
  • nejlevnější jsou jednoduché, takzvané přímé kuchyňské linky – tvořené skříňkami umístěnými v jedné linii

Uspořádání kuchyně by také mělo ctít rozmístění pracovních zón. Ty by měly být logicky uspořádané tak, abyste sami sobě při vaření nepřekáželi.

3. Levný materiál = levná kuchyně

Chcete ušetřit? Vsaďte na lamino! Materiál je jedna ze zásadních položek, která ovlivní výslednou cenu kuchyně. A nejlevnější kuchyňské linky jsou z lamina. Nejlevnější nicméně nemusí znamenat nejméně kvalitní.

Většina výrobců dnes při výrobě nábytku používá kvalitní pětivrstvé lamino, které se snadno udržuje a je velmi odolné. A díky široké nabídce dekorů speciálního laminovacího papíru, který je umístěný na dřevotřískové desce, můžete mít kuchyň opravdu takovou, jakou chcete – v lesku, matnou, ale třeba i v dekoru, jež je k nerozeznání od přírodního dřeva.

K nerozeznání od dřevěného nábytku je i nábytek z dýhy. Dřevotřísková deska je v případě dýhy pokrytá tenkým plátkem dřeva – kuchyň z dýhy pak tedy má i na dotek dřevěnou strukturu. A stojí jen zlomek ceny oproti dřevěnému nábytku.

4. Nešetřete na pracovní desce a kování

Můžete ušetřit na úchytkách, které nebudou kovové, ale z plastu, můžete ušetřit na vnitřních poličkách, které budou z levnějšího bílého lamina, rozhodně byste ale neměli šetřit na pracovní desce. Kuchyňská deska je jednou z nejexponovanějších částí celé kuchyňské linky, zabrat dostává při přípravě každého pokrmu. Cenově výhodné jsou dřevovláknité desky s laminací, ty nejkvalitnější, ale i dražší pracovní desky jsou granitové.

Kvalitní by mělo být i kování – do kuchyňských skříněk nakukujete neustále. Tu ji otevíráte kvůli uložení nádobí, hned o minutu později z ní vyndáváte kořenky… Kování by mělo být stavěné na maximální zátěž – a pokud na něm výrobce šetřil, budete už za pár měsíců nešťastní z neustálého vrzání, nesedících dvířek a šuplíků, které není možné naplno otevřít.

5. Výběr doplňků promyslete… raději dvakrát

I když pořídíte levný korpus, může vás kuchyně pořád vyjít na pořádný balík. To když ji vybavíte dražšími doplňky. Cenu kuchyně výrazně zvýší vestavěné spotřebiče, které jsou samy o sobě dražší než jejich volně stojící alternativy. A připočíst pak musíte ještě cenu za instalaci.

Nadstandardem je drátěný program namísto klasických polic z lamina. A připlatíte si i za bezpečnostní pojistky u šuplíků, za tiché dojezdy, bezúchytkové otevírání, za bezpečnostní sklo ve vitrínách… Cena původně levné kuchyňské linky se pak může vyšplhat i na několikanásobek.Máte v plánu pořídit si novou kuchyň?

Vybírejte v obchodu s nábytkem nakup-nabytek.cz.

Mezi více než 20 tisíci produkty najdete desítky kuchyňských linek, jídelní stoly, židle, ale i další doplňky, které vaší kuchyni dodají šmrnc.


Text: (pr), foto: nakup-nabytek.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne