Rekonstrukcí k úsporám

Datum: 17.6.2015
obrázek
Panelové domy s byty v osobním vlastnictví patří mezi nejčastěji rekonstruované stavby. Důvody jsou zřejmé: technický stav domů je často špatný a zároveň je jasné, že rekonstrukcí lze velmi výrazně ušetřit na nákladech za spotřebu energií. SVJ Na Měřičkově ulici 50 v Brně použilo stavební spoření už v roce 2008, takže se můžeme podívat na výsledky.

Stavební spoření ušetřilo čas

Bytový dům Měřičkova 50 byl samostatně stojící dům pouze s pěti podlažími a sedmnácti byty. To výrazně usnadnilo jinak složitá jednání, v rámci kterých nakonec bylo rozhodnuto získat výraznou část finančních prostředků potřebných pro regeneraci střešní nástavbou s následným prodejem bytů.

Na zbytek pak nezbývalo nic jiného než sdružit finanční prostředky z úspor vlastníků bytů a nakonec i půjčit si. „V podstatě jsme měli dvě možnosti: buď vždy něco našetřit, realizovat část regenerace, zase našetřit, a tak postupovat stále dále,“ říká předseda SVJ bytového domu Měřičkova 50 Pavel Kaderka. „Že takové řešení není příliš efektivní – o tom není pochyb. Proto jsme se zaměřili na druhou možnost regenerace domu v rámci jedné akce.“

Nejlepší podmínky našlo SVJ u stavebního spoření. A není divu – jeho princip je založen právě na tom, co řešilo i samotné vedení SVJ: využívá toho, že někteří členové kolektivu chtějí pouze spořit, díky čemuž může část z nich investovat mnohem dříve, než by si sami dokázali naspořit.

Cíl: ušetřit na spotřebě energie

Kromě zlepšení technického stavu domu byla hlavním důvodem pro regeneraci i snaha šetřit energie, a tím i finanční prostředky všech členů SVJ.

Na úsporách se nejvíce podílelo celkové zateplení bytového domu s výměnou výplní všech otvorů, kvalitním masivním zateplením a zasklením všech lodžií, jež je součástí tohoto tepelného štítu. Obyvatelé domu chtěli samozřejmě současně sami rozhodovat o účelné spotřebě tepelné energie.

„Vybudováním samostatného domovního centrálního tepelného zdroje bychom se stali zcela nezávislými na dodávkách tepla z blokového centrálního zdroje místního monopolního dodavatele tepla a mohli bychom dodávku tepla od něj ukončit. Měli jsme ověřeno, že tak bychom mohli podstatně lépe a především levněji hospodařit s energiemi,“ doplňuje Pavel Kaderka a pokračuje: „O tom, že bylo toto důležité rozhodnutí s osamostatněním od blokového centrálního zdroje tepla správné a po delší strastiplné cestě se podařilo, hovoří naše zkušenosti.“

Obyvatelé tak aktuálně mají k dispozici nejen zateplený dům, ale také vlastní zdroj tepla. Vhodným doplněním nově vybudovaného domovního centrální zdroje bylo i správné rozhodnutí pro instalaci výroby tepla pro předehřev teplé užitkové vody pomocí solárních panelů.

Ostatně v přehledu nákladů na teplo je zcela evidentní, že od zavedení těchto energetických opatření na konci roku 2008 šly náklady na vytápění strmě dolů a aktuálně se drží na zhruba polovině nákladů na vytápění před zavedením tohoto řešení.

Měřičkova 50 není ojedinělá rekonstrukce

Případ panelového domu Měřičkova 50 není ojedinělým jevem. Panelové domy, ve kterých žije asi třetina obyvatel ČR, jsou totiž staré desítky let a tomu odpovídá i jejich technický stav. Renovace je proto pro řadu společenství vlastníků důležitou otázkou, v jejímž řešení často brání nedostatek finančních prostředků.

Celkové náklady, které si rekonstrukce panelových domů v České republice vyžádá, se totiž odhadují na 300 až 400 miliard korun. Bytová družstva a společenství vlastníků jednotek se proto budou muset spolehnout v prvé řadě na vlastní pokladny. Ani tak ale na nákladné rekonstrukce často není peněz dost. Nezbývá než se obrátit na finanční ústavy. Řešení nabízejí jak stavební spořitelny, tak hypoteční banky.

Snad všechny stavební spořitelny, působící na našem trhu, nabízí program určený právnickým osobám. Ostatně ví moc dobře, že se v případě společenství vlastníků nebo bytových družstev jedná o spolehlivé partnery. Poskytují jim proto výhodné podmínky úvěrů určených jak na řešení akutních problémů, jako jsou třeba výměny stoupaček a opravy dosluhujících výtahů, tak na komplexní rekonstrukce, které mají zlepšit stavebně-technické vlastnosti domů, jež jsou jejich největším úskalím.

Netopte pánubohu do oken

Odhaduje se, že vlivem špatných technologií použitých při stavbě domů a opotřebením uniká až 40 % tepelné energie přes konstrukce mimo dům. Velkým problémem jsou také plísně. Proto se rozsáhlejší investice soustředí zejména na výměnu oken a zateplení fasád. Není neobvyklé, že spořitelny nabízí možnost získat půjčku až ve výši 10 milionů korun bez zajištění. Na tu dosáhnou i ta družstva a společenství vlastníků jednotek, která dosud nemají žádné vlastní prostředky. Peníze je totiž možné získat okamžitě formou překlenovacího úvěru.

Na rekonstrukce mohou družstva a společenství vlastníků využít samozřejmě také hypoteční úvěry. Takový úvěr umožňuje financovat jakékoli opravy a rekonstrukce domu a vnitřního zařízení až do výše 80 % hodnoty nemovitosti. Volit je možné splatnost úvěru (15 nebo 20 let) i dobu fixace úroku, tak jak je to běžné u půjček pro fyzické osoby.

Jak úvěry od stavebních spořitelen, tak hypoteční úvěry umožňují bytovým družstvům a společenstvím vlastníků rozložit si zátěž investice do vyšší kvality bydlení do delšího časového období. Vždy je samozřejmě třeba dobře počítat, ale zvlášť u panelových domů ve špatném stavu se komplexní rekonstrukce vyplatí. Jednotlivé domácnosti, které dům obývají, pak zatíží minimálně – splátky úvěru pokryje navýšení příspěvku do fondu oprav řádově o stokoruny. A kromě úspor za teplo přinese jednotlivým vlastníkům nebo družstvu zhodnocení majetku a dobrý pocit při pohledu na dům, který se rozzářil novými barvami.

Financovat rekonstrukci panelového domu tedy lze. Chce to jen odvahu a pevné nervy při vyjednávání těch nejlepších podmínek, které v bankách, či spořitelnách získáte.

Text: Martin Chára

Foto: archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
 

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne