Obytný prostor dostal novou tvář

Datum: 3.7.2015
obrázek
Kompletní přestavba bytu pro nás znamená završení hledání nejlepší podoby bydlení. Než usedneme v novém a dovybavíme byt posledními doplňky, projdeme náročnou cestu stavebních úprav. Změny uspořádání a úpravy velikostí místností bývají jednou z podmínek naší spokojenosti. Každý z nás má své představy o bydlení, a to vše se musí promítnout do individuální podoby projektu.

Pojmy jako malý, či velký můžeme vnímat rozdílně. Jinými slovy – co my budeme považovat za dostatečné, může se jinému, vzhledem k jeho osobním potřebám a zvyklostem, zdát jako malé.

Cesta k lepšímu bydlení

Rekonstrukce koupelny, toalety, případně i kuchyně v panelových bytech patří mezi “důležité akce”, bez kterých se na cestě k lepšímu bydlení většinou neobejdeme. Při rekonstrukci koupelny a toalety bychom měli přemýšlet i o sousedících součástech bytu, zda by přece jenom nebylo nejlepší při jednom nepořádku zrekonstruovat i další místnosti.

Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i řadu velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář.

Rozhodli se pro druhou variantu

Mladí manželé Ladislav a Jana s maličkou Aničkou bydleli ve velmi malém bytě, a proto hledali větší, aby mohli uspokojit své představy o pěkném a účelném bydlení. Nakonec se jim podařilo získat na jednom menším pražském sídlišti třípokojový byt do osobního vlastnictví. Ten byl v původním stavu, ještě s umakartovým jádrem. Rozhodovali se, zda nechají zrekonstruovat jenom koupelnu a WC, nebo celou bytovou jednotku. Po dlouhých úvahách se rozhodli pro druhou variantu.

Výběr zařizovacích předmětů

Cesta za novou koupelnou začala pro mladé manžele nejprve v koupelnových studiích. Rychlý průzkum trhu jim přinesl jak orientaci v nabídce, tak i v cenách. Nejprve si udělali představu, jaké vybavení by v koupelně chtěli mít. Byli si vědomi toho, že novou koupelnu si pořizují na řadu let a nechtěli zbytečně šetřit na nepravém místě. Ale i při prvotních úvahách se snažili zachovat cenovou hladinu v rozumných relacích. Stejná anabáze následovala i při výběru kuchyňské linky. Nakonec si nevybrali a linku si nechali zhotovit na zakázku.

Na realizační firmě velmi záleží

Aby byl výsledek rekonstrukce podle představ klienta, musí být dobrý návrh nového řešení korunován profesionálně odvedenou prací. I když by to měla být samozřejmost, stále ještě najdeme na trhu firmy, které ostatním kazí dobré jméno.

„Právě proto jsme hledali společnost, o které nebude problém získat podrobné informace," vysvětluje majitel bytu a pokračuje: „Vybírali jsme i podle toho, zda je firma schopna nabídnout cenovou kalkulaci podle jednotlivých položek. Při konečném výběru jsme se soustředili na tři firmy. Na internetu jsme si prohlíželi jejich prezentace, s těmi jsme se také spojili telefonicky, konzultovali jsme i se známými, kteří anabázi rekonstrukce už podstoupili," poznamenává Ladislav.

I na základě doporučení spolupracovnice tchána nakonec vybrali společnost Nabastav. Její nabídka nebyla ani nejlevnější, ani nejdražší, ale v součtu všech informací, včetně způsobu jednání při osobním kontaktu, na oba manžele zapůsobila nejlépe. „Vybrali jsme, podle našeho názoru, správně a byli jsme opravdu spokojeni – jak s kvalitou práce, tak i se vším ostatním,” doplňuje paní Jana.

Objednávky materiálů v dostatečném předstihu

„V případě této rekonstrukce se při konzultacích jednalo o ideální průběh. První schůzka se uskutečnila přímo na místě realizace, kde proběhlo seznámení s přáním a představou klientů. Oni naopak dostali detailní informace o možném průběhu rekonstrukce od zaměření až k předání hotového díla,” konstatuje zástupce firmy Martin Klíma.

„Zhruba za týden proběhla druhá schůzka, na které jsme už Janě a Ladislavovi předávali projekt a kalkulaci, kde již byly zahrnuty předvybrané materiály a vybavení. To jsme si rovnou doladili a dohodli skladbu obkladu a rozmístění jednotlivých zařizovacích předmětů. Nic už tedy nebránilo určení přesného termínu a sepsání smlouvy. Poté jsme započali práce na přípravě stavby, detailní půdorysy, spárořezy. Následovaly v dostatečném předstihu objednávky, abychom zajistili včasné dodání a hladký průběh realizace. V den zahájení bylo vše jasné a připravené a přestavbu nic nezdržovalo,” podotýká Martin Klíma.

A pak to začalo

Pracovníci firmy museli nejprve odstranit původní obložení, podlahy. A pak také zárubně, malby a provést likvidaci stávající kuchyně. Při této rekonstrukci bylo podstatné to, že v bytě nikdo nebydlel, a tak řemeslníci měli volné pole působnosti.

Ne vždy je možné osadit nové bezpečnostní dveře do původní ocelové zárubně. Zda tomu tak je, se zjistí při jejím zaměření. A pokud přesáhne "kroutivost" nebo laicky řečeno "vrtule" zárubně limitní mez, je nutné ji odstranit a osadit novou, což se při této rekonstrukci rovněž potvrdilo. Majitelé bytu požadovali vstupní dveře ve 3. bezpečnostní třídě a na jejich zvláštní přání byly tyto dveře také opatřeny zvýšenou protihlukovou úpravou, jejíž hodnota je Rw -38 dB. Vnitřní dveře jsou CPL laminát v dekoru ořech, dveře do koupelny a WC jsou posuvné do stavebních pouzder ECLISSE. Dodávku podlah si majitelé bytu zajišťovali sami – jednalo se o plovoucí vinylovou podlahu se zámkovým spojem.

Stránky z deníku

Stavební práce začaly přesně v termínu a na stavbu chodili stále stejní pracovníci. „Překvapil mne i pořádek, který při práci velmi důsledně udržovali. Opravdu jsem jim neměla co vytknout,“ pochvaluje si paní Jana. „Každý den jsme dostávali k podpisu stavební deník, což je věc, jak jsme se dozvěděli od známých, při běžných rekonstrukcích v bytech vskutku nevídaná.” Volný průchod mezi kuchyní, chodbou a obývákem využívá hlavně Anička, která si nové bydlení také pochvaluje. Stejně jako její rodiče, kterým se splnil sen o pěkném a pohodlném bydlení.

Text: Jan Chára

Plánky a foto: Nabastav


Nabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 12 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.


Při této rekonstrukci bylo podstatné, že v bytě nikdo nebydlel, a tak řemeslníci měli volné pole působnosti. Nejprve museli odstranit původní obložení, podlahy, pak také zárubně, malby a provést likvidaci stávající kuchyně. Majitelé bytu požadovali vstupní dveře ve 3. bezpečnostní třídě. Vybouráno bylo původní umakartové jádro. Na nové konstrukce jádra bylo použito zdivo YTONG. Vnitřní dveře jsou CPL laminát v dekoru ořech, dveře do koupelny a WC jsou posuvné do stavebních pouzder ECLISSE. Dodávku podlah si majitelé bytu zajišťovali sami – jednalo se o plovoucí vinylovou podlahu se zámkovým spojem. Vybavení koupelny i kuchyně je na míru.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne