Stačí dobrý nápad

Datum: 08.06.2009
obrázek
Zná to určitě většina obyvatel panelových domů. Jednou staré a nevzhledné umakartové jádro přestane vyhovovat. To je správný čas přemýšlet o rekonstrukci koupelny, abychom z ní vytvořili příjemné místo, které se nám bude líbit a současně bude plnit svou funkci.

Jak na malý prostor

Celková rekonstrukce koupelny je náročný proces, který musíme dobře naplánovat. Cílem je zbavit se nevyhovujícího prefabrikovaného jádra a pomocí vhodnějších stavebních materiálů vytvořit koupelnu nově. Ať se rozhodneme pro zděné příčky či odlehčené materiály jako jsou pórobetonové tvárnice či sádrokartonové příčky, měli bychom se pokusit o zvětšení prostoru koupelny alespoň o pár centimetrů. Původní koupelny v panelových bytech se bohužel vyznačují dalším podstatným neduhem - malým prostorem.

Každý kousek místa, který získáme například rozšířením na úkor velké předsíně, pak určitě oceníme. Koupelnu lze zvětšit i spojením s původně oddělenou místností pro WC, a pokud nám to prostor umožní, můžeme přidat bidet. Při slučování toalety s koupelnou je ovšem potřeba důkladně zvážit, zda toto uspořádání bude všem členům domácnosti skutečně vyhovovat. A také stavebnímu zákonu.

Vhodná volba

Při přeměně menší koupelny v panelovém bytě je nutné myslet nejen na estetický dojem, ale také pečlivě zvažovat uspořádání prostoru, aby se vešlo vše potřebné a přitom byl zachován komfort. U nevelké místnosti je potřeba vše dobře naplánovat, pečlivě změřit a spočítat a snažit se dobře využít každý prostor a zákoutí. Platí několik obecných pravidel. Při využití prostoru nám pomůže vhodná volba zařizovacích předmětů. V sortimentu výrobců a prodejců se nachází řada výrobků určených pro malé prostory.

Prvotně je důležité zvážit, zda skutečně potřebujeme vanu nebo postačí sprchový kout. Ten je prostorově méně náročný, a přitom může být pohodlný, když si do něj přidáme sklopné sprchové sedátko. Kdo trvá na vaně, musí zvolit správný model. Do malých místností jsou vhodnější sedací vany či atypické vany. Např. typy, které se v místě pro nohy z jedné strany zužují. Ale i mezi rohovými vanami se najde řešení určené právě do velmi malých koupelen. Pomohou též rohová umyvadla, která mohou být zapuštěná v rohové skříňce. Kromě využití netradičních zákoutí pro úložné prostory musíme myslet také na optické zvětšení koupelny. K tomu nám pomůže dostatek zrcadel a také světlé odstíny obkladů a dlažeb. Ty dávají pocit lehkosti a rozšiřují prostor.

Jak by měla vypadat

Plánování rekonstrukce začíná vytvořením určité představy, jak by naše ideální koupelna měla vypadat. Pak nás ovšem začnou přepadat první otázky: Je to reálné? Vejdeme se do našeho prostoru? Jak naše představa bude vypadat ve skutečnosti? Kolik nás to bude stát? Pokud nechceme či nemůžeme využít služeb interiérového designéra, bude pro nás ideálním řešením navštívit prodejce koupelnového vybavení, který nabízí i profesionální poradenství a vypracování grafického návrhu nové koupelny. Jedním z nich je společnost SIKO KOUPELNY, největší specializovaná síť prodejen v oboru vybavení koupelen.

Představa vize v reálu

„Rozhodli jsme se tyto služby našim klientům nabídnout, protože víme, jak je těžké si svou vizi představit v reálu. 3D vizualizace, které klientům vyhotovíme, jim pomohou získat konkrétní představu," říká odborník ze SIKO KOUPELNY, vedoucí grafického centra Jaroslav Vačkář. „Cesta k finální vizualizaci má několik kroků. Prvním a nejtěžším úkolem klienta je pečlivě změřit a do plánku zakreslit veškeré parametry a rozměry rekonstruované koupelny, tzn. rozměry stěn, výšku stropu, vzdálenost dveří od rohu stěny a jejich rozměry, připravené vývody vody a odpadů. Výkres by měl obsahovat i přibližné rozmístění zařizovacích předmětů. Tento náčrtek je zásadní pro vytvoření správného grafického návrhu. Pak už nastává ta jednoduchá část. Klient si prohlédne náš katalog nebo navštíví naši prodejnu či webové stránky, kde načerpá potřebnou inspiraci a vybere si, co by se mu nejvíce líbilo. Obzvláště v prodejnách se snažíme naše zákazníky inspirovat velkým množstvím vystavených koupelen, kde mohou vybírat z rozmanitých obkladů a dlažeb, stejně jako z pestré nabídky koupelnového vybavení. Nabídka je velmi široká, lze zvolit nadčasové designy i nejmódnější trendy, vše v různých cenových hladinách. Až si klient vybere, vyplní s naším prodejcem požadovaný formulář a odevzdá připravený náčrtek půdorysu. Tím má objednané vypracování grafického návrhu a už jen počká na výsledek, který mu usnadní rozhodování, zda zvolil správně."

Text: (kch)

Foto a vizualizace: SIKO KOUPELNY

Dva příklady k následování

Jaroslav Vačkář ze SIKO KOUPELNY vybral ukázku grafického návrhu pro konkrétní půdorys: „Jedná se o koupelnu s výklenkem o ploše necelé 4 m2 a samostatné WC 1,25 m2. V tomto návrhu je použitá dlažba a obklady série Zebrano, která je inspirována Afrikou a dodává koupelně teplé zemité tóny béžové a hnědé barvy. Celkový dojem dokresluje listela s drobnými lístky. Vizualizace ukazuje, že ani tmavším odstínům ve vhodné kombinaci se do menších koupelen nemusíme bránit. Prostor opticky pomohlo zvětšit také velké zrcadlo umístěné nad umyvadlem." Vana byla zvolena rohová s podhlavníkem a madlem o rozměru 150 x 95 cm. Umyvadlo Roca s rozměry 55 x 48 cm bylo vybráno ze série Hall a je určené pro montáž do desky koupelnové skříňky umístěné pod umyvadlem. Oba zařizovací předměty doplňují baterie Fonte ze série Level, která se vyznačuje moderním designem, jenž spojuje hranaté tvary s oblými. Sprchový komplet představuje další kvalitní značka baterií Hansgrohe. Úložné prostory poskytují skříňky série Cube s korpusem v provedení wenge a bílou čelní plochou v lesklém laku. Nábytek vhodně doplňuje styl série Zebrano. Ta je zvolena i pro místnost toalety, kde je umístěna závěsná klozetová mísa se zazděnou WC nádrží a ovládacím tlačítkem Bolero.

Ukázkový rozpočet pro koupelnu a toaletu podle vizualizace ZEBRANO: 

Částky jsou uvedeny bez 19% DPH. V rozpočtu není zahrnuto zrcadlo, které není ze sortimentu SIKO. Tento rozpočet zahrnuje obklady, dlažby, zařizovací předměty. Náklady na stavební práce a materiál při rekonstrukci koupelny jsou další položkou, se kterou je potřeba počítat.

 „Jako další konkrétní případ jsem zvolil o něco větší koupelnu o ploše 4,7 m2 ve světlých tónech obkladů i dlažeb série Bamboo. Jak již sám název napovídá, jde o koupelnovou sérii s designem vodorovně uspořádaných bambusových stonků." Pro zařízení koupelny byla vybrána rohová vana Laguna, model Fortuna s rozměrem 160 x 100 cm, opět doplněna madly a podhlavníkem pro lepší přístup a poležení. Vana je doplněna průhlednou zástěnou. Baterie i sprchový komplet jsou značky Hansgrohe. Koupelnu prosvětluje také bílý nábytek na nerezových nožičkách z řady KERAMIA PRO, která nabízí též umyvadla v moderním designu a zrcadla s halogenovým osvětlením. V navrženém uspořádání koupelny zbylo i místo pro pračku. Samostatná toaleta o rozměru 1,4 m2 je vybavena závěsným klozetem se zazděnou WC nádrží a příslušným ovládacím tlačítkem.

Ukázkový rozpočet pro koupelnu a toaletu dle vizualizace BAMBOO:

Částky jsou uvedeny bez 19% DPH. Tento rozpočet zahrnuje obklady, dlažby, zařizovací předměty. Náklady na stavební práce a materiál při rekonstrukci koupelny jsou další položkou, se kterou je potřeba počítat.

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne